• Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2022/2023

    W dniach 16 i 21 czerwca 2023 roku w odbyło się rozdanie nagród i dyplomów w ramach konkursu na Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2022/2023

    “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła“, mawiała Wisława Szymborska, wybitna polska poetka i noblistka. Dokonaliśmy w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej  podsumowania.

    Laureaci konkursu Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2022/2023

    Przedszkole i zerówka

    Hubert Szczepański, Kinga Prawda, Julia Nowakowska, Szymon Sieczka, Gabriela Pisera

    W klasach I III

    Michalina Chilarska, Zofia Jerzmanowska, Agata Kołodziejska

    W klasach IV VIII

    Karina Wienczkowska, Weronika Mikołajczyk, Laura Andrzejczak, Emilia Czekalska

    Każdy nagrodzony czytelnik otrzymał książkę, przypinkę "wzorowy czytelnik" coś słodkiego oraz imienny dyplom. Nie zabrakło również zdjęć na ściance czytelnika. 

    Wszystkim czytelnikom serdecznie gratuluję, życzę udanych, spokojnych i zaczytanych wakacji i zachęcam do odwiedzania biblioteki. 

     

     

  • Nowości

    Zapraszam serdecznie

    To co zostaje w nas na zawsze” Lucy Score  – pierwszy tom serii Knockemout – to gorący romans dla dorosłych, który zachwyca między innymi ciętym humorem oraz niepowtarzalnym klimatem. Bestseller „New York Timesa”, viral TikToka, miejsce na topce Amazonu oraz nominacja w kategorii „romans” na Goodreads Choice Awards. Knox lubi pić kawę w swoim własnym towarzystwie i tak samo spędza życie: samotnie. Jedyny wyjątek stanowi jego basset hound Waylon. Knox nie toleruje dram, zwłaszcza gdy przybierają postać niedoszłej panny młodej, która uciekła sprzed ołtarza. Naomi znalazła się w jego orbicie nie tylko dlatego, że zwiała ze ślubnego kobierca. Chciała pomóc dawno niewidzianej siostrze bliźniaczce. Tak znalazła się w Knockemout – przaśnym, prowincjonalnym miasteczku w Wirginii, w którym nieporozumienia rozwiązuje się w staromodny sposób… za pomocą pięści i piwa. Zwykle właśnie w tej kolejności. Na nieszczęście dla Naomi jej nieprzystosowana społecznie siostra nie zmieniła się ani na jotę. Przywłaszczywszy sobie samochód bliźniaczki, Tina zostawia jej niespodziankę. Siostrzenicę, o której istnieniu Naomi nie miała bladego pojęcia. Utknęła zatem na dobre w nieznanym mieście bez samochodu, pracy, planu i domu, za to z nad wiek dojrzałą jedenastolatką pod swoją opieką. Knox ma swoje powody, dla których unika komplikacji. Skoro jednak życie Naomi zawaliło się na jego oczach, decyduje się w drodze wyjątku pomóc jej wyjść z opresji. A potem jego życie znowu zmieni się w spokojną, samotną egzystencję.

    W każdym razie taki jest plan.

    Alicja po drugiej stronie przyjemności” Anna Langner Stała się zabawką w jego rękach. Kukiełką biorącą udział w przedstawieniu, które rozgrywa się każdego dnia w jego mrocznym i szalonym cyrku. Alicja lubi życie na własną rękę. Odcięła się od rodziny, w której relacje dramatycznie się pogorszyły tuż po tym, jak ojciec nagle się wzbogacił, a pieniądze zaczęły grać dla niego główną rolę. Po wyprowadzce z domu dziewczyna utrzymuje się z kradzieży. Jest prawdziwą mistrzynią w tym fachu, potrafi wytypować ofiarę i skutecznie zabrać jej to, czego potrzebuje. Tym razem jednak jej instynkt łowczyni zawiódł. Alicja trafiła na kogoś, kto nie pozwoli, by cokolwiek stało się bez jego zgody. Pan D. ma swój własny pomysł na rozwiązanie kłopotliwej sytuacji. Oferuje Alicji pracę, a po krótkim czasie zmusza ją także do zamieszkania w jego rezydencji. Warunek jest tylko jeden – pod żadnym pozorem nie wolno jej wejść do tajemniczego ogrodu na tyłach posiadłości. Czy to jest właśnie ten moment, w którym w głowie Alicji powinna zapalić się czerwona lampka? Tak. A nawet nie jedna lampka, a cały sznur czerwonych, intensywnie mrugających świateł. Czy tak się stało? Oczywiście! Problem w tym, że Alicja uznała to za szalenie pociągające… W mrocznym świecie pana D. jawa miesza się ze snem, rozsądek ustępuje szaleństwu, a pożądanie wciąga niczym otchłań. Już nigdy nie będziesz chciała się z niego wydostać. Zresztą… on i tak by ci na to nie pozwolił.

    Miłość aptekarki” Iny Lorentz Druga część nowej historycznej sagi o przygodach wędrownej aptekarki uznanego duetu pisarskiego występującego pod pseudonimem Iny Lorentz! Turyngia, XVIII wiek. Klara wraz z mężem Tobiasem i synem Martinem wiedzie spokojne życie w Königsee. Właśnie spodziewa się kolejnego dziecka. Nieoczekiwanie małżonkowie dowiadują się, że w Rübenheim został aresztowany jeden z ich wędrownych aptekarzy, którego oskarżono o otrucie miejscowego burmistrza. Tobias wyrusza w podróż, żeby wyjaśnić sprawę, i też zostaje aresztowany jako rzekomy wytwórca trującego leku. Klara musi nie tylko troszczyć się o interesy rodzinnej firmy, ale także wyjaśnić intrygę związaną z zabójstwem burmistrza i tym samym uratować Tobiasa. Oskarżenie jej męża nie było kwestią przypadku. Okazuje się, że rodzina Justów ma wrogów, których istnienia nawet nie podejrzewała, a którzy są gotowi na wszystko.

    Hush hush” – gorący romans od Lucii Franco, który rozpali zmysły do czerwoności! Aubrey zawsze musiała przeskakiwać kłody, które życie rzucało jej pod nogi. Po tragicznej śmierci rodziców była wychowywana przez babcię, a ciągły brak pieniędzy zamykał przed nią wiele dróg. Udało jej się uzyskać stypendium, ale nawet ono nie gwarantuje, że będzie w stanie kontynuować studia. Pomiędzy nauką, opieką nad babcią i pracą na dwa etaty Aubrey stara się jakoś utrzymać głowę na powierzchni. Do dnia, kiedy jej najlepsza przyjaciółka proponuje jej sposób na rozwiązanie wszystkich finansowych problemów. Tylko… jakim kosztem? Czy Aubrey będzie gotowa zaprzedać swoją duszę diabłu? Jej przyjaciółka zarabia niewiarygodne pieniądze w luksusowym klubie Sanctuary Cove, który obsługuje wyłącznie elitę Nowego Jorku. Istnieją trzy zasady, których należy tam bezwzględnie przestrzegać: 1: Oddzielasz życie osobiste od zawodowego. 2: Nigdy nie ujawniasz prawdziwej tożsamości 3: NIGDY nie przywiązujesz się emocjonalnie do klientów. To tutaj Aubrey spotyka srebrnowłosego Jamesa Rivierę – znakomitego prawnika z ciężkim nowojorskim akcentem, z ciałem, za które można umrzeć, i z tatuażami pokrywającymi skórę. Chemia między nimi jest niezaprzeczalna. Ale to żonaty mężczyzna. Jest nieosiągalny. Czy

    Audrey odejdzie, czy zdecyduje się złamać wszelkie zasady?

     

    Say Yes” Lucia Franco to uzupełniająca historia dla wszystkich fanów książki „Hush Hush”, z której czytelnicy dowiedzą się, jak potoczyły się dalsze losy Aubrey i Jamesa.

    Poznaj zakończenie historii Aubrey i Jamesa z książki „Hush hush” i dowiedz się, czy wystarczy powiedzieć TAK, aby przeżyć swój happy end. Na początku James miał być tylko klientem. Jednym z wielu, z którym nic oprócz interesów jej nie łączyło. Jednak Aubrey postanowiła złamać obowiązujące zasady i zaryzykować. Okazało się, że był wszystkim o czym marzyła. Potężny, seksowny, pociągający i cały jej. A teraz on pragnie jeszcze więcej. Chce, aby powiedziała TAK i została jego żoną. Aubrey jednak nie wierzy w instytucję małżeństwa. Uważa, że nie pomoże im ono się do siebie zbliżyć. Przecież jej ukochany miał już kiedyś żonę i nie skończyło się to dobrze. Jak się okazuje, wieczność nie jest tak trwała, jak ludzie uważają. Zatem czy jest sens zmieniać to, co idealne? Czy Aubrey jest gotowa na zmianę?

     

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

  • Legendarne Łódzkie

    Wojewódzka  Biblioteka  Publicznea  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza na piknik i do konkursów w ramach projektu „Legendarne Łódzkie”.

    1. Konkurs „Portret legendy”

    Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy plastycznej ilustrującej wybraną legendę dotyczącą województwa łódzkiego.

    Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonaną przez dziecko pracę wraz z formularzem zgłoszeniowym dostarczyć do Organizatora podczas pikniku odbywającego się w jednej z trzech miejscowości:

    a)         Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.

    b)         Kwiatkówku - w dniu 22 czerwca 2023 r.

    c)         Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.

    2. Konkurs „W stroju legendy”

    Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie przebrania postaci z legendy związanej z województwem łódzkim i zaprezentowanie jej wraz z krótkim opisem na pikniku literackim w jednym z trzech miejscowości woj. łódzkiego:

    a)         Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.

    b)         Kwiatkówku - w dniu 22 czerwca 2023 r.

    c)         Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.

    Czas prezentacji postaci nie może przekroczyć 3 minut.

     

    Regulaminy Konkursów

     

    W stroju legendy
    – regulamin konkursu na najlepsze przebranie realizowanego w ramach projektu LEGENDARNE ŁÓDZKIE dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

    § 1
    Organizator

    1. Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź zwana dalej Biblioteką.

    § 2
    Miejsce i czas trwania konkursu

    1. Konkurs organizowany jest na terenie woj. łódzkiego.
    2. Konkurs trwa od 31 maja  2023 r., a nabór prac odbędzie się podczas pikników w trzech miejscowościach woj. Łódzkiego: w Działoszynie (20 czerwca 2023 r. - Zespół Parkowo-Pałacowy w Działoszynie, ul. Zamkowa 22), Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku
      w Tumie (22 czerwca 2023 r. - Kwiatkówek 26A), Uniejowie (2 lipca 2023 r. - przy Termach Uniejów).

    § 3
    Cele konkursu

    Celem konkursu jest:

    1. Pobudzenie kreatywności przy przygotowaniu przebrania za postać jednej z legend
      z woj. łódzkiego.
    2. Rozbudzenie zainteresowań historią i kulturą „małej ojczyzny”.
    3. Popularyzacja legend i podań dotyczących woj. łódzkiego.
    4. Zachęcenie dzieci do rozwijania i prezentowania własnych pomysłów artystycznych.
    5. Prezentacja pomysłów dzieci i propagowanie ich osiągnięć.

     

    § 4
    Warunki uczestnictwa

    1. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci od 5 do 12 roku życia z Łodzi i województwa łódzkiego.
    2. Zgłoszenia przystąpienia do konkursu dokonuje przedstawiciel ustawowy dziecka (rodzic) lub opiekun prawny na formularzu będącym załącznikiem do niniejszego regulaminu.
    3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
      w całości i ze zobowiązaniem do przestrzegania określonych w nim zasad.
    4. Wszelkie zobowiązania, przewidziane w niniejszym regulaminie, dotyczące uczestnika konkursu, mogące spowodować odpowiedzialność cywilną uczestnika za naruszenie regulaminu konkursu dotyczą osoby zgłaszającej dziecko do udziału w konkursie.
    5. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy oraz członkowie najbliższych rodzin Organizatora konkursu.

    § 5
    Zasady konkursu i tematyka prac

    1. Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie przebrania postaci z legendy związanej z woj. łódzkim i zaprezentowanie jej wraz z krótkim opisem w godz. 10.45-11.15 na pikniku literackim w jednym z trzech miejscowości woj. łódzkiego:

    a) Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.,

    b) Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.,

    c) Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.

    1. Czas prezentacji postaci nie może przekroczyć 3 minut.
    2. Aby wziąć udział w konkursie, należy zgłosić udział w konkursie dostarczając formularz zgłoszeniowy (stanowiący załącznik do regulaminu). Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą w godz. 10.00-10.30 podczas pikników w:

    a) Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.,

    b) Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.,

    c) Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.

    1. Każdy zgłoszony uczestnik konkursu otrzyma numer, z którym będzie prezentował swoje przebranie.
    2. Uczestnik konkursu, który nie zgłosi uczestnictwa i nie dostarczy wypełnionego formularza zgłoszeniowego nie zostanie przyjęty do konkursu.
    3. Koszty przygotowania oraz dotarcia na piknik ponosi wyłącznie uczestnik konkursu.
    4. Zgłaszane do konkursu przebrania nie mogą naruszać prawa ani dóbr osobistych osób trzecich i ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Nie mogą też zawierać treści obscenicznych i powszechnie uznawanych za obraźliwe lub wulgarne.
    5. Przebrania zgłoszone na konkurs muszą być przebraniami własnymi, nie przedstawianymi na innych konkursach. Udział w konkursie jest jednoznaczny
      ze złożeniem oświadczenia o tych faktach.
    6. Prezentacja uczestników konkursu w przebraniu oznacza, iż przysługują im pełne autorskie prawa osobiste i majątkowe do tego przebrania, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. Prezentując się w przebraniu, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich do przebrania lub innych dóbr osobistych osób trzecich.
    7. Decyzję o przyjęciu do konkursu podejmuje Organizator konkursu.
    8. Przebrania nie spełniające zasad Regulaminu nie wezmą udziału w konkursie.

    § 6
    Kryteria oceny

    1. Na ocenę prezentacji kostiumu będą miały wpływ:
      - zgodność przebrania z tematem konkursu,
      - walory artystyczne,
      - estetyka wykonania przebrania,
      - sposób prezentacji i jego oryginalność.

    § 7
    Wymagania dotyczące prac konkursowych

    1. Przebrania mogą być wykonane dowolną techniką.
    2. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.

    § 8
    Wyłonienie laureatów konkursu, nagrody

    1. Wyboru najlepszych przebrań w każdej miejscowości (Działoszynie, Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, Uniejowie) dokona jury wskazane przez Organizatora konkursu.
    2. Jury przyzna w każdej miejscowości (Działoszynie, Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, Uniejowie) po 3 nagrody rzeczowe (I, II, III miejsce) oraz wyróżnienia.
    3. Jury zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
    4. Decyzje jury konkursu są ostateczne i nieodwołalne.
    5. Prezentacja uczestników konkursu w strojach rozpocznie się o godz. 10.45 podczas pikniku w:

    a) Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.,

    b) Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.,

    c) Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.,

    1. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi o godz. 11.30 podczas pikniku w :
    1. Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.
    2. Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.
    3. Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.

     

    § 9
    Wykorzystanie przebrań

    1.  Uczestnicy konkursu udzielają Bibliotece nieograniczoną w czasie i terytorialnie licencję niewyłączną do wykorzystania przebrań na polach eksploatacji w zakresie:
    1. utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
    2. obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
    3. rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w lit. b) - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

     

    § 10
    Ochrona danych osobowych

    1. Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu na najlepsze przebranie „W stroju legendy” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody i podpisujących formularz zgłoszeniowy i oświadczenie dotyczące konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź, tel. 42 6366835, sekretariat@wbp.lodz.pl.
    2. Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane tą drogą, tj. lista laureatów zawierająca dane identyfikacyjne laureatów.
    3. Dane osobowe uczestnika w zakresie imienia i nazwiska uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowane w protokole jury oraz wszelkich informacjach
      o laureatach konkursu. Ponadto dane osobowe będą udostępniane podmiotom świadczącym na rzecz Administratora usługi doradcze, prawne, informatyczne, usługi porządkowania, archiwizowania i niszczenia dokumentów.
    4. Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych osoby niepełnoletniej.
    5. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału w konkursie.
    6. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO).
    7. Zgodę na przetwarzanie danych można wycofać w każdym momencie, ale przetwarzanie do czasu wycofania zgody będzie legalne.
    8. Dane przechowywane będą do czasu wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych, lecz nie dłużej niż przez czas ustalony zgodnie z rzeczowym wykazem akt lub do zakończenia okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń cywilnoprawnych, zależnie który okres jest dłuższy.
    9. Rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni uczestników konkursu, których dane dotyczą, mają prawo wnioskować o dostęp do danych, ich sprostowanie, usunięcie, ograniczenie przetwarzania w przypadkach określonych w art. 18 RODO, sprzeciwić się przetwarzaniu ze względu na swoją szczególną sytuację, gdy przetwarzanie następuje w ramach sprawowania władzy publicznej.
    10. Rodzicowi/rodzicom lub opiekunowi/opiekunom prawnym uczestników konkursu, którego dane dotyczą, przysługuje prawo złożenia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie. Administrator zachęca jednak w razie pytań i wątpliwości do kontaktu z Inspektorem Ochrony Danych na adres poczty elektronicznej iodo@wbp.lodz.pl.
    11. Dane osobowe nie będą przekazywane do państw trzecich.
    12. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również nie będą profilowane.

    § 11
    Postanowienia końcowe

    1. Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w siedzibie Organizatora konkursu oraz na stronie www.wbp.lodz.pl.
    2. Organizator jest uprawniony do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu, o ile nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w konkursie. Dotyczy
      to
      w szczególności zmian terminów poszczególnych czynności konkursowych oraz zmian specyfikacji nagrody. Zmieniony Regulamin obowiązuje od czasu opublikowania go na stronie www.
    3. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania, przerwania, zmiany terminów lub przedłużenia konkursu w razie wystąpienia przyczyn od niego niezależnych.
    4. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad konkursu, postanowień jego Regulaminu
      i interpretacji rozstrzyga Organizator.
    5. Przystąpienie uczestnika do konkursu jest równoznaczne z akceptacją treści Regulaminu.
    6. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.
    7. Pytania w sprawie konkursu można kierować do pracowników Działu Dziecięcego
      (w organizacji) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
      w Łodzi (e-mail: dzieciecy@wbp.lodz.pl, tel. 42 663 03 50).
    8. Na podstawie art. 81 ust. 1 o prawie autorskim i prawie pokrewnym z dnia 4 lutego 1994 r. (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509) opiekunowie uczestników wyrażają zgodę na nieodpłatne utrwalenie swojego wizerunku w formie fotografii w ramach dokumentacji wręczenia nagród laureatom konkursu na najlepsze przebranie
      „W stroju legendy” organizowanego przez Bibliotekę. Wyrażają także zgodę na rozpowszechnianie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  wizerunku swojego podopiecznego bez ograniczeń terytorialnych i czasowych za pośrednictwem dowolnego medium 

     

    Portret legendy

    – regulamin konkursu plastycznego realizowanego w ramach projektu LEGENDARNE ŁÓDZKIE dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 2023

    § 1
    Organizator

    1. Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź zwana dalej Biblioteką.
    2. § 2
      Miejsce i czas trwania konkursu

    3. Konkurs organizowany jest na terenie województwa łódzkiego.
    4. Konkurs trwa od 31 maja 2023 r., a nabór prac odbędzie się w Działoszynie
      (20 czerwca 2023 r. - Zespół Parkowo-Pałacowy w Działoszynie, ul. Zamkowa 22), Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie (22 czerwca 2023 r. - Kwiatkówek 26A), Uniejowie (2 lipca 2023 r. - przy Termach Uniejów).
    5. § 3
      Cele konkursu

    6. Popularyzacja legend i podań dotyczących woj. łódzkiego.
    7. Rozbudzenie zainteresowań historią i kulturą „małej ojczyzny”.
    8. Zachęcenie rodziców, wychowawców i innych dorosłych do rozwijania zainteresowań literackich i kompetencji plastycznych dzieci.
    9. Zachęcenie dzieci do rozwijania i prezentowania własnych pomysłów artystycznych.
    10. Prezentacja pomysłów dzieci i propagowanie ich osiągnięć.

    11. § 4
      Warunki uczestnictwa

    12. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie klas I-III szkół podstawowych z Łodzi i województwa łódzkiego.
    13. Zgłoszenia przystąpienia do konkursu dokonuje przedstawiciel ustawowy dziecka (rodzic) lub opiekun prawny na formularzu będącym załącznikiem do niniejszego regulaminu.
    14. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
      w całości i ze zobowiązaniem do przestrzegania określonych w nim zasad.
    15. Wszelkie zobowiązania, przewidziane w niniejszym regulaminie, dotyczące uczestnika konkursu, mogące spowodować odpowiedzialność cywilną uczestnika za naruszenie regulaminu konkursu dotyczą osoby zgłaszającej dziecko do udziału w konkursie.
    16. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy oraz członkowie najbliższych rodzin Organizatora konkursu.
    17. § 5
      Zasady konkursu i tematyka prac

    18. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy plastycznej ilustrującej wybraną legendę dotyczącą woj. łódzkiego.
    19. Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonaną przez dziecko pracę wraz
      z formularzem zgłoszeniowym dostarczyć w godz. 10.00-10.30 do Organizatora podczas pikniku odbywającego się w jednej z trzech miejscowości:
    20. Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.,
    21. Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.,
    22. Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.
    23. Prace bez wypełnionego formularza zgłoszeniowego nie zostaną przyjęte
      do konkursu.
    24. Koszty przygotowania oraz dostarczenia pracy konkursowej ponosi wyłącznie uczestnik konkursu.
    25. Zgłaszane do konkursu prace nie mogą naruszać prawa ani dóbr osobistych osób trzecich i ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Nie mogą też zawierać treści obscenicznych i powszechnie uznawanych za obraźliwe lub wulgarne.
    26. Prace dostarczone na konkurs muszą być pracami własnymi, niepublikowanymi wcześniej oraz nie przedstawianymi na innych konkursach. Dostarczenie pracy
      na konkurs jest jednoznaczne ze złożeniem oświadczenia o tych faktach.
    27. Przekazanie pracy przez uczestników konkursu oznacza, iż przysługują im pełne autorskie prawa osobiste i majątkowe do tych prac, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. Dostarczając pracę, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich
      do prac lub innych dóbr osobistych osób trzecich.
    28. Dostarczone prace nie będą odsyłane do autorów i przechodzą na własność Organizatora.
    29. Decyzję o przyjęciu na konkurs dostarczonego materiału konkursowego podejmuje Organizator konkursu.
    30. Prace nie spełniające zasad udziału nie wezmą udziału w konkursie.
    31. § 6
      Kryteria oceny

    32. Na ocenę pracy będą miały wpływ:
      - zgodność z tematem konkursu,
      - walory artystyczne,
      - oryginalność projektu,
      - estetyka wykonania pracy.
    33. § 7
      Wymagania dotyczące prac konkursowych

    34. Technika wykonania pracy jest dowolna.
    35. Format i kształt pracy są dowolne.
    36. Praca konkursowa musi zostać przygotowana przez jedną osobę.
    37. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę, w jednej z trzech miejscowości: Działoszynie, Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, Uniejowie.
    38. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.
    39. § 8
      Wyłonienie laureatów konkursu, nagrody

    40. Wyboru najlepszych prac w każdej miejscowości (Działoszynie, Skansenie
      w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie, Uniejowie) dokona jury wskazane przez Organizatora konkursu.
    41. Jury przyzna w każdej miejscowości (Działoszynie, Skansenie w Kwiatkówku
      i Grodzisku w Tumie, Uniejowie) po 3 nagrody rzeczowe (I, II, III miejsce) oraz wyróżnienia.
    42. Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród.
    43. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi o godz. 11.30 podczas pikniku w:
    44. Działoszynie - w dniu 20 czerwca 2023 r.,
    45. Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie - w dniu 22 czerwca 2023 r.,
    46. Uniejowie - w dniu 2 lipca 2023 r.
    47. Decyzje jury konkursu są ostateczne i nieodwołalne.
    48. § 9
      Wykorzystanie prac

    49. Uczestnicy konkursu przenoszą nieodpłatnie na Bibliotekę autorskie prawa majątkowe przekazanych prac na polach eksploatacji w zakresie:
    50. utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
    51. obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
    52. rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w lit. b) - publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
    53. § 10
      Ochrona danych osobowych

    54. Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu plastycznego „Portret legendy” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody i podpisujących formularz zgłoszeniowy i oświadczenie dotyczące konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź, tel. 42 6366835, sekretariat@wbp.lodz.pl.
    55. Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane
      tą drogą, tj. lista laureatów zawierająca dane identyfikacyjne laureatów.
    56. Dane osobowe uczestnika w zakresie imienia i nazwiska uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowane w protokole jury oraz wszelkich informacjach
      o laureatach konkursu. Ponadto dane osobowe będą udostępniane podmiotom świadczącym na rzecz Administratora usługi doradcze, prawne, informatyczne, usługi porządkowania, archiwizowania i niszczenia dokumentów.
    57. Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych osoby niepełnoletniej.
    58. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału w konkursie.
    59. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO).
    60. Zgodę na przetwarzanie danych można wycofać w każdym momencie,
      ale przetwarzanie do czasu wycofania zgody będzie legalne.
    61. Dane przechowywane będą do czasu wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych, lecz nie dłużej niż przez czas ustalony zgodnie z rzeczowym wykazem akt lub do zakończenia okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń cywilnoprawnych, zależnie który okres jest dłuższy.
    62. Rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni uczestników konkursu, których dane dotyczą, mają prawo wnioskować o dostęp do danych, ich sprostowanie, usunięcie, ograniczenie przetwarzania w przypadkach określonych w art. 18 RODO, sprzeciwić się przetwarzaniu ze względu na swoją szczególną sytuację, gdy przetwarzanie następuje w ramach sprawowania władzy publicznej.
    63. Rodzicowi/rodzicom lub opiekunowi/opiekunom prawnym uczestników konkursu, którego dane dotyczą, przysługuje prawo złożenia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie. Administrator zachęca jednak w razie pytań i wątpliwości do kontaktu z Inspektorem Ochrony Danych na adres poczty elektronicznej iodo@wbp.lodz.pl.
    64. Dane osobowe nie będą przekazywane do państw trzecich.
    65. Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również nie będą profilowane.
    66. § 11
      Postanowienia końcowe

    67. Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w siedzibie Organizatora konkursu oraz na stronie www.wbp.lodz.pl.
    68. Organizator jest uprawniony do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu, o ile nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w konkursie. Dotyczy to
      w szczególności zmian miejsc, terminów poszczególnych czynności konkursowych oraz zmian specyfikacji nagrody. Zmieniony Regulamin obowiązuje od czasu opublikowania go na stronie www.
    69. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania, przerwania, zmiany terminów lub przedłużenia konkursu w razie wystąpienia przyczyn od niego niezależnych.
    70. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad konkursu, postanowień jego Regulaminu
      i interpretacji rozstrzyga Organizator.
    71. Przystąpienie uczestnika do konkursu jest równoznaczne z akceptacją treści Regulaminu.
    72. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.
    73. Pytania w sprawie konkursu można kierować do pracowników Działu Dziecięcego
      (w organizacji) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (e-mail: dzieciecy@wbp.lodz.pl, tel. 42 663 03 50).
    74. Na podstawie art. 81 ust. 1 o prawie autorskim i prawie pokrewnym z dnia 4 lutego 1994 r. (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509) opiekunowie uczestników wyrażają zgodę na nieodpłatne utrwalenie swojego wizerunku w formie fotografii w ramach dokumentacji wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Portret legendy” organizowanego przez Bibliotekę. Wyrażają także zgodę na rozpowszechnianie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  wizerunku swojego podopiecznego bez ograniczeń terytorialnych i czasowych
      za pośrednictwem dowolnego medium.

     

  • Nowości

    Anna Falatyn „Mecenas”  Wojciech Bielecki to mecenas, który nie pracuje z niewinnymi obywatelami. Jego specjalnością są zwyrodnialcy, zabójcy, złodzieje i malwersanci różnej maści. Młoda prokurator Zuzanna Wysocka poświęciła wiele, żeby wspiąć się po prawniczej drabinie. Chciała udowodnić wszystkim, że nie trzeba mieć „pleców”, aby zaistnieć w tym zawodzie. Jednak pomimo spełnienia marzenia, poczuła ogromną pustkę. Tych dwoje kiedyś coś łączyło, lecz ból, jaki zadał Zuzannie Wojciech, jest wciąż tak świeży, jakby wszystko wydarzyło się wczoraj. Po siedmiu latach od rozstania los ponownie ich ze sobą złączy, chociaż zdecydowanie nie w sposób, o jakim mogliby marzyć. Czy mecenas Bielecki i prokurator Wysocka tego chcą, czy nie, ich drogi przetną się na sali sądowej, gdzie będą zmuszeni stanąć po przeciwnych stronach. Czy będą potrafili odłożyć na bok fakt, że się bardzo dobrze znają? Tym bardziej że Zuzanna jest z kimś związana…

    Ewa Formella „Pamięć dla Heleny”  W tej historii sporo jest fikcji stworzonej na potrzeby powieści, ale ona wydarzyła się naprawdę. Gdzieś, komuś i dawno temu. Jest rok 1941. Niespełna szesnastoletnia Helena wraz z dwójką przyrodniego rodzeństwa zostaje zabrana z domu rodzinnego, rzekomo na badania. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej brutalna, ponieważ cała trójka trafia do ośrodka Lebensborn mieszczącego się na terenie zachodniej Polski. W ośrodku Helena zostaje pomocą kucharki, a jej młodsze rodzeństwo trafia do niemieckich rodzin. Młoda dziewczyna szybko wpada w oko pewnemu wysokiemu rangą oficerowi, którego żona nie może mieć dzieci. Mężczyzna postanawia, że właśnie piękna blondwłosa Helena będzie matką jego dzieci. W ośrodku jest więcej kobiet zapłodnionych przez niemieckich oficerów, które rodzą dla dobra Rzeszy. Helena jednak odbiera to zupełnie inaczej, zwłaszcza gdy zakochuje się w młodym niemieckim kierowcy „jej” oficera. W obliczu klęski Niemiec i w obawie przed śmiercią grożącą ukochanej Viktor pomaga Helenie uciec z ośrodka. Niestety, pomimo wielu starań, po wojnie nie potrafi jej odnaleźć. Co się stało z Heleną? Czy potrafiła ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości? A może demony przeszłości nigdy jej nie opuściły?

    Kelsey Hartwell  „11 papierowych serc”  11 utraconych tygodni. 11 szans, żeby je odzyskać. Rok temu: Życie Elli było idealne. Miała cudownych przyjaciół i niesamowitego chłopaka. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Kiedy Ella obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani tragicznego wydarzenia, ani tygodni przed nim. Nie rozumiała też, dlaczego zerwała ze swoim chłopakiem. Teraz: Ella zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Ten wie o niej zadziwiająco dużo. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie przed wypadkiem. I zabiorą ją w podróż, której nigdy sobie nie wyobrażała. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką Ella kiedykolwiek zrobiła… Ale czy znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania?

    „Babie lato”  Moniki Oworuszko Zmysłowa opowieść o kobietach, miłości, przyjaźni i przemijaniu? Hanka, prawniczka po czterdziestce, wiedzie poukładane życie z mężem Markiem i dwoma dorastającymi synami w domu na jednym z warszawskich osiedli. Pewnego wrześniowego popołudnia w kawiarni w centrum miasta zauważa swojego męża czule witającego się z młodą, atrakcyjną brunetką? Na kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem Diana rozstaje się z narzeczonym. Na szczęście jest atrakcyjna i nigdy nie narzekała na powodzenie u mężczyzn. Właśnie w oko wpada jej nowa zdobycz: Marek jest bardzo przystojny, ma stanowisko i pieniądze. I bardzo się nadaje na nowego narzeczonego Diany?

    Paulina Świst „Fu#k Up” Jeśli popełniasz błąd, rób to porządnie i do końca. Tak, żebyś już nie miał szansy  go naprawić. Oliwia i Przemek to silne, drapieżne osobowości. Dla jasności: żadna nie jest kryształowa, choć to chyba oczywiste. Przemek mógłby powiedzieć o sobie przynajmniej tyle, że się stara. Świadczy o tym chociażby jego praca dla ludzi. A co można powiedzieć o Oliwii? Hm… Marzenia prysły w chwili, kiedy na horyzoncie pojawiła się spółka VeroMax. Wszystko wskazuje na to, że finansowe przekręty wciąż idą pełną parą. Akcja toczy się daleko poza granicami prawa, ale to nie znaczy, że nie obowiązują tam żadne zasady. Wręcz przeciwnie. Oliwia i Przemek już niedługo się o tym przekonają.

     

    Remigiusz Mróz „Langer”  Piotra Langera nie trzeba nikomu przedstawiać.

    Nie trzeba go przedstawiać też Ninie Pokorze, którą poznaje na bankiecie swojej nowej fundacji. Kobieta piękna, dobrze ubrana, idealna by… stać się nową ofiarą. Jest w niej jednak coś takiego, co sprawia, że Langer zaczyna się otwierać… I po raz pierwszy ktoś poznaje historię o tym, jak rodzi się zło…

     

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

    https://www.taniaksiazka.pl/

  • Powiatowy Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem"

    ​​​​Reprezentacja gminy Łęczyca w Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem"

    27 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem" . Wszyscy uczestnicy bardzo ładnie recytowali. 

    Gratuluję wszystkim recytatorom.

    Wszyscy byliście wspaniali.

    Naszym uczestnikom udało się uzyskać następujące wyniki:

    I miejsce w grupie klas I-II otrzymała

    Antonina Trypuła z Samorządowej Szkoły Podstawowej im Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej

    Wyróżnienia otrzymali

    Zofia Topińska Samorządowej Szkoły Podstawowej im Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej

    Kacper Stoliński ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach

    Aleksander MadejskiSamorządowej Szkoły Podstawowej im Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej

    Maja BednarskaSamorządowej Szkoły Podstawowej im Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej

    Teraz trzymamy kciuki za Antosie Tyrpułę z kl II z Samorządowej Szkoły Podstawowej im Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej i oczywiście życzymy jej powodzenia w Płocku.

  • Spotkanie autorskie z cyklu "Z książką na walizkach"

               W Tygodniu Bibliotek w dniu 10 maj 2023 w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach”, której organizatorem jest Wydawnictwo Literatura. Hasło tegorocznych spotkań to ” BLIŻEJ GWIAZD”.

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu miała przyjemność gościć, myślę że jedną z najpoczytniejszych pisarek dla dzieci i młodzieży Panią Grażynę Bąkiewicz.

    Pani Grażyna opowiedziała młodzieży jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, co ją inspiruje oraz w bardzo ciekawy sposób zachęcała do polubienia historii naszej ojczyzny.

    Po spotkaniu można było zakupić książkę od Wydawnictwa Literatura oczywiści z autografem i dedykacją od autorki.

    Akcji „Z Książką na walizkach” towarzyszył konkurs plastyczny : „Bliscy nieprzeciętni”,  zastały wyróżnione trzy prace:

    Karoliny Rutkowskiej uczennicy klasy V Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu,

    Mai Świerczyńskiej uczennicy kl VI Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu oraz

    Błażeja Kaźmierczaka ucznia kl VI Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu.

    Praca Błażeja pojechała na finał, który odbędzie się 13 maja 2023 w Rawie Mazowieckiej

    Bardzo serdecznie dziękuję Pani Grażynie Bąkiewicz za przemiłe spotkanie autorskie, życząc dalszych sukcesów literackich i radości w życiu osobistym.

  • Nowości

    Pomiędzy siostrami” powieść Kristin Hannah, autorki bestsellerów „Słowik”, „Wielka samotność” oraz „Zimowy ogród”. Wzruszająca, chwilami zabawna, momentami dramatyczna i pełna goryczy opowieść o życiu. Czy może być coś wspanialszego niż miłość? A coś gorszego niż samotność?

    Dramatyczne losy dwóch sióstr, które po latach odnajdują łączącą je niegdyś więź, są jeszcze jednym tego przykładem. Claire kocha i jest kochana; Meghann boi się bliskości, nie pozwala, by jej życiem rządziły emocje. Claire żyje skromnie, otoczona rodziną i przyjaciółmi; Meghann zajmuje luksusowy apartament, ale czuje się w nim obco i samotnie. Nieoczekiwane wydarzenia w życiu Claire radykalnie zmieniają skalę wartości Meghann i ułatwiają jej rozliczenie się z przeszłością.

     „Raczycho” przygody rezolutnej Zuzy Lewandowskiej! Jacek Ostrowski kolejny raz udowadnia, że tworząc postać Zuzy doskonale wiedział, gdzie chce by ta historia nas zaprowadziła…

    Tym razem przed Zuzą wielkie wyzwania nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Sprawa tajemniczych zaginięć dzieci sekretarza partii przeplata się z wiadomością o stanie zdrowia Zuzy.Jak bowiem odmówić sobie palenia ekstra mocnych bez filtra i popijania stocka, gdy organizm atakuje nowotwór kości? Raczycho powoduje w życiu Zuzy prawdziwe trzęsienie ziemi. Kobieta spieszy się, żeby zdążyć zamknąć najważniejsze sprawy. Rozwiązując zagadki kryminalne jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą i przygotowuje się na odejście, bo wie, że nie ma lekarstwa…

    Joanna Wtulich „Uciekinierka i Ułan”  Rozgrywki i intrygi na zapleczu wielkiej historii, afera szpiegowska i dwoje uwikłanych w nią młodych ludzi... Joanna Wtulich, autorka bestsellerowej „Trylogii lwowskiej”, tym razem wraca do swoich czytelniczek i czytelników z pełną rozmachu „Sagą napoleońską”!

    Czasy kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich. Émilie de Berier, tajemnicza Francuzka, szantażowana przez politycznych wrogów z Polski, pragnie odzyskać porwaną córkę. Lekkoduch pułkownik Antoni Podolski, dziedzic rodzinnego majątku, szuka szpiega, który wykradł dokumenty francuskiemu generałowi. Jego i Émilie łączy wspólna podróż do Warszawy zajętej przez Wielką Armię Napoleona. Choć nie pałają do siebie sympatią, ich ścieżki nieustannie się krzyżują. Szukając pomocy u księcia Józefa Poniatowskiego, obydwoje zostają wplątani w wir wielkiej polityki. Tymczasem Warszawa odbita z rąk Rosjan bawi się na balach i hucznie świętuje przybycie Cesarza.Czy tych dwoje może połączyć coś więcej? Czy mogą sobie pozwolić na uczucia? Czy pokonają wszystkie przeszkody, jakie na ich drodze postawi los?

    Joanna Wtulich „Zdrajca i Generałowa” Brawurowe pojedynki, spektakularne ucieczki i podróż w pogoni za uczuciem… W kolejnej powieści Joanny Wtulich z serii „Saga napoleońska” Wielka Armia kroczy ku zwycięstwu, a bohaterowie walczą nie tylko o wolność i honor, lecz także o szczęście  Wśród historycznej zawieruchy i krwawych bitew rozgrywają się nie mniejsze dramaty osobiste.

    Émilie Treillard i Antoni Podolski zostają rozdzieleni. Ona podąża do Ostródy, gdzie stacjonuje Napoleon ze swoim sztabem, on zostaje w Warszawie. Fałszywe oskarżenie rzucone na Antoniego sprawia, że teraz to on jest zdrajcą i zbiegiem. Émilie, która wciąż jest żoną generała Treillarda, przyświeca tylko jeden cel – odzyskać córkę przebywającą w warszawskim pałacu Pod Blachą. Dla dobra dziecka i ukochanego rezygnuje z uczucia, które wiąże ją z Antonim. Ale czy to wystarczy, by uchronić najbliższe sercu osoby od zemsty generała? Czy Émilie i Antoni pokonają wszystkie przeciwności, jakie stawia im na drodze los i okrutny Charles Treillard?

    Katarzyna Rzepecka „Jej bohater” tom I serii górskiej  Kiedyś kobieta zraniła go w serce. Czy mimo to będzie w stanie otworzyć się na nową miłość?

    Losy Hanny i Eryka już się kiedyś splotły: dawno temu mężczyzna uratował jej życie, ale kiedy po latach spotykają się ponownie, ona nie rozpoznaje w nim swojego wybawiciela. Hanna z kolei zbyt mocno przypomina Erykowi byłą żonę, przez co ten nie jest w stanie zapanować nad targającymi nim emocjami: pożądaniem, tkliwością, zazdrością, a nawet nienawiścią. Kiedy na horyzoncie pojawi się rywal, Eryk będzie musiał zdecydować czy ulegnie lękowi przed ponownym odrzuceniem, czy zawalczy o kobietę, którą kocha.

    Przesycona zmysłowością opowieść o ludziach, którzy zagubili się w życiu i próbują na nowo znaleźć swoje miejsce na ziemi.

    Katarzyna Rzepecka „Jej były mąż” II tom serii górskiej. Czy dziesięć lat po rozwodzie może wydarzyć się coś, co znowu połączy losy kiedyś bardzo sobie bliskich a teraz obcych ludzi? Okazuje się, że tak… Splot zaskakujących zdarzeń sprawia, że Tobiasz i Ada otrzymują od losu drugą szansę, choć gdyby ich o to zapytać, powiedzieliby, że nie mają na to najmniejszej ochoty. Rozstali się w gniewie i na nowo ułożyli sobie życie. Wydaje się im, że już nie są sobie potrzebni. Właśnie: wydaje im się…

    Gdy do gry wkraczają tłumione uczucia i pożądanie, wszystko zaczyna nabierać innych kształtów. Czy są na to przygotowani i czy pisana jest im wspólna przyszłość z happy endem? Co się stanie, gdy do gry wkroczy „ta druga”?

    Katarzyna Rzepecka „Jej szef” III tom serii górskiej Igor, niezwykle zdolny przedsiębiorca, w przeciwieństwie do swoich braci nie jest miłośnikiem gór. Niestety wypadek Tobiasza zmusza go do powrotu do rodzinnego miasta. Ceglasta, urocze górskie miasteczko, staje się siedzibą jego firmy. Ściąga tam Majkę, swoją prawą rękę i kochankę. Niespodziewany zbieg okoliczności sprawia, że Igor zatrudnia na stanowisku asystentki Jankę – swoją pierwszą miłość. Najmłodszy Burzyński ma poważny dylemat: postawić na sprawdzony związek czy dać szansę młodzieńczej fascynacji.

     „Siostra Wirtuoza” Agnieszka Lis kolejny raz udowadnia, że tworzy opowieści pełne emocji, ze skomplikowanymi, wielowymiarowymi bohaterami, obok których nie da się przejść obojętnie. W tej powieści przede wszystkim kreuje postać inteligentnej damy, zdolnej, błyskotliwej, dla której kluczowe jest pytanie… „Gdybym nie była kobietą – czy byłabym gdzie indziej?”

    Antonina Wilkońska, siostra Paderewskiego, snuje opowieść o bracie, rodzinnych tajemnicach, romansach, sprawach szlachetnych i wstydliwych, a także wydarzeniach historycznych istotnych dla losów Polski i świata. Jakie szanse na realizację planów i marzeń miała kobieta, której brat stał się światowym gigantem? Jak rodzinne relacje wpłynęły na jej życie i wybory, do których została zmuszona?

     „Ta chwila jest nasza” Agata Przybyłek we współczesnej opowieści o Kopciuszku udowadnia, że gdy wkracza prawdziwa miłość, człowiek staje się bezradny.

     Jeden zwyczajny dzień. Dwa zupełnie odległe światy. I trzy dni pełne namiętności. Dla Julii to najgorszy dzień w życiu. Nie dostała pracy, z którą wiązała spore nadzieje. Musi opuścić ukochane miasto i wrócić na wieś, do domu rodzinnego. Dziewczynę przepełnia żal, jej plany legły w gruzach. Paweł ma powody do radości. Negocjacje, które prowadził, zakończyły się podpisaniem intratnego kontraktu. Mężczyzna nie jest jednak w nastroju do świętowania. Ścieżki tych dwojga krzyżują się na gdańskiej plaży. Ona siedzi na piasku, ociera łzy i wpatruje się w fale. On patrzy tylko na nią… Wspólny weekend pełen długich rozmów i miłosnych uniesień mija zbyt szybko. Zaczyna się kolejny zwyczajny tydzień, a wraz z nim powrót do szarej rzeczywistości i zobowiązań, które czekają gdzieś daleko.

    Tylko jak dalej żyć, gdy serce zostało w Gdańsku?

     

    Zapraszam

     

     

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

     

  • Czas trzech świąt majowych

    1, 2 i 3 maja, są szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

    1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

    Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

    W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

     

    2 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

    Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

    Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

    3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

    Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

    Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

    Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

    Katechizm Polskiego Dziecka

    — Kto ty jesteś?

    — Polak mały.

    — Jaki znak twój?

    — Orzeł biały.

    — Gdzie ty mieszkasz?

    — Między swemi.

    — W jakim kraju?

    — W polskiej ziemi.

    — Czem ta ziemia?

    — Mą Ojczyzną.

    — Czem zdobyta?

    — Krwią i blizną.

    — Czy ją kochasz?

    — Kocham szczerze.

     

    — A w co wierzysz?

    — W Polskę wierzę.

    — Coś ty dla niej?

    — Wdzięczne dziécię.

    — Coś jej winien?

    — Oddać życie.

    Zmiana pierwszej strofki dla dziewczątek:

    — Kto ty jesteś?

    — Polka mała.

    — Jaki znak twój?

    — Lilja biała.

  • Eliminacje etapu gminnego XLIV edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”

    W dniu 19 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Łęczyca obyły się eliminacje etapu gminnego XLIV edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”, którego organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

    Senat Rzeczpospolitej Polskiej rok 2023 uhonorował imieniem wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej w  100. rocznicę urodzin. Natomiast Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin pisarza.

    Dlatego Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego podczas XLIV edycji Konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem” wybrała właśnie tych autorów aby dzieci i młodzież zaprezentowały ich utwory, analizując i bawiąc się treścią, która często skłania do refleksji nad życiem i jego pięknem, ale także uczy pokory wobec tego, co przynosi nam los.

    Jest mi niezmiernie miło, że Szkoły  Podstawowe z terenu gminy Łęczyca odpowiedziały pozytywnie na moje zaproszenie i wystawiły reprezentantów swoich Szkół.

    Miło  było mi gościć  recytatorów  i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej oraz ze Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu.

    Do konkursu przystąpiło 31 uczniów z klas I – VIII. Eliminacje przebiegały w trzech kategoriach, a Jury w którego skład wchodziły 3 osoby tj Pani Anna Ogórek, Pani Grażyna Olczak i Pani Urszula Tomczak   nagrodziło następujące osoby:

    I kategoria kl I-III

    I miejsce –  Adrianna Kisielewska

                         Zofia Topińska          

    II miejsce    Kacper Stoliński 

                         Antonina Tyrpuła                        

    III miejsce   Zuzanna Olczyk

                      Wojciech Popławski

    Wyróżnienia

    Antonina Kaźmierczak

    Franciszek Jagielski

    II kategoria kl IV-VI

    I miejsce        Aleksander Madejski

    II miejsce       Maja Suska

    III miejsce       Amelia Zduńczyk

    Wyróżnienia

    Laura Andrzejczak

    Anna Antczak

    Maja Brygier

    Aleksander Kisielewski

    III  kategoria kl VII-VIII

    I miejsce       Maja Bednarska

    II miejsce      Julia Kawczyńska

    III miejsce      Michalina Gmerek

    Do kolejnego etapu powiatowego, który odbędzie się 27 kwietnia2023r (czwartek), w godz. 9:00-13:30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy zakwalifikowały się osoby z każdej kategorii, które otrzymały I i II miejsce, tj. Adrianna Kisielewska, Zofia Topińska, Antonina Trypuła, Kacper Stoliński, Aleksander Madejski, Maja Suska, Maja Bednarska, Julia Kawczyńska

    Poziom konkursu był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, natomiast zwycięzcy i wyróżnieni nagrody książkowe oraz gry.

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu dziękuje dyrekcji i nauczycielom szkół podstawowych oraz rodzicom za  przygotowanie recytatorów.

    Szczególne podziękowania kieruję do Pani Anety Kuczkowskiej Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu za udostępnienie Sali oraz za przeorganizowanie dnia zajęciowego na potrzeby konkursu.

    Laureatom gratuluję i życzę powodzenia w dalszych etapach konkursu.

  • Nowości

    Rodzina Monet Skarb”  Weroniki Anny Marczak Pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada.  Zagubiona i odnaleziona jesteś jak skarb. Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę i babcię. Ze skromnego, ale pełnego miłości i ciepła domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu władczych i zdystansowanych mężczyzn. Oni raczej chłodno przyjmują nastolatkę. Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony to starsi bracia Hailie, o których istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Tęsknota za ukochaną mamą, zagubienie w obcej rzeczywistości i brak zrozumienia ze strony rodzeństwa są trudne do udźwignięcia. I choć w nowym domu jest wszystko, o czym może marzyć nastolatka, prywatne liceum jest najlepsze w stanie, a stylowy mundurek i drogie ubrania leżą idealnie, Hailie czuje się bardzo samotna. Jakby tego było mało, z każdym dniem odkrywa, że życie jej braci pełne jest mrocznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed swoją młodszą siostrzyczką. Oto wciągająca historia, od której nie sposób się oderwać

    Rodzina Monet Królewna” Weroniki Anny Marczak  Drugi tom  pierwsza część serii, którą pokochało tysiące czytelniczek i czytelników na całym świecie! Wydawałoby się, że życie młodej i poukładanej Hailie Monet nareszcie będzie prostsze. Nastolatka powoli oswaja się z nową sytuacją i przyzwyczaja do pięciu starszych, bogatych i rozpuszczonych braci. Coraz odważniej walczy o swoje i korzysta z przywilejów związanych z przynależnością do rodziny Monet. Spokój nie trwa jednak długo i szybko okazuje się, że wielka fortuna idzie w parze z niebezpieczeństwem i wyrzeczeniami.

    Rodzina Monet Królewna” Weroniki Anny Marczak Dalsze losy rodziny, której historię śledzą czytelniczki i czytelnicy na całym świecie. Choć ma kilkanaście lat i nie grzeszy pewnością siebie, owinęła sobie Willa, Vincenta, Dylana, Shane’a i Tony’ego wokół palca. Starsi bracia Hailie pójdą za siostrą w ogień i zrobią dla niej wszystko. A ponieważ nie ma silniejszego człowieka od tego, za którym stoi rodzina, najmłodsza z Monetów czuje się coraz swobodniej. Szybko jednak odkrywa, że wielka fortuna idzie w parze ze śmiertelnym niebezpieczeństwem i trudnymi do zaakceptowania wyrzeczeniami.

    .

    Druga szansa” Roksany Zalewskiej Niezwykła propozycja. Niezwykły układ. Niezwykła historia. Alexander Muro potrzebuje żony. Nie dlatego, że czuje się samotny. Przystojny i bogaty młody mężczyzna nie narzeka na brak zainteresowania ze strony kobiet. Dotychczas jednak żadna z nich nie wzbudziła w nim aż tak ciepłych uczuć, aby chciał z nią spędzić resztę życia. Alexander potrzebuje żony przede wszystkim do celów reprezentacyjnych ― wybranka powinna błyszczeć u jego boku nie tylko urodą, ale w głównej mierze intelektem. Krótko mówiąc, ma być uzupełnieniem jego wizerunku. Zupełnie przypadkowo na jego drodze pojawia się odpowiednia kandydatka. Sofía Casillas to młoda, piękna i błyskotliwa panna, a do tego jest dziedziczką fortuny dorównującej bogactwu rodu Muro. Jednym słowem, tych dwoje ma szansę stworzyć idealną parę. Jest tylko jeden kłopot. Sofía właściwie nie zna Alexandra i nie pali się do zamążpójścia. Odrzuca więc propozycję mężczyzny, traktuje ją jako żart… albo objaw szaleństwa. Tyle że Muro nie jest szalony, a tym bardziej nie żartuje. Należy do świata mafii, zawsze osiąga to, czego chce.

     

    Sposób na koronoŚwirusa” Grażyna Bąkiewicz Koronaświrus zawładnął światem. Pozamykali sklepy, pracę rodziców, nawet przedszkole! I jeszcze babcia się rozchorowała!

    Wszystko to bardzo denerwuje Tomka, młodego wynalazcę. Postanawia odłożyć na bok wszelkie poprzednie projekty wynalazków i zająć się machiną zwalczającą chorobę.

    – A masz! – słyszy zza drzwi babci (pozostającej w i-zo-la-cji). Ona pierwsza wypróbowuje maszynę. Kaszle przy tym, ale jeszcze więcej się śmieje. Czyli wynalazek działa?

    Franklin uczy się współpracować” Zielony żółwik Franklin i jego najlepszy przyjaciel miś chcą razem wystartować w zawodach wozików, czyli pojazdów własnej konstrukcji i pomysłu. Koledzy z zapałem zabierają się do pracy, ale wkrótce pojawiają się problemy… Każdy z konstruktorów ma swój pomysł na to, jak powinien wyglądać i nazywać się ich wozik. Franklin i miś muszą nauczyć się trudnej sztuki kompromisu i zasad współpracy. Przekonają się też, że czasami dobra zabawa jest ważniejsza niż samo zwycięstwo w zawodach. Książka ukazała się w ramach nowej serii Franklin i przyjaciele. Należące do niej książeczki powstały w oparciu o nowe odcinki filmowe przygód żółwia Franklina. Cechą wyróżniającą tę serię jest zupełnie nowa szata graficzna. Znani bohaterowie pojawiają się na nowoczesnych, trójwymiarowych ilustracjach wykonanych techniką komputerową. Same historyjki zachowują nadal lubiany przez dzieci klimat i ceniony przez dorosłych walor edukacyjny.

     

  • Nowości

    Sylwia Kubiak „Pod obcym niebem”  to przejmujący obraz czasów, gdy ludzie musieli walczyć o każdy kolejny dzień życia, a miłość ponad podziałami była prawdziwym wyzwaniem. Poruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę! Wojna, brak jedzenia i nadziei na lepsze jutro, to codzienność Lucjana i Marianny. Ona żyje w Kraju Warty, on w Generalnym Gubernatorstwie. Łączy ich jedno bieda, która sprawiła, że dobrowolnie zgłosili się na roboty do Niemiec. Na obczyźnie, w otoczeniu wrogo nastawionych ludzi musieli szybko dorosnąć. Byli zupełnie różni: ona z drzazgą w sercu, on z głową pełną marzeń. I różne mieli plany na przyszłość. Życie jednak szybko wszystko zweryfikowało. Musieli zmierzyć się z sytuacją, której nie planowali, a która związała ich losy na zawsze.

    Katarzyna Grabowska „Pomiędzy piekłem a niebem” to niezwykle romantyczna historia o życiu, które dobiega kresu, i o sile miłości, która może sprawić, że nawet kilka krótkich chwil stanie się wiecznością. Abigail, słysząc diagnozę lekarską, traci nadzieję. Dobrze zapowiadająca się tancerka, dla której balet był całym życiem, nagle uświadamia sobie, jak ulotne jest ludzkie istnienie. Mimo sprzeciwu rodziców postanawia zrezygnować z uciążliwej terapii i wyrusza w wielką podróż po Stanach. Spotkanie ze starą zielarką w Salem, magiczna data, dwudziesty czwarty czerwca, gdy siły ciemności obejmują władzę nad światem, zerwana o północy gałązka ligustru, spadająca gwiazda i wypowiedziane w myślach życzenie są początkiem niezwykłej przygody Abigail. Do walki o duszę dziewczyny staną wysłannicy Piekła i Nieba – nieziemsko przystojny Raum i nieco zagubiony we współczesnym świecie Hanael. Dwa anioły, z których jeden podąża ścieżką zła, zrobią wszystko, by wygrać to starcie. Jednak czy uda się im osiągnąć cel, gdy nagle w łączące ich relacje wkradnie się uczucie? Ile może poświęcić anioł, by uratować ukochaną osobę? I do czego zdolny jest wysłannik piekieł, jeśli na swojej drodze napotka miłość?

    Anna Kleiber „Rubinowe Gody” Małżeństwo Danki zawisło na włosku – a dokładnie na rudym włosku pewnej Gabryśki. Danka właśnie planuje rubinowe gody, kiedy się okazuje, że jej z pozoru idealny małżonek ma sporo do ukrycia. Do akcji szybko wkraczają przyjaciółki kobiety, nie zważając zbytnio na to, czego naprawdę ona sama by chciała. W zawiły plan zemsty wciągają kolejne osoby, co skutkuje serią niespodziewanych i zabawnych sytuacji. Czy intryga przyjaciółek się powiedzie? Jak potoczą się losy małżeństwa po przejściach i czy Danusia będzie mogła zorganizować wymarzone przyjęcie?

    Alina Staneczek „Tamten utracony świat” to historia miłości do ludzi, ale także do miejsc, wzruszająca opowieść o próbie zastąpienia ukochanego Lwowa innymi miastami. Trzy bohaterki, ta sama historia. Rozpoczynająca się przed drugą wojną światową poruszająca opowieść o kobietach, których splatające się losy w przeszłości naznaczył jeden mężczyzna. Historia tym bardziej niesamowita, że dwie z nich nigdy go nie poznały. Zośka, Inka i Mika – należą do różnych pokoleń i mają różne doświadczenia, ale we wszystkich trzech płynie kresowa krew. Zośka - ciotka i Inki i Miki, wywiera silny wpływ na obie dziewczyny. Inka i Mika, choć są spokrewnione, bardzo długo nie wiedzą o swoim istnieniu. Postać Zośki łączy losy młodych kobiet, wywierając wpływ na ich wybory. Akcja toczy się w latach 1945 – 2014 głównie w Gliwicach, ale w książce pojawiają się także Gdańsk, Sopot, Wrocław, Paryż, Edynburg i Malaga, za to wspomnienia i retrospekcje bohaterów przenoszą czytelnika do przedwojennego Lwowa.

    Maciej Kaźmierczak „To mnie zabije” Thriller psychologiczny inspirowany kultowym filmem "Leon zawodowiec". Kiedy pozycja Matyldy na popularnej platformie streamingowej spada, dziewczyna postanawia zrobić wszystko, by wrócić na szczyt. Do czego się posunie i kogo poświęci? Matylda, dwudziestodwuletnia lekomanka, pracuje jako seksworkerka na kamerkach internetowych. Kiedy jej pozycja na TurnedOn spada, dziewczyna zaczyna posuwać się do coraz gorszych i okrutniejszych czynów. Zrobi wszystko, żeby wyeliminować konkurencję. Tak poznaje kulisy tajemniczej gry. Ktoś porywa i brutalnie wykorzystuje młode kobiety. Nawet gdy wreszcie odzyskują wolność, ich koszmar się nie kończy… Wkrótce każda z nich otrzymuje wiadomość: „chcesz zagrać jeszcze raz?”. Kto stoi za porwaniami? Jakie tajemnice znają uprowadzone kobiety? I jaki udział w tej ponurej sprawie ma mężczyzna o imieniu Leon? Marek Stalar „Twardy zawodnik”

    Iny Lorentz „Wędrowna aptekarka” Przełomowe czasy, tajemniczy skarb, nieustraszona kobieta

    Turyngia, XVIII wiek Ojciec Klary, wędrowny aptekarz Martin, znika bez śladu, a rok później ten sam los spotyka jego najstarszego syna. Pozostawiona bez środków do życia rodzina znajduje się w krytycznej sytuacji. Klara postanawia więc wyruszyć do stolicy księstwa, żeby prosić władcę o pomoc. Chce pójść w ślady ojca i utrzymać bliskich, działając jako wędrowna aptekarka. Droga jest jednak trudna i niebezpieczna, a największe zagrożenie czyha ze strony krewnego. Stryj Alois usilnie pragnie wejść w posiadanie skarbu, który rzekomo ukrył ojciec Klary. Dziewczyna na szczęście nie jest sama – gdy zostaje oskarżona o czary, może liczyć na wsparcie przyjaciółki Marthy. Poza tym czuwa nad nią także Tobias, w którym kobieta budzi nie tylko niekłamany podziw…

    Maria Paszyńska „Wszystko dla Emilii” Pełna czułości opowieść o wyboistej drodze do szczęścia i o prawdziwych obliczach miłości Podczas zimowego balu warszawski zabawkarz Jakub Modrzycki poznaje miłość swojego życia, Emilię. Potem wszystko toczy się jak w najpiękniejszej bajce – wspaniały ślub, dom, dzieci, doskonale prosperujący interes. Chciałoby się powiedzieć: żyli długo i szczęśliwie. A jednak… mijają lata i coś się zmienia. Bez kłótni i dramatów Modrzyccy dzień po dniu oddalają się od siebie. Nie ma w tym niczyjej winy, a może oboje są winni? Kilka dni przed adwentem na jaw wychodzą sekrety odzierające Jakuba ze złudzeń. Jego rodzinne szczęście jest zagrożone, a miłość żony staje się wielką niewiadomą. Czy dla państwa Modrzyckich jest jeszcze nadzieja? Czy grudniowych dni wystarczy, by odnaleźć zagubioną bliskość?

     

    Barbara Kosmowska „Zachmurzenie umiarkowane” Pełna emocji i refleksji lektura o tym, że odejście od przyzwyczajenia bywa zbawienne i daje szansę na głębsze poznanie siebie i drugiego człowieka. Po trzydziestu latach związku Karol Polny opuszcza swoją żonę Różę, z domu Król. Niezauważany i niedoceniany przez towarzyszkę życia, zmęczony jej ciągłą frustracją i marchewką z groszkiem podejmuje decyzję o przeprowadzce do altany na ogródkach działkowych. Co zmusiło go do tak drastycznego kroku? Jak zareaguje Róża, bliscy, przyjaciele, znajomi? Mogłaby to być jeszcze jedna opowieść o piekle codzienności z samotnością w tle. Ale poczucie humoru autorki, jej dystans do opowiadanej historii i życzliwość dla bohaterów sprawiają, że otrzymujemy zapis przezabawnej, a jakże głęboko psychologicznej prawdy o nas samych.

    "Pod Czerwonym Aniołem" to kolejna powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia w swoich książkach klasycznej fabuły kryminalnej z dużą dawką czarnego humoru. Stare grzechy z reguły rzucają najdłuższe cienie! Mały, odcięty od świata, górski pensjonat, a w nim dziesięcioro gości, którzy mają nadzieję w spokoju spędzić w tym miejscu ostatnie dni roku. Kiedy jednak świąteczną sielankę przerwie morderstwo, każdy z pensjonariuszy będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: co faktycznie wie o swoich towarzyszach i na ile może im ufać. Tymczasem wydarza się kolejna zbrodnia...

     „Doktor Zosia” Ałbeny Grabowskiej to ostatnia część cyklu Uczniowie Hippokratesa łączącego opowieść fabularną z przełomowymi wydarzeniami z historii medycyny. Kiedy doktor Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, żeby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach. Poznaje tajniki radiologii, neurologii, hematologii i innych specjalizacji, które w przyszłości pomogą jej stać się doskonałą pediatrą, chociaż w skrytości ducha marzy o chirurgii. Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. Rzeczpospolita Ujazdowska – tak medycy nazywają swój szpital – funkcjonuje na bazie konwencji haskiej, ale jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza lekarze i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny. Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. Dopiero po latach świat usłyszy o Katyniu. Część lekarzy ginie w bombardowaniach, inni są wywożeni do obozów koncentracyjnych, zamykani w getcie albo torturowani w katowniach gestapo. Ocalali, a wśród nich doktor Zosia, starają się ratować pacjentów w warunkach urągających ludzkiej godności. Młodej lekarce jest tym trudniej, że jej mąż włącza się działania konspiracyjne oraz co chwilę docierają do niej złe wieści o losie najbliższych. Najgorsze przyjdzie jednak dopiero wraz z wybuchem powstania warszawskiego. W powieści ożywa przedwojenna Warszawa – losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. W powieści, wzorem poprzednich części cyklu, zostały przedstawione sylwetki autentycznych gigantów medycyny, takich jak Zygmunt Freud, Alois Alzheimer czy Kazimierz Funk.

    Zapraszam

     

     

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

    https://www.taniaksiazka.pl/

  • Życzenia Świąteczne

    Niech zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości.

    Miłością i nadzieją napełni nasze serca.

    Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem,

    życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.

    Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

    pełnych wiary, nadziei i miłości oraz wesołego Alleluja

    życzy:

    Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu

    Agnieszka Prawda

  • Konkursy w ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny”

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi rozpoczyna nabór prac do konkursów nawiązujących do wydarzeń lat 1863-1864.

    Konkursy w ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny”

    Został w lesie krzyż żelazny

    Zadaniem uczestnika jest napisanie opowiadania o tematyce związanej z przebiegiem Powstania Styczniowego w Łodzi lub w regionie łódzkim. Opowiadanie może dotyczyć dowolnego – wybranego przez uczestnika konkursu – aspektu działań zbrojnych w latach 1863-1864. Może to być opowieść o przebiegu bitwy, o działaniach konspiracyjnych, o relacjach międzyludzkich w obliczu krwawych walk,czy też stanowić impresję literacką dotyczącą pamięci o Powstaniu 1863. 

    Nad Niemnem nie piórem pisane

    Zadaniem uczestnika konkursu jest wybranie fragmentu Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, który dotyczy powstańczej przeszłości rodów Korczyńskich lub Bohatyrowiczów lub cytatu mówiącegoo znaczeniu nadniemeńskich mogił powstańców dla budowania patriotycznych postaw lokalnej społeczności. Wybrany fragment ma stanowić materiał, do którego wykonana zostanie ilustracja.W obrębie artystycznej impresji musi być przytoczony cytat, który został zilustrowany. 

    Ojczyzna i historia Was nie zapomni

    Zadaniem uczestnika konkursu jest opracowanie prostego znaku graficznego, który symboliką nawiązywałby do Powstania Styczniowego i pełniłby rolę znacznika mogił powstańczych na cmentarzach oraz w innych miejscach upamiętniających walki lat 1863-1864.  Chodzi o stworzenie prostego symbolu mającego jednoznaczną siłę przekazu, jaką ma symbol Polski walczącej w odniesieniu do Powstania Warszawskiego.

    Konkursy skierowane są do osób z grupy wiekowej od 13 roku życia.

    Nabór prac na konkursy trwa do 30.09.2023 r.

    Regulaminy, formularze zgłoszeniowe i terminy przyjmowania prac konkursowych dostępne na stronie:

    https://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/spotkania-sesje/3406-konkursy-w-ramach-projektu-zwycistwo-ducha-zwycistwo-odwagi-zwycistwo-mioci-ojczyzny.html

    Szczegółowych informacji na temat konkursów udziela Dział Informacji Naukowej tel. 42 6630333 lub 42 6630347, email: informacja@wbp.lodz.pl.

    W roku 2023 przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego najdłuższego i najbardziej krwawego zrywu narodowowyzwoleńczego narodu polskiego przeciwko imperialnej Rosji carskiej. Aby nadać obchodom tego, tak ważnego w dziejach Polski wydarzenia właściwą rangę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program dotacyjny Powstanie Styczniowe w ramach wieloletniego programu Niepodległa. Do programu zgłoszono wiele interesujących projektów, z których akceptację i dofinansowanie uzyskało 130 najwyżej ocenionych. Wśród nich znalazł się projekt obchodów Powstania 1863 zaproponowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.

  • Nowości

    Katarzyna Majgier „Światło i cień” II tom porywającej sagii, w której wielka historia splata się z codziennym życiem, przeszłość kryje sekrety, a miłość odmienia losy bohaterów… Minęło dwadzieścia lat czasu, kiedy Teodor Lutoborski spisał testament, a podkuchenna Zosia wyruszyła do Krakowa. Teraz dorastają jej dzieci:najstarsza, Klementyna, interesuje się fotografią, Bronek dobrze sobie radzi w szkole, a Staszek – na gospodarstwie. Największy niepokój matki budzi najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu. Kuzynka Zofii, Franciszka, w końcu się ustatkowała, ale czy niedoręczone listy, odnalezione po latach, nie zniszczą jej małżeństwa? Olek Dąbrowski planuje pójść w ślady ojca i zostać lekarzem, a Kazik Rozchodowski, pracujący u krewnych, myśli o karierze w wojsku. Coraz częściej ogarniają go wątpliwości, co do okoliczności śmierci jego ojca i postanawia zbadać tę sprawę, nieświadomy, że odkryje więcej, niż się spodziewał. Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach... Na losy bohaterów wpływa wielka historia - Titanic, statek „niezatapialny” wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców, pojawia się epidemia grypy zwanej hiszpańską....

    Katarzyna Majgier „Innym razem” Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle historyczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie toczy się prawdziwe życie. Dorasta pokolenie wnuków Zofii, a rodzina po pierwszej wojnie światowej rozproszyła się po świecie. Bronek po wojnie nie wrócił do domu, zmienił nazwisko i świetnie odnalazł się w roli austriackiego ziemianina. Franciszka pozostała w Anglii, gdzie wychowała syna Wiktorii,a ten spisując wspomnienia przybranej matki, nawiązuje kontakt z jej krewnymi, przekonanymi, że zginęła w katastrofie Titanica. Na gospodarstwie Muchów pozostał Staszek, który wraz z żoną wychowuje liczne potomstwo i osieroconego syna Janki - Józka, rówieśnika swojego syna, Władka. Obaj chłopcy od dziecka są blisko związani, ale ich przyjaźń zostanie poddana próbie, gdy obaj zakochają się w tej samej dziewczynie. Córka Janki, Wandzia, została przygarnięta przez osiadłych w Krakowie Klimę i Olka, a odkrycie prawdy o swoim pochodzeniu jest dla niej wstrząsem. Żyjąca pod kloszem dziewczyna uświadamia sobie, że świat nie jest taki, na jaki wygląda, a ludzie wokół niej kłamią. Ona też zaczyna to robić. W szkole zaprzyjaźnia się ze zbuntowaną Bellą, a ta wciąga ją w świat modnych klubów jazzowych, w których występują światowe gwiazdy. Tam obdarzona pięknym głosem Wanda może rozwijać swój talent i myśli o wielkiej karierze. Tymczasem jej brat, Alek, spełnia swoje marzenia o lataniu.

    Jednak nadciąga kolejna wojna, która pokrzyżuje plany kolejnego pokolenia…

    Anna Rybakiewicz „Lekarka nazistów” Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

    Maria Paszyńska „Listy do Gestapo”  to poruszająca do głębi spowiedź kobiety, która stanęła przed dramatycznymi wyborami. Opowieść o życiu brutalnie zmienionym przez wojnę. O ranach, które nigdy się nie goją, winach, które domagają się odkupienia, i przebaczeniu, które być może nie nadejdzie.

    Warszawa, wiosna 1938 roku. Osiemnastoletnia Zuzanna wierzy, że jej życie będzie usłane różami. Pewnego wieczoru zachwyca ją wygrywana na skrzypcach melodia, a kilka dni później poznaje zdolnego muzyka i traci dla niego głowę. Rodzi się pierwsza miłość, pojawiają marzenia i plany, a potem przychodzi wojna. Znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu… Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Zostaje przydzielona do komórki „P” zajmującej się przechwytywaniem anonimowych donosów pisanych przez Polaków do „Szanownego Pana Gestapo”. Jeden z listów rozdziera jej serce. Okazuje się, że działalność konspiracyjna to niebezpieczna gra, w której stawką jest nie tylko życie, ale i miłość

    Krystyna Mirek „Miłość, kłamstwa i sekrety” Wszyscy kochają prawdę, ale to skomplikowana miłość. Jak przyjdzie co do czego, bardziej kusi słodki smak kłamstwa. Vincent to słynny youtuber kulinarny. Jest przystojny i uwielbiany, mieszka w romantycznej starej willi odziedziczonej po dziadku. Charyzmatyczny przodek dał mu nie tylko posiadłość, lecz także zeszyt z przepisami na potrawy, które kiedyś przyrządzał w prestiżowej francuskiej restauracji. Idealna sytuacja? Mnóstwo kobiet kocha go wirtualnie. W tym również Wiki, która uwielbia zmiany – farbuje włosy tak często, że nawet jej narzeczony za nią nie nadąża. Franek to ciepły, serdeczny mężczyzna. Wzór męża dla Wiki? Mirki nikt nie oszuka. Wynajęta przez Wiktorię detektyw specjalizująca się w tropieniu wszelkich kłamstw jest twarda i rzeczowa. Ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Ale wyciąganie sekretów na światło dzienne zwykle przynosi kłopoty.

    Czy kiedy wszyscy spojrzą prawdzie w oczy, coś się wreszcie zmieni?

    Agnieszka Olejnik „Nie jest za późno”  Taka miłość nie zdarza się dwa razy Po raz pierwszy rozmawialiśmy w Nowy Rok. Właściwie tamtego styczniowego dnia zaczęła się nasza historia, choć oczywiście dla mnie to był ciąg dalszy. Bo widzieliśmy się już wcześniej. Już wtedy wiedziałam. Teraz tu wracam. Wiem, że nikt na mnie nie czeka, a jednak czuję tremę. Serce wali mi jak oszalałe, jakby pewne, że jesteś blisko. Minęło kilka lat, a ja wciąż nie zdołałam się od Ciebie uwolnić. Może to już czas, Bruno? Czy kiedykolwiek wybaczysz mi to, co Ci zrobiłam Ona – dziewczyna z bogatego domu, zawsze w grupie koleżanek, ciesząca się życiem. On – musi walczyć o siebie i bliskich. Po raz pierwszy spotkali się w liceum, kiedy wszystko było jeszcze możliwe. Nigdy wcześniej nie byli szczęśliwsi. I nigdy później…

     

    Max Czornyj  „Niebezpieczna propozycja” W TEJ HISTORII NIC NIE JEST TYM, CZYM SIĘ WYDAJE. Konstancja - kobieta potrafiąca wyczuć zapach zbliżającej się śmierci, tajemnicza Stew, Markiz - dziedzic rodu di Sant’Angelo, oraz Pilot, który wybiera się w swoją ostatnią podróż. Czwórka bohaterów połączonych mroczną tajemnicą próbuje stanąć twarzą w twarz z prawdą o człowieku, która nie zawsze bywa łatwa do przełknięcia. CZY MOŻNA EKSPERYMENTOWAĆ Z UCZUCIAMI I BEZKARNIE PRZEKRACZAĆ WŁASNE GRANICE? A MOŻE MIŁOŚĆ WCALE NIE WYMAGA WYŁĄCZNOŚCI?

    Bartosz Szczygielski „Nim skończy się noc”  Agata kocha męża, ale już go nie lubi. Monika satysfakcję w sypialni osiąga poza małżeńskim łożem. Justyna życiową tragedię przeżywa zupełnie sama, choć nie powinna. Wszystkie spędzają weekend z mężami w idealnym miejscu, by naprawić swoje związki. Chcą oderwać się od rozpraszających zdobyczy cywilizacji, dzwoniących smartfonów i ciągłych powiadomień. Miało być tak romantycznie. Kominek, sypiący za oknem śnieg i oni. Las, spokój i nadzieja. Przecież ona umiera ostatnia. Ale śmierć miała inne plany. Przyszła wcześniej, niezapowiedziana, by zabrać… kogoś. Trzy pary, sześć osób i setki kłamstw. I ktoś, kogo nikt się nie spodziewał. Emocjonujący thriller o ludzkich słabościach i konsekwencjach budowania relacji opartych na kłamstwach. Tam, gdzie kończy się prawda, rozpoczyna się pełna pułapek gra, której finału nie sposób przewidzieć.

     

    Jeffery Deaver „ Nocny obserwator” Przychodzi w nocy. Patrzy, jak śpisz. I czeka… Lincoln Rhyme i Amelia Sachs powracają z kolejną mroczną sprawą. Kiedy pewna kobieta zdaje sobie sprawę, że ktoś w nocy sforsował pozornie nie do zdobycia zamek w drzwiach jej mieszkania i poprzestawiał rzeczy osobiste, podczas gdy ona spokojnie spała, jest przerażona. To włamanie, jak dowiaduje się policja, stanowi przesłanie dla całego Nowego Jorku: oto nadchodzi nowy przestępca, który nie cofnie się przed niczym… Do śledztwa zostają przydzieleni Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Szybko odkrywają, że genialny kryminalista nazywający siebie "Ślusarz" jest w stanie pokonać każdą blokadę i system bezpieczeństwa, jakie kiedykolwiek wymyślono. Jednak gdy lista jego ofiar zaczyna się wydłużać, siły policyjne odkrywają coś, co wydaje się być ogromnym błędem w rozwiązaniu jednej z poprzednich spraw Rhyme’a. Mężczyzna zostaje zwolniony z pracy konsultanta departamentu śledczego i staje przed trudnym wyborem: porzucić dotychczasowe zajęcie czy zaryzykować więzienie i rozwikłać tajemnicę Ślusarza, zanim ten zastawi na kogoś ostateczną pułapkę…

     

    Kamila Andrzejak-Wasilewska „ Czy te oczy mogą kłamać?” Pierwszy tom cyklu Oni.  Los uwielbia bawić się z człowiekiem w kotka i myszkę. Ona – córka bogatego Holendra On – brat właściciela stacji benzynowej Lea van Monti jest córką właściciela znanej marki wina. Po maturze wraz z przyjaciółmi przeprowadza się do Szczecina, gdzie ma rozpocząć studia prawnicze. Ale najpierw wakacje! Na imprezie w klubie spotyka tajemniczego Konrada w ciemnych okularach. Dochodzi między nimi do kłótni, a dziewczyna pod wpływem gniewu, policzkuje go. Wściekły brunet ostrzega, że jeśli jeszcze kiedyś spotka ją w tym mieście, zapłaci mu za to. Jak bardzo to przypadkowe spotkanie wywróci ich życie do góry nogami?

     „ Jego oczy mogą kłamać?” to powieść o walce o uczucie i sile namiętności.  Drugi tom cyklu „Oni” przeniesie nas w świat Lei i Konrada oraz ich losów. Dwie mocne osobowości, z ugruntowanymi planami na przyszłość zostaną wplątane w intrygi, świat przestępstw i narkotyków. Czy uda im się zapanować nad własnymi charakterami? Czy ich żywiołowe natury zniszczą powstające między nimi uczucie?

     „ Jej oczy nie kłamią” to ostatnia część trylogii: „Oni”. Minęły dwa lata odkąd Konrad trafił za kratki. Lea po miesiącach terapii oraz wsparciu bliskich odżywa na nowo. Daniel nie tylko podarował jej zdrową relację, ale również się oświadczył. Niestety, to co zostało naprawione, po raz kolejny rozpada się na kawałki wraz z pogróżkami z nieznanego numeru telefon. Tym razem to nie Konrad jest tym, który nęka, a jego tajemniczy sprzymierzeniec. I samozwańczy koszmar Lei oraz Cristino w jednej osobie. Czym zawinił ojciec Lei? W dodatku na wolność ma trafić Seweryn. Zagrożenie narasta, zaś Lea ponownie traci kontrolę nad swoim życiem.

    Aleksandra Tyl „Ostatnia podróż” Nawet w najciemniejszych chwilach można znaleźć światło. Patrycja, niegdyś wzięta modelka, obecnie realizuje się w nowych rolach - specjalistki od promocji oraz żony i mamy trójki dzieci. Dni wypełnione obowiązkami upływają szybko, ale szczęśliwie. Do czasu, gdy Patrycja dostrzega, że jej mąż Grzegorz zaczyna się od niej oddalać i wycofywać z rodzinnego życia. W Patrycji wzbierają pretensje i rodzi się żal. Czuje się osamotniona i zmęczona. Kiedy więc Grzegorz proponuje wspólną podróż i zaprasza żonę w bajkowy rejs luksusowym statkiem, ona odczytuje to jako okazję do uzdrowienia rozpadającego się małżeństwa. Nie spodziewa się, że właśnie podczas wycieczki wyjdzie na jaw skrywana przez męża tajemnica, która odbierze jej nadzieję na wspólną przyszłość. Czy Patrycja znajdzie w sobie siłę, by zaakceptować gorzką rzeczywistość? "Ostatnia podróż" to powieść o sile miłości. Historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę.

    Zapraszam serdecznie

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

    https://www.taniaksiazka.pl/

  • "Pięknie być człowiekiem 2023"

    XLIV edycja Konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży

    Regulamin konkursu:

    REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO

    Dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka

     

    Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

     

    Zaprasza do udziału w XLIV edycji

    Konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży

    „Pięknie być człowiekiem”

     

     

                   

    Rok 2023 Senat RP uhonorował  imieniem wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej w  100. rocznicę urodzin. Natomiast Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin pisarza.

    O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej, jak również Aleksandra Fredry świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że wciąż mają wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspirują literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w ich twórczości odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszali wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwali, ciągle zachwyca mistrzostwem.

    Dlatego pragniemy, aby podczas XLIV edycji dzieci i młodzież zaprezentowały ich utwory, analizując i bawiąc się treścią, która często skłania do refleksji nad życiem i jego pięknem, ale także uczy pokory wobec tego, co przynosi nam los.

     

    Recytatorzy prezentujący utwory innych autorów zostaną zdyskwalifikowani.

    Zasady uczestnictwa

    Wiek uczestników 7 – 15 lat.

    I etap – eliminacje w szkołach, domach kultury, gminnych bibliotekach publicznych,  Konkurs etapu gminnego odbędzie się 19 kwietnia 2023 w godzinach 9-13 na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu (karty zgłoszeń należy dostarczyć/przesłać do 16 kwietnia 2023 na adres Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca lub na email gbpsiedlec@o2.pl

    II etap – eliminacje na szczeblu powiatowym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbędą się 27 kwietnia 2023 r. w godzinach 9.00-13.30 w siedzibie biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11 a w Łęczycy. (karty zgłoszeń należy dostarczyć/przesłać do 20 kwietnia 2023 r. na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. M.Konopnickiej 11 a, 99-100 Łęczyca, e-mail. biblioteka@bibliotekaleczyca.pl

    III etap – finał w Książnicy Płockiej – 10 czerwca 2023 r. godz. 10.00-14.00 (zgłoszenia do udziału w finale wysyła Biblioteka w Łęczycy)

    Do udziału w eliminacjach powiatowych w Łęczycy należy zgłaszać recytatorów wyłonionych we wstępnych eliminacjach w szkołach, domach kultury, gminnych bibliotekach publicznych. Każdy rejon/gmina ma prawo zgłosić do finału 6 recytatorów. Eliminacje rejonowe odbywają się w: Gąbinie (podlegają im Gąbin, Łąck i Słubice), Gostyninie, Kutnie, Łęczycy, Płocku/Młodzieżowy Dom Kultury/, Sannikach, Sierpcu, Żychlinie.

     

    Kopię protokołu jury oraz karty zgłoszeń (zeskanowane w przypadku maila lub wydrukowane) zakwalifikowanych do finału recytatorów należy przesłać do 31 maja 2023 r. na adres: Książnica Płocka, 09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6, e-mail: metod@ksiaznicaplocka.pl

    Finał konkursu odbędzie się 10 czerwca 2023r. w Książnicy Płockiej w godzinach 10 -14.

    Dobór repertuaru

    Konkurs przebiegać będzie w 3 kategoriach:

    Klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII szkoły podstawowej.

    Dzieci z klas I-III i IV-VI prezentują dwa wiersze. Recytatorzy z klas VII-VIII wiersz oraz fragment prozy lub sztuki teatralnej.

    Przy doborze repertuaru prosimy zwrócić uwagę na wartości artystyczne wybieranych tekstów, a także, aby zawarte w nich treści były adekwatnie do wieku uczestnika konkursu.

    Jak co roku, komisja zwracać będzie szczególną uwagę na dobranie tekstów do możliwości interpretacyjnych recytatora.

    Wybrany fragment prozy lub sztuki teatralnej powinien stanowić zamkniętą, opatrzoną pointą całość (gdy tekst jest zbyt długi, można dokonać skrótów)

    Czas trwania prezentacji

    Nieprzekraczalny czas trwania prezentacji utworów:

    kl.I-III 3-5min

    kl.IV-VI 6-8min

    kl.VII-VIII 6-10min

     

    Ocena występu

    Uczestników konkursu, w poszczególnych kategoriach wiekowych, oceniać będzie powołane przez organizatora jury.

    Udział w konkursie oznacza akceptację powyższego regulaminu.

    Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy sukcesów i pięknych przeżyć w obcowaniu z literaturą.

     

     

  • Nowości

    Książe Hary „Ten drugi” książka pełna surowej, niezachwianej szczerości, jest na wielu poziomach przełomowa dzięki przenikliwości, serii olśnień, samoanalizie i ciężko wywalczonej mądrości na temat wiecznej mocy miłości, która triumfuje nad żalem. Był to jeden z najbardziej przejmujących obrazów dwudziestego wieku: dwóch młodych chłopców, dwoje książąt idących za trumną matki. Świat patrzył w smutku – i przerażeniu. Kiedy Diana, księżna Walii, została pochowana, miliardy ludzi zastanawiały się, co książęta muszą myśleć i czuć – i jak potoczy się ich życie.

    Teraz Harry w końcu opowiada swoją historię.

    Magdalena Wala „Czas złych snów”  drugi tom przejmującej serii "Między jeziorami". Wojna się kończy... Kto zapłaci najwyższą cenę za przegraną III Rzeszy? Kilka tygodni po rozstaniu z Piotrem Amalia wraz z innymi mieszkankami Schönwalde ucieka przed zbliżającymi się Sowietami. Mroźna zima utrudnia ewakuację i kobietom nie udaje się dotrzeć w głąb Rzeszy. Kiedy wycieńczone uciekinierki trafiają na oddziały wroga, na własnej skórze doświadczają bestialstwa Rosjan. Muszą szukać kolejnych kryjówek, a ostatecznie podejmują decyzję o powrocie do rodzinnej wioski. Mają nadzieję, że najgorsze już za nimi… Czy Amalii uda się połączyć z rodziną? Co ją czeka w miejscu, które nazywała domem? I czy w czasie wojennej zawieruchy ponownie spotka się z Piotrem?

    Anioł z Warszawy” Lea Kampe Warszawa, 1940 rok. Gdy naziści tworzą getto w okupowanej stolicy, Irena nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. W jego murach zamknięto przecież tysiące osób potrzebujących pomocy… Jej pomocy. Dzięki wsparciu przyjaciół dziewczyna wyprowadza żydowskie dziecko na aryjską stronę – najpierw jedno, potem drugie, a później kolejne. Nadaje im nową tożsamość, a prawdziwe nazwiska zapisuje na bibułkach, które potem starannie ukrywa. Wie, jak wiele ryzykuje, ale każdego dnia wraca do getta. Bo za jego murami pozostał ktoś jeszcze, ktoś najbliższy sercu Ireny – Adam, miłość jej życia… Niezwykła historia Ireny Sendlerowej, jednej z największych bohaterek XX wieku, którą wreszcie możemy poznać taką, jaka była: pełną pasji, niezłomną i gotową do poświęceń. Poruszająca opowieść o sile charakteru i uczuciu, które rozkwitło w cieniu wojny. Dzięki swojej odwadze ocaliła tysiące dzieci. Czy uda jej się ocalić także miłość?

    Białe róże z Petersburga” Joanna Jax Schyłek carskiej Rosji. Lena i Aleksander pochodzą z różnych światów, a ich losy zdają się przesądzone. Dziewczyna, wychowywana przez ojca alkoholika i brutala, ucieka z domu i tuła się po niebezpiecznych i ubogich zakątkach Petersburga, by zapewnić byt sobie i młodszemu bratu. Aleksander pochodzi z bogatej arystokratycznej rodziny i robi karierę wojskową. Pewnego dnia drogi tych dwojga przecinają się w dramatycznych okolicznościach, a wybuch rewolucji październikowej zmienia losy nie tylko ich, ale i całego kraju. "Białe róże z Petersburga" to opowieść o miłości, wplątanej w wielką historię i silniejszej od wyznawanych zasad. Kiedy dobro i zło zamieniają się miejscami, a człowieczeństwo wystawione jest na trudną próbę, pozostaje wiara, że jedynie miłość może ocalić prawdziwe wartości.

    Obietnica Gangstera” Anna Wolf Rodzina Tarasow znana z popularnej mafijnej serii powraca. Władza, pieniądze, groźni mężczyźni, piękne kobiety i namiętność, której nie można się oprzeć. Bezwzględny mafijny świat, wolny strzelec, który za nic ma zarówno prawo, jak i reguły obowiązujące w przestępczym świecie i dziewczyna, która w przerażających okolicznościach traci ukochaną osobę i musi nagle zmienić całe swoje życie, by uniknąć tragicznego losu. Tu przemoc i brutalność są na porządku dziennym, a miłość od nienawiści dzieli cienka linia. Czy wielkie uczucie zmiękczy serce bezwzględnego i niebezpiecznego mężczyzny? A może prawda rozdzieli ich na zawsze…

    Oblicze Gangstera” Anna Wolf Pełna niespodzianek historia Kiriła i Raisy przyspiesza puls, wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do samego końca, gwarantując kilka godzin świetnej rozrywki i mnóstwo niezapomnianych emocji! „Nie jestem miłościwy, bywam diabłem w skórze anioła. Jestem Tarasow, dokładniej Kirił Tarasow. Ten, kto mnie zna, wie, że lepiej ze mną nie zadzierać”. Gangsterskie porachunki, dzika namiętność, gorące pożądanie. Mieszanka wybuchowa, która może eksplodować w każdej chwili. Kirił Tarasow po kilkuletniej nieobecności, wraca do Europy Wschodniej. Pragnie odnaleźć jedyną osobę, na której mu zależy. Raisa jest dla niego światełkiem w tunelu. Światełkiem, które znikło bez śladu. Podejrzewa, że stoi za tym jego były zleceniodawca, głowa tutejszej grupy przestępczej. Jednak tropy wiodą go do Nowego Jorku, gdzie czeka na niego kolejna tajemnica do rozwiązania. Sprawa komplikuje się, gdy w poszukiwania Raisy angażuje się sam szef tamtejszej mafii, Siergiej Szewczenko. Dla Kiriła rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, którego stawką jest życie wielu ludzi. Ale tylko życie jednej osoby jest dla niego cenniejsze niż własne. Jest gotów wszystkim pokazać swoje oblicze diabła w ciele anioła.

    Paulina Świst „Chechło” Piaszczyste plaże, trawy i trzcinowiska przyciągają ludzi spragnionych wypoczynku. Oraz tych, którzy z dala od wielkomiejskiego gwaru prowadzą tu swoje ciemne interesy. Na przykład takich jak Luca. Inni, tacy jak Marcin i Paulina, woleliby pewnie zjawić się tam z własnej woli i w nieco przyjemniejszych okolicznościach. Chwilowo są jednak za bardzo zajęci ratowaniem własnej skóry, żeby o tym myśleć. I choć ciąg dalszy nastąpi, to nie wszystkim to wyjdzie na dobre i nie każdy wyjdzie z tego żywy...

    Gdzie moje Lov Story” Agnieszka Lingas- Łoniewska Spotykają się. Patrzą sobie w oczy i już wiedzą: to miłość na całe życie. Nic ich nie rozdzieli. Cięcie… Bo życie to nie film – happy end nie jest dla wszystkich. Wie o tym dobrze Miron, gwiazda kina. Ma za sobą dramatyczne przeżycia, a od kilkunastu lat ukrywa przed światem tajemnicę… Nina, ceniona charakteryzatorka widziała niejedno. Ale takiego nieuprzejmego aroganta w życiu jeszcze nie spotkała! Już nawet jej zdradziecki eks bywał bardziej sympatyczny. Tylko… żadne z nich nie może zaprzeczyć, że między nimi iskrzy, i to w sposób jak z najlepszego romansu. Czy to wystarczy, by pokonać wzajemną dumę i uprzedzenia? I czy w prawdziwym życiu czeka ich koniec rodem z historii o miłości wszech czasów?

     „Incydent” Piotr Borlik kolejny raz mierzy się z trudnym tematem. Czy można wycenić ludzkie życie? Odpowiedź przeraża. W pociągu relacji Przemyśl–Warszawa dochodzi do ataku terrorystycznego, w którym ginie czterdzieści pięć osób. Policja szybko trafia na trop pracownika obsługi, jedynego ocalałego z wagonu. Zastępczyni prokuratora Natalia Kruger dostrzega nieścisłości w postępowaniu prowadzonym przez przełożonego oraz przez policję i postanawia samodzielnie przyjrzeć się sprawie. Wydaje się, że zamach jest elementem złożonej gry, trudno ją jednak rozpracować, bo próba dotarcia do zleceniodawców okazuje się niewygodna dla wielu wpływowych osób.

    Kamerdyner” Danielle Steel Pochodzą z dwóch różnych światów. Spotykają się w Paryżu.

    Olivia całe życie poświęciła karierze. Zmuszona zamknąć ukochaną firmę, decyduje się spełnić swoje marzenie o przeprowadzce do Paryża. Potrzebuje pomocy w urządzeniu nowego lokum i wtedy poznaje Joachima.

    Pochodzący z Argentyny Joachim przeniósł się do Europy jako nastolatek. Podczas gdy jego brat bliźniak został w Buenos Aires i wkroczył do mrocznego świata, Joachim postanowił zostać kamerdynerem. Gdy zaczyna pracować dla Olivii, doświadcza lepszego życia. Okazuje się, że tworzą zgraną parę nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym. Podczas gdy Olivia próbuje poukładać swoje życie na nowo, świat Joachima rozpada się na kawałki. Wreszcie przeszłość przestaje mieć znaczenie i zaczyna się liczyć tylko tu i teraz.

    Dorota Milli „Kobieta w Deszczu” Klimatyczny Kołobrzeg i historia, która udowadnia, że dobre dni jeszcze przed nami, a wszystko, co złe, można przezwyciężyć, zostawiając za sobą. Aletta Różańska po śmierci swojego mentora przejmuje w spadku jego gabinet i otwiera własną praktykę. Oddana pracy i pacjentom psychoterapeutka prowadzi spokojne życie, zachodzi w nim jednak duża zmiana, gdy w drzwiach jej gabinetu pojawiają się dwie kobiety. Julia wątpi we wszystko, zwłaszcza w siebie, przez chaos myśli nie panuje nad uczuciami. Martwi się, że dzieje się z nią coś niedobrego. Zastanawia się, czy miłość rani, czy jest lekarstwem na całe zło. Narzeczony oddala się od niej, związek przechodzi kryzys, a ona zgłasza się po pomoc. Żywiołowa Eryka, z mężem i dwoma synami, czuje, że jej życie przypomina jazdę bez trzymanki. Nie jest w stanie zaakceptować zmian, nie radzi sobie z emocjami. Wybiera gabinet doktora Zakrzewskiego, ale na miejscu spotyka kobietę. Gdy wydaje się, że wszystko zawodzi i nie możemy poradzić sobie ze sobą, najlepszym wyjściem jest zapisać się na terapię. Trzy kobiety, trzy pokolenia, które mierzą się ze swoimi problemami, a każda z innej perspektywy patrzy na świat. Czy mogą sobie wzajemnie pomóc? Dorota Milli Nadmorska pisarka powieści dla kobiet. Kołobrzeżanka, ukończyła studia wyższe na Akademii Medycznej w Poznaniu, na kierunku zdrowie publiczne. Obecnie poświęciła się pisaniu. Tworzy wielowątkowe powieści z nurtu romansu i kryminału, bogate w tajemnice, ale także optymizm. Miłośniczka emocjonujących książek, romantyczna dusza, uwielbiająca spacery brzegiem morza i nadmorski klimat.

    Kto mnie zabił” Małgorzata J Kursa Jakub Pastuszko, właściciel małej firmy w niewielkim miasteczku, na skutek przykrych okoliczności trafia do Zaświatu. Kiedy dowiaduje się, że został zamordowany, ucieka na Ziemię, by odnaleźć swojego zabójcę. W kręgu podejrzanych znajdują się wszyscy najbliżsi Pastuszki. W pościg za uciekinierem wyrusza barwna ekipa z Zaświatu: Maurycy – młody urzędnik Poczekalni, który świat żywych opuścił w latach dziewięćdziesiątych, Szóstka – anioł stróż w typie osiłka, oraz archanioł Michał, który przy okazji wizyty chce zobaczyć, jak wygląda obecna rzeczywistość żywych na Ziemi. Czy uda im się dopaść podopiecznego i sprowadzić go do Zaświatu? Czy Kuba znajdzie odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego go zabił? I czego dzięki tej przygodzie dowie się o sobie? Oto niebiański tercet pościgowy w akcji! Przekonaj się, że nawet anielska cierpliwość ma swoje granice!

    Giganci sportu Lewandowski” Robert Lewandowski to bez wątpienia najlepszy polski piłkarz wszech czasów. Jego kariera sportowa jest podziwiana przez wielu kibiców na całym świecie, a dla młodych sportowców jest on wzorem do naśladowania. W tej książce przeczytasz o fenomenie Roberta Lewandowskiego i jego drodze na szczyt, poznasz dzieciństwo i początki kariery przyszłego mistrza, ale też dowiesz się, jak wyglądały sportowe realia w Polsce w ubiegłych dziesięcioleciach. Dzięki lekturze tej publikacji fani Lewego mogą liczyć, że nie pominą żadnego ważnego momentu w jego karierze zarówno tej klubowej, jak i reprezentacyjnej oraz poznają wiele ciekawostek z prywatnego życia piłkarza. Jak wspomina autor: książka jest przeznaczona dla przyszłych piłkarzy i ich rodziców. Bez wątpienia Robert może być dla nich wzorem do naśladowania. Choć realia sportu i życia zmieniły się radykalnie przez lata, to osiągnięcie sportowego sukcesu nadal, niezmiennie, wymaga ciężkiej i systematycznej pracy, cierpliwości i rozsądku.

    „Historie nieoczywiste” Katarzyna Ryrych Nie. W tej książce nie znajdziecie duchów dzwoniących łańcuchami i zjaw załamujących ręce. Nie będzie opowieści o poltergeistach i wampirach. Nie spotkacie żadnego ze straszydeł, za jakie dzieciaki lubią się przebierać w halloween. Ale ta książka sprawi, że już nigdy spokojnie nie pojedziecie pociągiem i zaczniecie odnosić się do starszych ludzi z szacunkiem. Przekonacie się, że lis-chytrusek, bohater bajek, jest kimś całkowicie innym i że światła, które czasami oglądacie w nocy nie są tak po prostu zwyczajnymi światłami. Nie chciałam Was straszyć. Po prostu dzielę się kilkoma historiami, które nie mają żadnego logicznego wyjaśnienia. Opowiadam o czymś, co nie miało prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyło. I dodatkowo każde z miejsc, o których opowiada ta książka istnieje naprawdę. Wystarczy tylko spojrzeć na mapę... A wtedy po plecach przebiegnie Wam dreszcz. Autorka

    Być nastolatkiem i przetrwać We współczesnym świecie bez umiejętności skutecznej komunikacji ani rusz. Efektywna komunikacja wymagana jest od przewodniczącej klasy i od każdego ucznia, który musi przekonać od czasu do czasu nauczyciela, żeby przełożył termin klasówki albo pozwolił napisać poprawę. Umiejętności komunikacyjne przydają się, gdy negocjujemy z rodzeństwem, czyja dziś kolej na wkładanie brudnych naczyń do zmywarki, i gdy chcemy przekonać rodziców, że w domu koniecznie powinien pojawić się pies. Bez skuteczności komunikacyjnej nie przekonamy chłopaka, że spotkanie z koleżankami to nie jest planowanie zdrady i że nie ma w tym nic złego, że od czasu do czasu chcemy zrobić coś bez niego. Jak poradzić sobie w świecie pełnym pułapek, nie dać się zmanipulować, osiągać swoje cele bez oszukiwania, szczerze i skutecznie, a czasami także przyjąć i docenić odmowę drugiej strony? O tym właśnie jest ta książka. Dowiesz się z niej, jak lepiej poznać siebie, a dzięki temu lepiej poznać innych. I skuteczniej się z nimi komunikować. Bo o tym, że komunikacja jest kluczem do dobrych stosunków międzyludzkich i warto wiedzieć o niej więcej, nikogo chyba przekonywać nie trzeba...

    Zamek w którym straszy” Boris Pfeiffer Niesamowita książka detektywistyczno-przygodowa, w której czytelnik ma wpływ na to, jak potoczy się akcja. Trójka głównych bohaterów towarzyszy panu Shawowi na planie filmowym w starym zamku, gdzie kręcony jest nowy horror, ale podczas pracy filmowcy wciąż napotykają na przeszkody i muszą zmagać się z kolejnymi awariami. Te wydarzenia stają się dla Piotra, Justusa i Boba doskonałą okazją do rozwikłania zagadki kryminalnej. To, co wydarzy się w starym zamku zależy także od Ciebie!

    Zupełnie inna bajka” Katarzyna Ryrych  Mam na imię Alex. Imię-kameleon, które może zmienić się razem z człowiekiem. Czasami powtarzam je głośno. Można przyjaźnić się z kimś, kto nosi takie imię. Można nawet kogoś takiego kochać. Ale na to jest jeszcze za wcześnie. Jeszcze odkrywam świat i dziwię się, że tylko w bajkach można zmienić skórę. Może jeszcze próbuję zadowolić wszystkich wokół siebie. Ale im bardziej próbuję, tym bardziej mi to nie wychodzi. Czy ma to jakiś sens? To, co mnie okrywa to ośla skórka, która robi się coraz bardziej niewygodna. Często budzę się w nocy, bo mam wrażenie, że brakuje mi powietrza. Duszę się. Jakby ktoś trzymał moją głowę pod wodą. Ci którzy próbują ze mą rozmawiać tak naprawdę nic o tym nie wiedzą. Jestem przypadkiem. Tak naprawdę nikomu nie zależy na tym, aby znaleźć odpowiedź. Może naprawdę szukają jej moi rodzice? Ale nie znajdą. Mam na imię Alex. Jestem dziewczyną zamkniętą w ciele chłopca. Dlatego nie wiem, jak o sobie mówić. Byłem czy byłam? Pomyślałam czy pomyślałem? I to ja mam pytanie: kiedy i jak się to skończy?

    Opowieści o tym co w życiu ważne” Marek Michalak  Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne. Udaje się wyjątkowym znawcom i badaczom dzieciństwa. W tym gronie znalazł się dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018),pedagog, nauczyciel akademicki, działacz, znawca i kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem.

    Książka Opowieści o tym, co w życiu ważne jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych. Opowieści Miłosza i Julki- to nie są zwykle dziecięce narracje. Julka i Miłosz nie tylko opowiadają o mamie, tacie, babci, o nauczycielach, sąsiedzie- muzyku, o trenerze, o Kawalerach Orderu Uśmiechu, o Irenie Sendlerowej, Henryce Krzywonos . Przede wszystkim zadziwiają się tym światem, stawiają pytanie co to znaczy, snują refleksję jaka nauka płynie z tych codziennych i niecodziennych zdarzeń, czego one uczą, co pokazują. W takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych. Miłosz i Julka tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i co najważniejsze - własnymi refleksjami. Przedstawione w książce 19 scenek z życia codziennego Miłosza i Julki – to dziecięca zaduma i dziecięca konkluzja przypisana do określonych wartości i pojęć. Dzieciom te scenki, zdarzenia pozwalają unaocznić, wyjaśnić, zrozumieć uniwersalne wartości i wpisać je w abstrakcyjne terminy. Dorosły powiedziałby, że abstrakcja terminologiczna przekłada się na realne zdarzenia i praktyczne desygnaty. Zyskuje – bliski dzieciom prawie rzeczowo- formalny wymiar Taki zabieg poznawczo dydaktyczny, kierowany do dzieci, wymaga dużego kunsztu nauczycielskiego. Marek Michalak zrobił to z dużym znawstwem i wyczuciem pedagogicznym. Posłużył się prostymi figurami stylistycznymi. Sięgnął do codzienności, aby uzyskać niecodzienny rezultat w postaci dziecięcej refleksji oraz refleksyjnego rozpoznawania i uczenia się wartości. Co więcej, tę warstwę narracji Miłosza i Julki, uzupełnił słownikową terminologią wyjaśniającą omawiane pojęcia. Przytoczył również aforyzmy Mistrzów, którzy pointują „trudne słowa”.

    Opowieści o tym, co w życiu ważne – to urokliwa i mądra książka dla dzieci i dorosłych, lektura dla wszystkich, którzy widzą świat nie tylko w perspektywie faktów i zdarzeń, ale także wartości, norm i ustawicznych pytań.

    Niebezpieczeństwo w starym kinie” Maja von Vogel Budynek starego kina od wielu lat stoi pusty i opuszczony, czy to nie wymarzone miejsce do przeżycia fantastycznych przygód? Trzy przyjaciółki Marie, Kim i Franziska to super agentki do zadań specjalnych. Pewnego razu zauważają, że w starym kinie dzieją się niezwykłe rzeczy: przez okna dostrzegają dziwne błyski i światła, słychać czyjeś kroki, a także pojawia się tajemnicza postać w czarnym płaszczu. Czy dziewczętom uda się wyjaśnić, co zaszło w starym kinie i jakie tajemnice skrywa to miejsce? Na pewno nie będzie łatwo, ale najważniejsze jest to, że przyjaciółki się wspierają i zawsze mogą na siebie liczyć! Pasjonująca powieść detektywistyczna dla młodych wielbicieli Sherlocka Holmesa!

    Wśród przyjaciół. opowieści o akceptacji” to zabawna historia, która udowadnia, że warto jest walczyć o własne szczęście. Kuna i Skunks żyją w dwóch odrębnych częściach lasu. Dzieli ich praktycznie wszystko, ale łączy jedno ? obaj czują się bardzo samotni i nie są lubiani przez sąsiadów. Dlaczego? Skunks jest obiektem kpin z powodu jego charakterystycznego zapachu. Przez sąsiadów nazywany jest ?śmierdziuszkiem? i? omijany szerokim łukiem. Kuna natomiast ma reputację złodzieja? chociaż sam nie bardzo wie, co dokładnie owa ?reputacja? może oznaczać. Pewnego dnia obaj bohaterowie spotykają się i zaprzyjaźniają.

    To piękna opowieść o sile przyjaźni i potrzebie akceptacji.

    Opowieści z Orzechowej Polany”  Choć w Opowieściach z Orzechowej Polany nie spotkacie swoich rówieśników, ale zwierzęta, to szybko odkryjecie, że mają w szkole takie same problemy jak wy. Boją się, że w nowej szkole nie znajdą przyjaciół, że nagle popełnią błąd i wystawią się na pośmiewisko, porównują się z innymi i czują się gorsze, ba, czasami wydaje się im, że nie są już kochane przez swoich rodziców bo pojawił się młodszy braciszek. Nie jest łatwo walczyć ze swoim strachem, jeśli złamało się łapkę, a lekarzem jest wilk. Podobnie nie jest łatwo być lekarzem, jeśli wiesz, że mały pacjent boi się ciebie i nie chce ci zaufać. Wiewiórka Marta, jednorożec Tarasik, zajączek Mirko, sówka Kropeczka to tylko niektórzy mieszkańcy Orzechowej Polany... Opowieści o sympatycznych maluchach zostały napisane nie tylko dla dzieci. Sowa Mądra Głowa ma również kilka słów do rodziców. W prosty, ciepły sposób podsuwa rozwiązania i sygnalizuje, co należałoby zrobić to zestaw pierwszej pomocy, kiedy pojawia się problem. Warto mieć tę książkę-apteczkę w domu, choćby dlatego, że nie zawsze mamy gotową odpowiedź na wszystko. Dziecko przejrzy się w niej jak w lusterku a wniosek będzie tylko jeden: jeśli myszka Lula pokonała strach przed ciemnością dlaczego ja mam tego nie zrobić? Bohaterowie z Orzechowej Polany patrzą na was i trzymają za was kciuki. Dacie radę !

    oraz

    Wierszyki o rodzinie

    Dzielny strażak

    Opowieści o konikach

    Bajki o zwierzętach z morałem

    Baśnie i legendy polskie

    Zapraszam serdecznie

     

    Żródło:

    https://www.taniaksiazka.pl/ ,  https://lubimyczytac.pl/

  • Rozdanie nagród "Z miłości do książek"

    22 lutego 2023r odbyło się rozdanie nagród uczestnikom III edycji konkursu bibliotecznego "Z miłości do książek".

    Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję ciekawych pomysłów i dziękuję za udział w konkursie

  • Nowości

    Nowości, które w tegoroczne walentynki można było znaleźć zapakowane i przygotowane na "Randkę w ciemno z książką"

          Alex Light „ Nie zakocham się” to propozycja dla młodzieży. Siedemnastoletnia Becca Hart głęboko wierzyła w prawdziwą miłość. Uwielbiała czytać romanse i z dziecinną naiwnością wyobrażała sobie, że i jej kiedyś przyjdzie zakochać się bez pamięci. Na razie zamiast wielkiego uczucia przyszła wielka katastrofa: rodzice Bekki postanowili się rozwieść. Od tych strasznych chwil minęły już dwa lata, a Becca doszła do wniosku, że od prawdziwej miłości lepsza jest… ta fikcyjna. Kiedy więc jedna z koleżanek zaczęła zbyt namolnie wytykać jej brak chłopaka, dziewczyna postanowiła udawać, że jest w szczęśliwym związku, i uwolnić się w ten sposób od niechcianych komentarzy. Brett Wells bardzo dobrze nadawał się do odgrywania roli „tego jedynego”, był jakby wyjęty z książkowego romansu. Ten wyjątkowo przystojny, utalentowany piłkarz nie miałby najmniejszego problemu ze znalezieniem sobie dziewczyny na randkę — w szkole był wyjątkowo popularny. Mimo to myślał przede wszystkim o przyszłości, wolał skupić się na pracy i rozwijaniu swoich talentów. Jego decyzja, aby udawać chłopaka Bekki, musiała więc wydawać się co najmniej dziwna. Brett jednak miał swoje powody…     Ta przezabawna historia opowiada o pierwszej prawdziwej miłości, o marzeniach i bolesnych zderzeniach z rzeczywistością. Mówi o tym, jak ulotna jest granica między udawanym romansem a prawdziwą miłością i jak trudne może być poznawanie drugiego człowieka. W tej opowieści są i śmiech, i łzy, i głębokie przemyślenia Tutaj każdy sam musi odpowiedzieć sobie na najważniejsze z pytań: czy warto kochać?

    Czy warto zamienić swoje życie w opowieść o prawdziwej miłości….?

         „Burn the Hell. Runda czwarta” Katarzyny Barlińskiej P.S. Herytiera to kolejna część  trylogii. Ten żar nie zgaśnie, on będzie się tlić wiecznie Victoria Clark wie, że nie zdoła dłużej uciekać przed tym, co nieuniknione. Dorosłość zbliża się wielkimi krokami, a podejmowanie decyzji staje się coraz trudniejsze. Kolejne dni przybliżają ją do nieuchronnego ― dziewczyna musi wreszcie zdecydować, co dalej. Wyjazd na renomowaną uczelnię tysiące mil od Culver City czy wymykanie się co noc przez okno swojej sypialni, aby spotykać się z człowiekiem, który jest dla niej ucieleśnieniem raju? Dosyć kłamstw. Dosyć oszukiwania innych i siebie. Victoria musi się zmierzyć z prawdą, nawet jeśli ta może się okazać bolesna. Prawda bowiem jest taka, że znowu wpada w wir. Jego sprawca ma na imię Nathaniel. Przez niego Victorii po raz kolejny wszystko wymyka się spod kontroli, a rządy nad jej życiem przejmuje chaos. Czarny i chłodny, jak czarne i chłodne są oczy Nathaniela Sheya. Te same, w których dziewczyna zatraca się bez reszty i w których jako jedyna potrafi dostrzec dobro. I tak Victoria co dzień mierzy się z kolejnymi prawdami, a najboleśniejsza jest ta, że Nathaniel to człowiek o duszy naznaczonej tysiącem blizn. Ona jako jedyna stara się zasklepić je wszystkie, choć nie dostrzega, że przez to sama powoli się wykrwawia… Wszak tylko ona wierzy w to, że spotkała dobrego człowieka. Wbrew temu, co sądzi o nim świat, wbrew temu, co sądzi o sobie on sam. Victoria to wie. A przynajmniej tak jej się wydaje.

    Jeżeli zbyt szeroko otworzysz oczy, prawda może cię oślepić.

           „Trzeci dziedzic” Moniki Skabary to trzeci ton cyklu Dziedzictwo MS.

    Vincenzo i Mona. Gniewni, zdesperowani, pełni sprzeczności. Razem są jak dynamit. Vincenzo Morinello ma dosyć bycia najmłodszym synem w królewskiej rodzinie mafijnej. To na niego zawsze spada najgorsza robota, to ON musi sprzątać po swoich braciach, a przy tym nikt nie liczy się z jego zdaniem. Postanawia w końcu zapracować sobie na odpowiednią pozycję w rodzinie. Wyjazd do Los Angeles może być jego szansą – jeśli uda mu się odnaleźć tajemniczego Wilka, który okrada ich transporty, może bracia w końcu zaakceptują go jako równego sobie. Mona skrywa niejedną tajemnicę. Jest zdeterminowana, silna i pełna gniewu – to mieszanka, która sprawia, że lepiej schodzić jej z drogi. Wraz z przyjaciółmi rozpoczyna vendettę przeciwko rodzinie Morinellich, a najlepszym sposobem, aby dorwać głowę rodu, jest najmłodszy z braci. Vincenzo okazuje się jednak wielkim zaskoczeniem.

         „Niespełniona miłość” Mirosława Kareta z przenikliwością i wrażliwością przedstawia prawdziwy obraz życia młodych, ubogich dziewczyn, które próbują kochać mimo wszystko. Drugi tom sagi Wydziedziczone. Czasem tylko miłość może nadać życiu barwę. Tak intensywną, że przesłoni świat Niespodziewane spotkanie z Witoldem odmienia życie Józi. On jako pierwszy dostrzega w niej piękno i uwiecznia na jednym ze swoich obrazów. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Poznaje, czym jest fascynacja i rozgrzewające serce zauroczenie. Tylko czy miłość wystarczy, aby przetrwać? Dla młodej służącej XIX-wieczne miasto pełne jest ciemnych zaułków i niebezpiecznych ulic. Fałszywie oskarżona o kradzież pereł cudem dostaje posadę w domu rzeźnika. Jej codzienność wypełnia praca, często ponad siły. W ponurym świecie jest jednak ktoś, komu na niej zależy, kto może ją ocalić. Poruszająca opowieść o kobietach, ich emocjach, marzeniach i walce o szacunek. Jak potoczą się losy Józi? Czy znajdzie swoje miejsce na ziemi?

          „Tajemnice z przeszłości” Mirosławy Karety, to trzeci tom sagi Wydziedziczone.

    Każda rodzina ma swoją przeszłość. Józia po raz kolejny staje na życiowym zakręcie. W jednej chwili traci mieszkanie i pracę, a ukochany znika bez śladu. Niespodziewane oświadczyny odmieniają jej los. Mieszkający obok wdowiec z szóstką dzieci pragnie, aby Józia została jego żoną. Zaskoczona dziewczyna rozważa tę propozycję. Nie obawia się trudów, a jedynie niepewnej przyszłości. Czy powinna postawić wszystko na jedną kartę? Wkrótce Józia zostaje wezwana do umierającej matki. Na łożu śmierci kobieta wyznaje córce długo skrywane sekrety. Mówi o prawdziwym ojcu dziewczyny, pieniądzach i skarbie pod gruszą. Słowa matki stają się impulsem do poszukiwania własnych korzeni. Kto był ojcem Józi? Gdzie zakopany jest skarb? Jak zginął Antek? Czy dziewczynie uda się rozwiązać wszystkie zagadki z przeszłości? Mirosława Kareta snuje poruszającą opowieść o cieniach, które na nasze życie kładą kłamstwa i intrygi. Dopiero odkrycie prawdy może pomóc w odnalezieniu siebie!

         „Mój szef mój As 2 i pół” Melissy Darwood Trzeci tom fenomenalnej, bestsellerowej serii Mój szef. Dowcipne dialogi, zabawne sytuacje, namiętne sceny, moc wzruszeń i niepowtarzalni bohaterowie. Kontynuacja komedii romantycznej, jakiej jeszcze nie było! Ten, kto uznał, że ciąża to stan błogosławiony, musiał być naprawdę mocno wstawiony. Huśtawki nastrojów, nadwrażliwość węchowa, nudności, jadłowstręt… Jan dostał wszystkiego! A niedługo po nim ja. Rozpoczęliśmy nowy rozdział przypominający mityczne narodziny świata. Na początku był chaos, z którego wyłoniły się dwa potężne bóstwa – tak, to my! Po wielu trudach, dramatach i sporach uporządkowaliśmy jednak emocjonalny bałagan, ufając, że najgorsze za nami. Jak to mówią: teraz to już tylko z górki! Rollercoasterem. Prosto w przepaść. Ten wielki dzień był zaplanowany od A do Z. Miało być jak w janowym zegarku: dokładnie w ustalonym terminie, zgodnie z harmonogramem. Mieliśmy całość dopiętą na ostatni guzik: mieszkanie wyremontowane, wysprzątane, dopieszczone, wychuchane. Ubranka wyprasowane, akcesoria i gadżety kupione. Miejsce w prywatnej klinice zarezerwowane, położna opłacona. Pełen relaks, wszystko pod kontrolą. O, my naiwne istoty. Bóstwa życiowo upośledzone. Cały ten idealny plan runął jak domek z kart. Ale że Jan i Maria to para zarąbista (rzecz to oczywista!), połączyliśmy siły i razem pokazaliśmy, na co nas stać. Nie umniejszając zasług Jana, mój wkład był nieporównywalnie większy. Przebiłam oryginalnością i hardcorem najsłynniejszy poród świata. Będą o mnie krążyć legendy! Panie i panowie, oklaski dla tej laski. Niech się cud narodzin niesie po świecie, a wszystkim opada kopara na wieść o tym, jaki poród miała Maria Gabara. Teraz to już musi być z górki! Tylko żadnego rollercoastera! A co, jeśli w życiu inaczej się nie da?

        „ Do cna”  Katarzyna Bonda serwuje czytelnikom pierwszorzędną rozrywkę! Mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał długo nie da o sobie zapomnieć. To istna uczta dla fanów gatunku!  Spowite mrokiem miasto budzi zwierzęce instynkty. Bez śladu znika młody mężczyzna, a w parku porzucono reklamówki pełne ugotowanych ludzkich kości. Kim jest grasujący w Żyrardowie psychopata? Zabija dla mięsa czy dla rozrywki? Jeśli detektyw Jakub Sobieski chce być dla niego godnym przeciwnikiem, będzie musiał sporo zaryzykować… Anton Stadnicki od kilku dni nie kontaktował się z bliskimi. Ślad po młodym mężczyźnie urywa się w Żyrardowie, ale jego matka, mimo obaw, nie chce zgłosić zaginięcia na policję. Odnalezienie syna zleca Jakubowi Sobieskiemu. Detektyw szybko orientuje się, że rodzina Stadnickich skrywa wiele mrocznych tajemnic. Te najpilniej strzeżone dotyczą Antona i jego nietypowych fantazji - mężczyzna pragnął być… zjedzony. Choć Sobieski początkowo podchodzi do tej informacji z rezerwą, wszystko zmienia się, kiedy w parku Dittricha przypadkowa para kochanków trafia na reklamówki pełne ludzkich szczątków. Kości, uprzednio ugotowane i przyprawione, jeszcze pachną rosołem. Nikt nie ma już wątpliwości, że w okolicy krąży wyrachowany, diabelnie niebezpieczny morderca. I że wkrótce znów ruszy na łowy… Sobieskiego oplata sieć intryg, kłamstw i układów stworzonych przez ludzi, którzy posuną się do wszystkiego, by tylko uniknąć odpowiedzialności. Detektyw działa niemal po omacku. A gdy tylko zbliży się do prawdy, ofiar zacznie przybywać.

       „Fighter” Pauliny Świst.Tego jeszcze nie było! Literacki świat w zderzeniu z brutalną przestępczą rzeczywistością. Pola Werner, autorka licznych bestsellerów i niekwestionowana gwiazda wydawnictwa Azum, podczas zbierania materiałów do kolejnej książki trafia na trop firmy VeroMax. Wkrótce potem zaczyna dostawać anonimowe listy z pogróżkami. Prosi o pomoc swojego wydawcę, a ten zatrudnia do jej ochrony Patryka "Cwibla” Cebulskiego – gwiazdora MMA i właściciela firmy ochroniarskiej. Patryk podejmuje się zadania wyłącznie dlatego, że sam ma na pieńku z VeroMaxem, ale między nim i Polą szybko zaczyna iskrzyć. Właściwie to nie iskry, to prawdziwe fajerwerki…

           Mam nadzię, że wypożyczone książki w „ciemno” okazały się trafione i na długo zostaną w Waszej pamięci.

     

     

    Żródło: https://lubimyczytac.pl/

     

  • Wyniki konkursu plastycznego „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” .

    W dniach 21.01-07.02.2023 r. GBP w Siedlcu zorganizowała III Gminny Konkurs Plastyczny Walentynkowy pt. "Z miłości do książek". Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką kreatywnej kartki walentynkowej z cytatem o miłości, pochodzącym z wybranej przez czytelnika książki. Liczyła się kreatywność, pomysł, wykonanie i samodzielność. 

    Wpłynęło łącznie  17 konkursowych prac dzieci i młodzieży z Gminy Łęczyca. Prace były oceniane zgodnie  z regulaminem na poziomach – kreatywność, pomysł, wykonanie, cytat z książki, samodzielność pracy. Z uwagi na niezwykle wysoki poziom artystyczny prac konkursowych zdecydowano przyznać nagrody w następujących kategoriach wiekowych:

    1. Dzieci z przedszkola i Dzieci z kl. I-III

    2.  Dzieci z kl. IV-VIII

    W kategorii przedszkolnej i klas I-III ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

    Wojciech Popławski, SP w Siedlcu,

    II miejsce

    Zuzanna Olczyk, SSP w Topoli Królewskiej

    III miejsce

    Gabriela Kowalczyk,  SSP w Topoli Królewskiej

    Wyróżnienie:

    Zofia Jerzmanowska, SP w Siedlcu,

    Hanna Wodnicka  przedszkole SP w Siedlcu

     

    W kategorii klas IV-VIII ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

     Karolina Rutkowska, SP w Siedlcu

    II miejsce

    Marija Motrychuk, SSP w Topoli Królewskiej

    III miejsce

    Julia Cybulska, SSP w Topoli Królewskiej

    Zuzanna Rogala SSP w Topoli Królewskiej

    Wyróżnienie

    Maja Rosolak, SSP w Topoli Królewskiej,

    Alicja Pacholczyk,  SP w Siedlcu,

    Nikola Pacholczyk, SP w Siedlcu

    Wszystkim serdecznie gratuluję ciekawych pomysłów i dziękuję za udział w konkursie.

  • III edycja konkursu bibliotecznego „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK”

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu serdecznie zaprasza wszystkich czytelników do udziału w konkursie plastycznym „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” .

    Regulamin konkursu

     

    1. Organizator, miejsce i czas trwania konkursu

       

    1)Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca, tel. (24) 722-37-99.

     

    1. Konkurs trwa od 21.01.2023 r. do 07.02.2023 r.

       

      II Cele konkursu

       

      1) Popularyzowanie czytelnictwa w poszczególnych grupach wiekowych.

      2) Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej.

      3) Rozwijanie wrażliwości estetycznej.

      4) Umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojego talentu.

     

    III. Warunki uczestnictwa w konkursie

     

    1) Konkurs jest adresowany do wszystkich aktywnych czytelników GBP w Siedlcuz terenu Gminy Łęczyca.

    2) Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika konkursu regulaminu w całości oraz zobowiązaniem się do przestrzegania określonych w nim zasad.

     

    III. Zasady konkursu

     

    1) Uczestnik samodzielnie wykonuje jedną kartkę walentynkową oddającą klimat Walentynek.

    2) Kartka nie może powtarzać (naśladować) wcześniej publikowanych czy powszechnie znanych prac na w/w temat, powinna być niepowtarzalna i oryginalna oraz przedstawiać odczuwany temat we własnej interpretacji plastycznej. Ponadto w pracę musi zostać wkomponowany cytat o miłości pochodzący z książki.

    2) Format pracy: dowolny (dopuszczalne prace A-4, A-3, 3D itp), technika dowolna (np.: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż itp. )

    3) Pracę należy dostarczyć do Biblioteki osobiście lub poprzez rodzica/opiekuna prawnego (w przypadku niepełnoletnich uczestników konkursu) w terminiedo 07.02.2023 r. Praca musi zostać podpisana przez autora (preferowany tył pracy lub prawy dolny róg). Wraz z pracą należy dostarczyć wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz oświadczenie. Karta zgłoszenia + oświadczenie należy pobrać od Dyrektora Biblioteki.

    4) Prace bez wypełnionej karty zgłoszenia i oświadczenia nie zostaną przyjęte do konkursu.

    5) Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.

    6) Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora.

    7) W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane, ani nie brały udziału w żadnym konkursie.

    8) Decyzję o przyjęciu na konkurs dostarczonego materiału konkursowego podejmuje Organizator konkursu.

     

    IV. Wyłonienie laureatów konkursu, nagrody

     

    1) Organizator biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę wykonania oraz oryginalność zastosowanych technik plastycznych przyzna nagrody za I, II, III miejsce.

    2) Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org do dnia 14.02.2023 r.

    3) Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, które zostaną przekazane po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu i formie odbioru. Nagrodami będą zestawy gier planszowych, książeki, gadżety książkowych oraz bony prezentowe do księgarni Empik.

    4) Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczenia na stronie Biblioteki zdjęć zwycięskich prac.

    5) Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie.

     

    V. Wykorzystanie prac

     

    1) Autor przenosi na Organizatora konkursu autorskie prawa majątkowe przekazanej pracy konkursowej na polach eksploatacji w zakresie:

    a) udostępniania pracy online na stronie internetowej Biblioteki w celu popularyzacji, b) upublicznienia we wszelkich materiałach promocyjnych.

    2) Przekazanie pracy przez uczestnika oznacza, iż jest jego autorem oraz że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej pracy, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. Dostarczając pracę, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich do pracy lub innych dóbr osobistych osób trzecich.

     

    VI. Ochrona danych osobowych

     

    1) Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody i podpisujących kartę zgłoszenia i oświadczenie dotyczące konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A,99-100 Łęczyca , tel. 24 722-37-99, gbpsiedlec@o2.pl

    2) Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane, tj. opublikowany zostanie protokół zawierający dane identyfikacyjne laureatów oraz osób wyróżnionych.

    3) Dane osobowe autora w zakresie imienia i nazwiska oraz nazwy przedszkola/szkoły, uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowanew protokole oraz wszelkich informacjach o laureatach konkursu.

    4) Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych swoich dzieci.

    5) Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału w konkursie.

    6) Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO) w przypadku realizacji praw autorskich.

    a) Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest ustawa o działalności kulturalnej, Kodeks Cywilny, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a w zakresie praw autorskich, w tym prawa do wizerunku, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    b)Przetwarzanie danych osobowych jest konieczne i nie wymaga odrębnej zgody. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości przystąpienia do konkursu.

    c)Dane osobowe w ramach dokumentacji statutowej instytucji kultury będą przechowywane przez okres wskazany ustawą. Masz prawo dostępu do danych, uzyskania ich kopii, sprostowania danych, jeśli są nieprawidłowe.

    d) Dane osobowe mogą być udostępniane przez administratora tylko instytucjom upoważnionym do kontroli na podstawie odpowiednich przepisów, jednak fotorelacja zostanie opublikowana na profilu facebook organizatora oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Łęczyca. Dane mogą być też powierzone do firm świadczących usługi prawne, doradcze, informatyczne oraz usługi archiwizowania i niszczenia dokumentów. Jeżeli nie jest to sprzeczne z innymi przepisami, możesz żądać usunięcia danych osobowych lub ograniczenia ich przetwarzania. W sprawach dotyczących danych osobowych możesz kontaktować się z inspektorem danych osobowych pod adresem e-mail: biblioteka@d-edu.pl. Przysługuje Ci też prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

     

    VII. Postanowienia końcowe

     

    1) Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w Gminnej Bibliotece Publicznejw Siedlcu oraz na stronie internetowej Organizatora konkursu ( www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org ).

    2) Przekazując pracę rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu potwierdzają, że akceptują wszystkie postanowienia zawartew niniejszym regulaminie.

    3) Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmian w regulaminie.

    4) W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.

    5) Pytania w sprawie konkursu można kierować do Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu.

     

     

    Agnieszka Prawda

    Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu

Aktualności

Kontakt

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu
    Siedlec 16A
    99-100 Łęczyca
  • 24 722 37 99

Galeria zdjęć