• Życzenia Świąteczne

    Niech zmartwychwstały Jezus umocni nas w świętości.

    Miłością i nadzieją napełni nasze serca.

    Niech utwierdza naszą wiarę w zwycięstwo dobra nad złem,

    życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią.

    Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

    pełnych wiary, nadziei i miłości oraz wesołego Alleluja

    życzy:

    Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu

    Agnieszka Prawda

  • Konkursy w ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny”

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi rozpoczyna nabór prac do konkursów nawiązujących do wydarzeń lat 1863-1864.

    Konkursy w ramach projektu „Zwycięstwo ducha, zwycięstwo odwagi, zwycięstwo miłości Ojczyzny”

    Został w lesie krzyż żelazny

    Zadaniem uczestnika jest napisanie opowiadania o tematyce związanej z przebiegiem Powstania Styczniowego w Łodzi lub w regionie łódzkim. Opowiadanie może dotyczyć dowolnego – wybranego przez uczestnika konkursu – aspektu działań zbrojnych w latach 1863-1864. Może to być opowieść o przebiegu bitwy, o działaniach konspiracyjnych, o relacjach międzyludzkich w obliczu krwawych walk,czy też stanowić impresję literacką dotyczącą pamięci o Powstaniu 1863. 

    Nad Niemnem nie piórem pisane

    Zadaniem uczestnika konkursu jest wybranie fragmentu Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, który dotyczy powstańczej przeszłości rodów Korczyńskich lub Bohatyrowiczów lub cytatu mówiącegoo znaczeniu nadniemeńskich mogił powstańców dla budowania patriotycznych postaw lokalnej społeczności. Wybrany fragment ma stanowić materiał, do którego wykonana zostanie ilustracja.W obrębie artystycznej impresji musi być przytoczony cytat, który został zilustrowany. 

    Ojczyzna i historia Was nie zapomni

    Zadaniem uczestnika konkursu jest opracowanie prostego znaku graficznego, który symboliką nawiązywałby do Powstania Styczniowego i pełniłby rolę znacznika mogił powstańczych na cmentarzach oraz w innych miejscach upamiętniających walki lat 1863-1864.  Chodzi o stworzenie prostego symbolu mającego jednoznaczną siłę przekazu, jaką ma symbol Polski walczącej w odniesieniu do Powstania Warszawskiego.

    Konkursy skierowane są do osób z grupy wiekowej od 13 roku życia.

    Nabór prac na konkursy trwa do 30.09.2023 r.

    Regulaminy, formularze zgłoszeniowe i terminy przyjmowania prac konkursowych dostępne na stronie:

    https://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/spotkania-sesje/3406-konkursy-w-ramach-projektu-zwycistwo-ducha-zwycistwo-odwagi-zwycistwo-mioci-ojczyzny.html

    Szczegółowych informacji na temat konkursów udziela Dział Informacji Naukowej tel. 42 6630333 lub 42 6630347, email: informacja@wbp.lodz.pl.

    W roku 2023 przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego najdłuższego i najbardziej krwawego zrywu narodowowyzwoleńczego narodu polskiego przeciwko imperialnej Rosji carskiej. Aby nadać obchodom tego, tak ważnego w dziejach Polski wydarzenia właściwą rangę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program dotacyjny Powstanie Styczniowe w ramach wieloletniego programu Niepodległa. Do programu zgłoszono wiele interesujących projektów, z których akceptację i dofinansowanie uzyskało 130 najwyżej ocenionych. Wśród nich znalazł się projekt obchodów Powstania 1863 zaproponowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi.

  • Nowości

    Katarzyna Majgier „Światło i cień” II tom porywającej sagii, w której wielka historia splata się z codziennym życiem, przeszłość kryje sekrety, a miłość odmienia losy bohaterów… Minęło dwadzieścia lat czasu, kiedy Teodor Lutoborski spisał testament, a podkuchenna Zosia wyruszyła do Krakowa. Teraz dorastają jej dzieci:najstarsza, Klementyna, interesuje się fotografią, Bronek dobrze sobie radzi w szkole, a Staszek – na gospodarstwie. Największy niepokój matki budzi najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu. Kuzynka Zofii, Franciszka, w końcu się ustatkowała, ale czy niedoręczone listy, odnalezione po latach, nie zniszczą jej małżeństwa? Olek Dąbrowski planuje pójść w ślady ojca i zostać lekarzem, a Kazik Rozchodowski, pracujący u krewnych, myśli o karierze w wojsku. Coraz częściej ogarniają go wątpliwości, co do okoliczności śmierci jego ojca i postanawia zbadać tę sprawę, nieświadomy, że odkryje więcej, niż się spodziewał. Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach... Na losy bohaterów wpływa wielka historia - Titanic, statek „niezatapialny” wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców, pojawia się epidemia grypy zwanej hiszpańską....

    Katarzyna Majgier „Innym razem” Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle historyczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie toczy się prawdziwe życie. Dorasta pokolenie wnuków Zofii, a rodzina po pierwszej wojnie światowej rozproszyła się po świecie. Bronek po wojnie nie wrócił do domu, zmienił nazwisko i świetnie odnalazł się w roli austriackiego ziemianina. Franciszka pozostała w Anglii, gdzie wychowała syna Wiktorii,a ten spisując wspomnienia przybranej matki, nawiązuje kontakt z jej krewnymi, przekonanymi, że zginęła w katastrofie Titanica. Na gospodarstwie Muchów pozostał Staszek, który wraz z żoną wychowuje liczne potomstwo i osieroconego syna Janki - Józka, rówieśnika swojego syna, Władka. Obaj chłopcy od dziecka są blisko związani, ale ich przyjaźń zostanie poddana próbie, gdy obaj zakochają się w tej samej dziewczynie. Córka Janki, Wandzia, została przygarnięta przez osiadłych w Krakowie Klimę i Olka, a odkrycie prawdy o swoim pochodzeniu jest dla niej wstrząsem. Żyjąca pod kloszem dziewczyna uświadamia sobie, że świat nie jest taki, na jaki wygląda, a ludzie wokół niej kłamią. Ona też zaczyna to robić. W szkole zaprzyjaźnia się ze zbuntowaną Bellą, a ta wciąga ją w świat modnych klubów jazzowych, w których występują światowe gwiazdy. Tam obdarzona pięknym głosem Wanda może rozwijać swój talent i myśli o wielkiej karierze. Tymczasem jej brat, Alek, spełnia swoje marzenia o lataniu.

    Jednak nadciąga kolejna wojna, która pokrzyżuje plany kolejnego pokolenia…

    Anna Rybakiewicz „Lekarka nazistów” Jest rok 1941. Alicja Sambor – lekarka chirurg – ucieka wraz z córką z Warszawy, gdzie dzień wcześniej jej mąż został rozstrzelany przez Gestapo. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym nieodwracalnie krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Jej jedynym sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, lecząc walczących po dwóch stronach barykady, będzie starała się udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

    Maria Paszyńska „Listy do Gestapo”  to poruszająca do głębi spowiedź kobiety, która stanęła przed dramatycznymi wyborami. Opowieść o życiu brutalnie zmienionym przez wojnę. O ranach, które nigdy się nie goją, winach, które domagają się odkupienia, i przebaczeniu, które być może nie nadejdzie.

    Warszawa, wiosna 1938 roku. Osiemnastoletnia Zuzanna wierzy, że jej życie będzie usłane różami. Pewnego wieczoru zachwyca ją wygrywana na skrzypcach melodia, a kilka dni później poznaje zdolnego muzyka i traci dla niego głowę. Rodzi się pierwsza miłość, pojawiają marzenia i plany, a potem przychodzi wojna. Znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu… Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Zostaje przydzielona do komórki „P” zajmującej się przechwytywaniem anonimowych donosów pisanych przez Polaków do „Szanownego Pana Gestapo”. Jeden z listów rozdziera jej serce. Okazuje się, że działalność konspiracyjna to niebezpieczna gra, w której stawką jest nie tylko życie, ale i miłość

    Krystyna Mirek „Miłość, kłamstwa i sekrety” Wszyscy kochają prawdę, ale to skomplikowana miłość. Jak przyjdzie co do czego, bardziej kusi słodki smak kłamstwa. Vincent to słynny youtuber kulinarny. Jest przystojny i uwielbiany, mieszka w romantycznej starej willi odziedziczonej po dziadku. Charyzmatyczny przodek dał mu nie tylko posiadłość, lecz także zeszyt z przepisami na potrawy, które kiedyś przyrządzał w prestiżowej francuskiej restauracji. Idealna sytuacja? Mnóstwo kobiet kocha go wirtualnie. W tym również Wiki, która uwielbia zmiany – farbuje włosy tak często, że nawet jej narzeczony za nią nie nadąża. Franek to ciepły, serdeczny mężczyzna. Wzór męża dla Wiki? Mirki nikt nie oszuka. Wynajęta przez Wiktorię detektyw specjalizująca się w tropieniu wszelkich kłamstw jest twarda i rzeczowa. Ma na swoim koncie wiele rozwiązanych spraw. Ale wyciąganie sekretów na światło dzienne zwykle przynosi kłopoty.

    Czy kiedy wszyscy spojrzą prawdzie w oczy, coś się wreszcie zmieni?

    Agnieszka Olejnik „Nie jest za późno”  Taka miłość nie zdarza się dwa razy Po raz pierwszy rozmawialiśmy w Nowy Rok. Właściwie tamtego styczniowego dnia zaczęła się nasza historia, choć oczywiście dla mnie to był ciąg dalszy. Bo widzieliśmy się już wcześniej. Już wtedy wiedziałam. Teraz tu wracam. Wiem, że nikt na mnie nie czeka, a jednak czuję tremę. Serce wali mi jak oszalałe, jakby pewne, że jesteś blisko. Minęło kilka lat, a ja wciąż nie zdołałam się od Ciebie uwolnić. Może to już czas, Bruno? Czy kiedykolwiek wybaczysz mi to, co Ci zrobiłam Ona – dziewczyna z bogatego domu, zawsze w grupie koleżanek, ciesząca się życiem. On – musi walczyć o siebie i bliskich. Po raz pierwszy spotkali się w liceum, kiedy wszystko było jeszcze możliwe. Nigdy wcześniej nie byli szczęśliwsi. I nigdy później…

     

    Max Czornyj  „Niebezpieczna propozycja” W TEJ HISTORII NIC NIE JEST TYM, CZYM SIĘ WYDAJE. Konstancja - kobieta potrafiąca wyczuć zapach zbliżającej się śmierci, tajemnicza Stew, Markiz - dziedzic rodu di Sant’Angelo, oraz Pilot, który wybiera się w swoją ostatnią podróż. Czwórka bohaterów połączonych mroczną tajemnicą próbuje stanąć twarzą w twarz z prawdą o człowieku, która nie zawsze bywa łatwa do przełknięcia. CZY MOŻNA EKSPERYMENTOWAĆ Z UCZUCIAMI I BEZKARNIE PRZEKRACZAĆ WŁASNE GRANICE? A MOŻE MIŁOŚĆ WCALE NIE WYMAGA WYŁĄCZNOŚCI?

    Bartosz Szczygielski „Nim skończy się noc”  Agata kocha męża, ale już go nie lubi. Monika satysfakcję w sypialni osiąga poza małżeńskim łożem. Justyna życiową tragedię przeżywa zupełnie sama, choć nie powinna. Wszystkie spędzają weekend z mężami w idealnym miejscu, by naprawić swoje związki. Chcą oderwać się od rozpraszających zdobyczy cywilizacji, dzwoniących smartfonów i ciągłych powiadomień. Miało być tak romantycznie. Kominek, sypiący za oknem śnieg i oni. Las, spokój i nadzieja. Przecież ona umiera ostatnia. Ale śmierć miała inne plany. Przyszła wcześniej, niezapowiedziana, by zabrać… kogoś. Trzy pary, sześć osób i setki kłamstw. I ktoś, kogo nikt się nie spodziewał. Emocjonujący thriller o ludzkich słabościach i konsekwencjach budowania relacji opartych na kłamstwach. Tam, gdzie kończy się prawda, rozpoczyna się pełna pułapek gra, której finału nie sposób przewidzieć.

     

    Jeffery Deaver „ Nocny obserwator” Przychodzi w nocy. Patrzy, jak śpisz. I czeka… Lincoln Rhyme i Amelia Sachs powracają z kolejną mroczną sprawą. Kiedy pewna kobieta zdaje sobie sprawę, że ktoś w nocy sforsował pozornie nie do zdobycia zamek w drzwiach jej mieszkania i poprzestawiał rzeczy osobiste, podczas gdy ona spokojnie spała, jest przerażona. To włamanie, jak dowiaduje się policja, stanowi przesłanie dla całego Nowego Jorku: oto nadchodzi nowy przestępca, który nie cofnie się przed niczym… Do śledztwa zostają przydzieleni Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Szybko odkrywają, że genialny kryminalista nazywający siebie "Ślusarz" jest w stanie pokonać każdą blokadę i system bezpieczeństwa, jakie kiedykolwiek wymyślono. Jednak gdy lista jego ofiar zaczyna się wydłużać, siły policyjne odkrywają coś, co wydaje się być ogromnym błędem w rozwiązaniu jednej z poprzednich spraw Rhyme’a. Mężczyzna zostaje zwolniony z pracy konsultanta departamentu śledczego i staje przed trudnym wyborem: porzucić dotychczasowe zajęcie czy zaryzykować więzienie i rozwikłać tajemnicę Ślusarza, zanim ten zastawi na kogoś ostateczną pułapkę…

     

    Kamila Andrzejak-Wasilewska „ Czy te oczy mogą kłamać?” Pierwszy tom cyklu Oni.  Los uwielbia bawić się z człowiekiem w kotka i myszkę. Ona – córka bogatego Holendra On – brat właściciela stacji benzynowej Lea van Monti jest córką właściciela znanej marki wina. Po maturze wraz z przyjaciółmi przeprowadza się do Szczecina, gdzie ma rozpocząć studia prawnicze. Ale najpierw wakacje! Na imprezie w klubie spotyka tajemniczego Konrada w ciemnych okularach. Dochodzi między nimi do kłótni, a dziewczyna pod wpływem gniewu, policzkuje go. Wściekły brunet ostrzega, że jeśli jeszcze kiedyś spotka ją w tym mieście, zapłaci mu za to. Jak bardzo to przypadkowe spotkanie wywróci ich życie do góry nogami?

     „ Jego oczy mogą kłamać?” to powieść o walce o uczucie i sile namiętności.  Drugi tom cyklu „Oni” przeniesie nas w świat Lei i Konrada oraz ich losów. Dwie mocne osobowości, z ugruntowanymi planami na przyszłość zostaną wplątane w intrygi, świat przestępstw i narkotyków. Czy uda im się zapanować nad własnymi charakterami? Czy ich żywiołowe natury zniszczą powstające między nimi uczucie?

     „ Jej oczy nie kłamią” to ostatnia część trylogii: „Oni”. Minęły dwa lata odkąd Konrad trafił za kratki. Lea po miesiącach terapii oraz wsparciu bliskich odżywa na nowo. Daniel nie tylko podarował jej zdrową relację, ale również się oświadczył. Niestety, to co zostało naprawione, po raz kolejny rozpada się na kawałki wraz z pogróżkami z nieznanego numeru telefon. Tym razem to nie Konrad jest tym, który nęka, a jego tajemniczy sprzymierzeniec. I samozwańczy koszmar Lei oraz Cristino w jednej osobie. Czym zawinił ojciec Lei? W dodatku na wolność ma trafić Seweryn. Zagrożenie narasta, zaś Lea ponownie traci kontrolę nad swoim życiem.

    Aleksandra Tyl „Ostatnia podróż” Nawet w najciemniejszych chwilach można znaleźć światło. Patrycja, niegdyś wzięta modelka, obecnie realizuje się w nowych rolach - specjalistki od promocji oraz żony i mamy trójki dzieci. Dni wypełnione obowiązkami upływają szybko, ale szczęśliwie. Do czasu, gdy Patrycja dostrzega, że jej mąż Grzegorz zaczyna się od niej oddalać i wycofywać z rodzinnego życia. W Patrycji wzbierają pretensje i rodzi się żal. Czuje się osamotniona i zmęczona. Kiedy więc Grzegorz proponuje wspólną podróż i zaprasza żonę w bajkowy rejs luksusowym statkiem, ona odczytuje to jako okazję do uzdrowienia rozpadającego się małżeństwa. Nie spodziewa się, że właśnie podczas wycieczki wyjdzie na jaw skrywana przez męża tajemnica, która odbierze jej nadzieję na wspólną przyszłość. Czy Patrycja znajdzie w sobie siłę, by zaakceptować gorzką rzeczywistość? "Ostatnia podróż" to powieść o sile miłości. Historia, która mogłaby zdarzyć się naprawdę.

    Zapraszam serdecznie

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

    https://www.taniaksiazka.pl/

  • "Pięknie być człowiekiem 2023"

    XLIV edycja Konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży

    Regulamin konkursu:

    REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO

    Dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka

     

    Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

     

    Zaprasza do udziału w XLIV edycji

    Konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży

    „Pięknie być człowiekiem”

     

     

                   

    Rok 2023 Senat RP uhonorował  imieniem wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej w  100. rocznicę urodzin. Natomiast Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin pisarza.

    O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej, jak również Aleksandra Fredry świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że wciąż mają wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspirują literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w ich twórczości odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszali wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwali, ciągle zachwyca mistrzostwem.

    Dlatego pragniemy, aby podczas XLIV edycji dzieci i młodzież zaprezentowały ich utwory, analizując i bawiąc się treścią, która często skłania do refleksji nad życiem i jego pięknem, ale także uczy pokory wobec tego, co przynosi nam los.

     

    Recytatorzy prezentujący utwory innych autorów zostaną zdyskwalifikowani.

    Zasady uczestnictwa

    Wiek uczestników 7 – 15 lat.

    I etap – eliminacje w szkołach, domach kultury, gminnych bibliotekach publicznych,  Konkurs etapu gminnego odbędzie się 19 kwietnia 2023 w godzinach 9-13 na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu (karty zgłoszeń należy dostarczyć/przesłać do 16 kwietnia 2023 na adres Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca lub na email gbpsiedlec@o2.pl

    II etap – eliminacje na szczeblu powiatowym w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy odbędą się 27 kwietnia 2023 r. w godzinach 9.00-13.30 w siedzibie biblioteki przy ul. M. Konopnickiej 11 a w Łęczycy. (karty zgłoszeń należy dostarczyć/przesłać do 20 kwietnia 2023 r. na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, ul. M.Konopnickiej 11 a, 99-100 Łęczyca, e-mail. biblioteka@bibliotekaleczyca.pl

    III etap – finał w Książnicy Płockiej – 10 czerwca 2023 r. godz. 10.00-14.00 (zgłoszenia do udziału w finale wysyła Biblioteka w Łęczycy)

    Do udziału w eliminacjach powiatowych w Łęczycy należy zgłaszać recytatorów wyłonionych we wstępnych eliminacjach w szkołach, domach kultury, gminnych bibliotekach publicznych. Każdy rejon/gmina ma prawo zgłosić do finału 6 recytatorów. Eliminacje rejonowe odbywają się w: Gąbinie (podlegają im Gąbin, Łąck i Słubice), Gostyninie, Kutnie, Łęczycy, Płocku/Młodzieżowy Dom Kultury/, Sannikach, Sierpcu, Żychlinie.

     

    Kopię protokołu jury oraz karty zgłoszeń (zeskanowane w przypadku maila lub wydrukowane) zakwalifikowanych do finału recytatorów należy przesłać do 31 maja 2023 r. na adres: Książnica Płocka, 09-402 Płock, ul. Tadeusza Kościuszki 6, e-mail: metod@ksiaznicaplocka.pl

    Finał konkursu odbędzie się 10 czerwca 2023r. w Książnicy Płockiej w godzinach 10 -14.

    Dobór repertuaru

    Konkurs przebiegać będzie w 3 kategoriach:

    Klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII szkoły podstawowej.

    Dzieci z klas I-III i IV-VI prezentują dwa wiersze. Recytatorzy z klas VII-VIII wiersz oraz fragment prozy lub sztuki teatralnej.

    Przy doborze repertuaru prosimy zwrócić uwagę na wartości artystyczne wybieranych tekstów, a także, aby zawarte w nich treści były adekwatnie do wieku uczestnika konkursu.

    Jak co roku, komisja zwracać będzie szczególną uwagę na dobranie tekstów do możliwości interpretacyjnych recytatora.

    Wybrany fragment prozy lub sztuki teatralnej powinien stanowić zamkniętą, opatrzoną pointą całość (gdy tekst jest zbyt długi, można dokonać skrótów)

    Czas trwania prezentacji

    Nieprzekraczalny czas trwania prezentacji utworów:

    kl.I-III 3-5min

    kl.IV-VI 6-8min

    kl.VII-VIII 6-10min

     

    Ocena występu

    Uczestników konkursu, w poszczególnych kategoriach wiekowych, oceniać będzie powołane przez organizatora jury.

    Udział w konkursie oznacza akceptację powyższego regulaminu.

    Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy sukcesów i pięknych przeżyć w obcowaniu z literaturą.

     

     

  • Nowości

    Książe Hary „Ten drugi” książka pełna surowej, niezachwianej szczerości, jest na wielu poziomach przełomowa dzięki przenikliwości, serii olśnień, samoanalizie i ciężko wywalczonej mądrości na temat wiecznej mocy miłości, która triumfuje nad żalem. Był to jeden z najbardziej przejmujących obrazów dwudziestego wieku: dwóch młodych chłopców, dwoje książąt idących za trumną matki. Świat patrzył w smutku – i przerażeniu. Kiedy Diana, księżna Walii, została pochowana, miliardy ludzi zastanawiały się, co książęta muszą myśleć i czuć – i jak potoczy się ich życie.

    Teraz Harry w końcu opowiada swoją historię.

    Magdalena Wala „Czas złych snów”  drugi tom przejmującej serii "Między jeziorami". Wojna się kończy... Kto zapłaci najwyższą cenę za przegraną III Rzeszy? Kilka tygodni po rozstaniu z Piotrem Amalia wraz z innymi mieszkankami Schönwalde ucieka przed zbliżającymi się Sowietami. Mroźna zima utrudnia ewakuację i kobietom nie udaje się dotrzeć w głąb Rzeszy. Kiedy wycieńczone uciekinierki trafiają na oddziały wroga, na własnej skórze doświadczają bestialstwa Rosjan. Muszą szukać kolejnych kryjówek, a ostatecznie podejmują decyzję o powrocie do rodzinnej wioski. Mają nadzieję, że najgorsze już za nimi… Czy Amalii uda się połączyć z rodziną? Co ją czeka w miejscu, które nazywała domem? I czy w czasie wojennej zawieruchy ponownie spotka się z Piotrem?

    Anioł z Warszawy” Lea Kampe Warszawa, 1940 rok. Gdy naziści tworzą getto w okupowanej stolicy, Irena nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. W jego murach zamknięto przecież tysiące osób potrzebujących pomocy… Jej pomocy. Dzięki wsparciu przyjaciół dziewczyna wyprowadza żydowskie dziecko na aryjską stronę – najpierw jedno, potem drugie, a później kolejne. Nadaje im nową tożsamość, a prawdziwe nazwiska zapisuje na bibułkach, które potem starannie ukrywa. Wie, jak wiele ryzykuje, ale każdego dnia wraca do getta. Bo za jego murami pozostał ktoś jeszcze, ktoś najbliższy sercu Ireny – Adam, miłość jej życia… Niezwykła historia Ireny Sendlerowej, jednej z największych bohaterek XX wieku, którą wreszcie możemy poznać taką, jaka była: pełną pasji, niezłomną i gotową do poświęceń. Poruszająca opowieść o sile charakteru i uczuciu, które rozkwitło w cieniu wojny. Dzięki swojej odwadze ocaliła tysiące dzieci. Czy uda jej się ocalić także miłość?

    Białe róże z Petersburga” Joanna Jax Schyłek carskiej Rosji. Lena i Aleksander pochodzą z różnych światów, a ich losy zdają się przesądzone. Dziewczyna, wychowywana przez ojca alkoholika i brutala, ucieka z domu i tuła się po niebezpiecznych i ubogich zakątkach Petersburga, by zapewnić byt sobie i młodszemu bratu. Aleksander pochodzi z bogatej arystokratycznej rodziny i robi karierę wojskową. Pewnego dnia drogi tych dwojga przecinają się w dramatycznych okolicznościach, a wybuch rewolucji październikowej zmienia losy nie tylko ich, ale i całego kraju. "Białe róże z Petersburga" to opowieść o miłości, wplątanej w wielką historię i silniejszej od wyznawanych zasad. Kiedy dobro i zło zamieniają się miejscami, a człowieczeństwo wystawione jest na trudną próbę, pozostaje wiara, że jedynie miłość może ocalić prawdziwe wartości.

    Obietnica Gangstera” Anna Wolf Rodzina Tarasow znana z popularnej mafijnej serii powraca. Władza, pieniądze, groźni mężczyźni, piękne kobiety i namiętność, której nie można się oprzeć. Bezwzględny mafijny świat, wolny strzelec, który za nic ma zarówno prawo, jak i reguły obowiązujące w przestępczym świecie i dziewczyna, która w przerażających okolicznościach traci ukochaną osobę i musi nagle zmienić całe swoje życie, by uniknąć tragicznego losu. Tu przemoc i brutalność są na porządku dziennym, a miłość od nienawiści dzieli cienka linia. Czy wielkie uczucie zmiękczy serce bezwzględnego i niebezpiecznego mężczyzny? A może prawda rozdzieli ich na zawsze…

    Oblicze Gangstera” Anna Wolf Pełna niespodzianek historia Kiriła i Raisy przyspiesza puls, wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do samego końca, gwarantując kilka godzin świetnej rozrywki i mnóstwo niezapomnianych emocji! „Nie jestem miłościwy, bywam diabłem w skórze anioła. Jestem Tarasow, dokładniej Kirił Tarasow. Ten, kto mnie zna, wie, że lepiej ze mną nie zadzierać”. Gangsterskie porachunki, dzika namiętność, gorące pożądanie. Mieszanka wybuchowa, która może eksplodować w każdej chwili. Kirił Tarasow po kilkuletniej nieobecności, wraca do Europy Wschodniej. Pragnie odnaleźć jedyną osobę, na której mu zależy. Raisa jest dla niego światełkiem w tunelu. Światełkiem, które znikło bez śladu. Podejrzewa, że stoi za tym jego były zleceniodawca, głowa tutejszej grupy przestępczej. Jednak tropy wiodą go do Nowego Jorku, gdzie czeka na niego kolejna tajemnica do rozwiązania. Sprawa komplikuje się, gdy w poszukiwania Raisy angażuje się sam szef tamtejszej mafii, Siergiej Szewczenko. Dla Kiriła rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, którego stawką jest życie wielu ludzi. Ale tylko życie jednej osoby jest dla niego cenniejsze niż własne. Jest gotów wszystkim pokazać swoje oblicze diabła w ciele anioła.

    Paulina Świst „Chechło” Piaszczyste plaże, trawy i trzcinowiska przyciągają ludzi spragnionych wypoczynku. Oraz tych, którzy z dala od wielkomiejskiego gwaru prowadzą tu swoje ciemne interesy. Na przykład takich jak Luca. Inni, tacy jak Marcin i Paulina, woleliby pewnie zjawić się tam z własnej woli i w nieco przyjemniejszych okolicznościach. Chwilowo są jednak za bardzo zajęci ratowaniem własnej skóry, żeby o tym myśleć. I choć ciąg dalszy nastąpi, to nie wszystkim to wyjdzie na dobre i nie każdy wyjdzie z tego żywy...

    Gdzie moje Lov Story” Agnieszka Lingas- Łoniewska Spotykają się. Patrzą sobie w oczy i już wiedzą: to miłość na całe życie. Nic ich nie rozdzieli. Cięcie… Bo życie to nie film – happy end nie jest dla wszystkich. Wie o tym dobrze Miron, gwiazda kina. Ma za sobą dramatyczne przeżycia, a od kilkunastu lat ukrywa przed światem tajemnicę… Nina, ceniona charakteryzatorka widziała niejedno. Ale takiego nieuprzejmego aroganta w życiu jeszcze nie spotkała! Już nawet jej zdradziecki eks bywał bardziej sympatyczny. Tylko… żadne z nich nie może zaprzeczyć, że między nimi iskrzy, i to w sposób jak z najlepszego romansu. Czy to wystarczy, by pokonać wzajemną dumę i uprzedzenia? I czy w prawdziwym życiu czeka ich koniec rodem z historii o miłości wszech czasów?

     „Incydent” Piotr Borlik kolejny raz mierzy się z trudnym tematem. Czy można wycenić ludzkie życie? Odpowiedź przeraża. W pociągu relacji Przemyśl–Warszawa dochodzi do ataku terrorystycznego, w którym ginie czterdzieści pięć osób. Policja szybko trafia na trop pracownika obsługi, jedynego ocalałego z wagonu. Zastępczyni prokuratora Natalia Kruger dostrzega nieścisłości w postępowaniu prowadzonym przez przełożonego oraz przez policję i postanawia samodzielnie przyjrzeć się sprawie. Wydaje się, że zamach jest elementem złożonej gry, trudno ją jednak rozpracować, bo próba dotarcia do zleceniodawców okazuje się niewygodna dla wielu wpływowych osób.

    Kamerdyner” Danielle Steel Pochodzą z dwóch różnych światów. Spotykają się w Paryżu.

    Olivia całe życie poświęciła karierze. Zmuszona zamknąć ukochaną firmę, decyduje się spełnić swoje marzenie o przeprowadzce do Paryża. Potrzebuje pomocy w urządzeniu nowego lokum i wtedy poznaje Joachima.

    Pochodzący z Argentyny Joachim przeniósł się do Europy jako nastolatek. Podczas gdy jego brat bliźniak został w Buenos Aires i wkroczył do mrocznego świata, Joachim postanowił zostać kamerdynerem. Gdy zaczyna pracować dla Olivii, doświadcza lepszego życia. Okazuje się, że tworzą zgraną parę nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym. Podczas gdy Olivia próbuje poukładać swoje życie na nowo, świat Joachima rozpada się na kawałki. Wreszcie przeszłość przestaje mieć znaczenie i zaczyna się liczyć tylko tu i teraz.

    Dorota Milli „Kobieta w Deszczu” Klimatyczny Kołobrzeg i historia, która udowadnia, że dobre dni jeszcze przed nami, a wszystko, co złe, można przezwyciężyć, zostawiając za sobą. Aletta Różańska po śmierci swojego mentora przejmuje w spadku jego gabinet i otwiera własną praktykę. Oddana pracy i pacjentom psychoterapeutka prowadzi spokojne życie, zachodzi w nim jednak duża zmiana, gdy w drzwiach jej gabinetu pojawiają się dwie kobiety. Julia wątpi we wszystko, zwłaszcza w siebie, przez chaos myśli nie panuje nad uczuciami. Martwi się, że dzieje się z nią coś niedobrego. Zastanawia się, czy miłość rani, czy jest lekarstwem na całe zło. Narzeczony oddala się od niej, związek przechodzi kryzys, a ona zgłasza się po pomoc. Żywiołowa Eryka, z mężem i dwoma synami, czuje, że jej życie przypomina jazdę bez trzymanki. Nie jest w stanie zaakceptować zmian, nie radzi sobie z emocjami. Wybiera gabinet doktora Zakrzewskiego, ale na miejscu spotyka kobietę. Gdy wydaje się, że wszystko zawodzi i nie możemy poradzić sobie ze sobą, najlepszym wyjściem jest zapisać się na terapię. Trzy kobiety, trzy pokolenia, które mierzą się ze swoimi problemami, a każda z innej perspektywy patrzy na świat. Czy mogą sobie wzajemnie pomóc? Dorota Milli Nadmorska pisarka powieści dla kobiet. Kołobrzeżanka, ukończyła studia wyższe na Akademii Medycznej w Poznaniu, na kierunku zdrowie publiczne. Obecnie poświęciła się pisaniu. Tworzy wielowątkowe powieści z nurtu romansu i kryminału, bogate w tajemnice, ale także optymizm. Miłośniczka emocjonujących książek, romantyczna dusza, uwielbiająca spacery brzegiem morza i nadmorski klimat.

    Kto mnie zabił” Małgorzata J Kursa Jakub Pastuszko, właściciel małej firmy w niewielkim miasteczku, na skutek przykrych okoliczności trafia do Zaświatu. Kiedy dowiaduje się, że został zamordowany, ucieka na Ziemię, by odnaleźć swojego zabójcę. W kręgu podejrzanych znajdują się wszyscy najbliżsi Pastuszki. W pościg za uciekinierem wyrusza barwna ekipa z Zaświatu: Maurycy – młody urzędnik Poczekalni, który świat żywych opuścił w latach dziewięćdziesiątych, Szóstka – anioł stróż w typie osiłka, oraz archanioł Michał, który przy okazji wizyty chce zobaczyć, jak wygląda obecna rzeczywistość żywych na Ziemi. Czy uda im się dopaść podopiecznego i sprowadzić go do Zaświatu? Czy Kuba znajdzie odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego go zabił? I czego dzięki tej przygodzie dowie się o sobie? Oto niebiański tercet pościgowy w akcji! Przekonaj się, że nawet anielska cierpliwość ma swoje granice!

    Giganci sportu Lewandowski” Robert Lewandowski to bez wątpienia najlepszy polski piłkarz wszech czasów. Jego kariera sportowa jest podziwiana przez wielu kibiców na całym świecie, a dla młodych sportowców jest on wzorem do naśladowania. W tej książce przeczytasz o fenomenie Roberta Lewandowskiego i jego drodze na szczyt, poznasz dzieciństwo i początki kariery przyszłego mistrza, ale też dowiesz się, jak wyglądały sportowe realia w Polsce w ubiegłych dziesięcioleciach. Dzięki lekturze tej publikacji fani Lewego mogą liczyć, że nie pominą żadnego ważnego momentu w jego karierze zarówno tej klubowej, jak i reprezentacyjnej oraz poznają wiele ciekawostek z prywatnego życia piłkarza. Jak wspomina autor: książka jest przeznaczona dla przyszłych piłkarzy i ich rodziców. Bez wątpienia Robert może być dla nich wzorem do naśladowania. Choć realia sportu i życia zmieniły się radykalnie przez lata, to osiągnięcie sportowego sukcesu nadal, niezmiennie, wymaga ciężkiej i systematycznej pracy, cierpliwości i rozsądku.

    „Historie nieoczywiste” Katarzyna Ryrych Nie. W tej książce nie znajdziecie duchów dzwoniących łańcuchami i zjaw załamujących ręce. Nie będzie opowieści o poltergeistach i wampirach. Nie spotkacie żadnego ze straszydeł, za jakie dzieciaki lubią się przebierać w halloween. Ale ta książka sprawi, że już nigdy spokojnie nie pojedziecie pociągiem i zaczniecie odnosić się do starszych ludzi z szacunkiem. Przekonacie się, że lis-chytrusek, bohater bajek, jest kimś całkowicie innym i że światła, które czasami oglądacie w nocy nie są tak po prostu zwyczajnymi światłami. Nie chciałam Was straszyć. Po prostu dzielę się kilkoma historiami, które nie mają żadnego logicznego wyjaśnienia. Opowiadam o czymś, co nie miało prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyło. I dodatkowo każde z miejsc, o których opowiada ta książka istnieje naprawdę. Wystarczy tylko spojrzeć na mapę... A wtedy po plecach przebiegnie Wam dreszcz. Autorka

    Być nastolatkiem i przetrwać We współczesnym świecie bez umiejętności skutecznej komunikacji ani rusz. Efektywna komunikacja wymagana jest od przewodniczącej klasy i od każdego ucznia, który musi przekonać od czasu do czasu nauczyciela, żeby przełożył termin klasówki albo pozwolił napisać poprawę. Umiejętności komunikacyjne przydają się, gdy negocjujemy z rodzeństwem, czyja dziś kolej na wkładanie brudnych naczyń do zmywarki, i gdy chcemy przekonać rodziców, że w domu koniecznie powinien pojawić się pies. Bez skuteczności komunikacyjnej nie przekonamy chłopaka, że spotkanie z koleżankami to nie jest planowanie zdrady i że nie ma w tym nic złego, że od czasu do czasu chcemy zrobić coś bez niego. Jak poradzić sobie w świecie pełnym pułapek, nie dać się zmanipulować, osiągać swoje cele bez oszukiwania, szczerze i skutecznie, a czasami także przyjąć i docenić odmowę drugiej strony? O tym właśnie jest ta książka. Dowiesz się z niej, jak lepiej poznać siebie, a dzięki temu lepiej poznać innych. I skuteczniej się z nimi komunikować. Bo o tym, że komunikacja jest kluczem do dobrych stosunków międzyludzkich i warto wiedzieć o niej więcej, nikogo chyba przekonywać nie trzeba...

    Zamek w którym straszy” Boris Pfeiffer Niesamowita książka detektywistyczno-przygodowa, w której czytelnik ma wpływ na to, jak potoczy się akcja. Trójka głównych bohaterów towarzyszy panu Shawowi na planie filmowym w starym zamku, gdzie kręcony jest nowy horror, ale podczas pracy filmowcy wciąż napotykają na przeszkody i muszą zmagać się z kolejnymi awariami. Te wydarzenia stają się dla Piotra, Justusa i Boba doskonałą okazją do rozwikłania zagadki kryminalnej. To, co wydarzy się w starym zamku zależy także od Ciebie!

    Zupełnie inna bajka” Katarzyna Ryrych  Mam na imię Alex. Imię-kameleon, które może zmienić się razem z człowiekiem. Czasami powtarzam je głośno. Można przyjaźnić się z kimś, kto nosi takie imię. Można nawet kogoś takiego kochać. Ale na to jest jeszcze za wcześnie. Jeszcze odkrywam świat i dziwię się, że tylko w bajkach można zmienić skórę. Może jeszcze próbuję zadowolić wszystkich wokół siebie. Ale im bardziej próbuję, tym bardziej mi to nie wychodzi. Czy ma to jakiś sens? To, co mnie okrywa to ośla skórka, która robi się coraz bardziej niewygodna. Często budzę się w nocy, bo mam wrażenie, że brakuje mi powietrza. Duszę się. Jakby ktoś trzymał moją głowę pod wodą. Ci którzy próbują ze mą rozmawiać tak naprawdę nic o tym nie wiedzą. Jestem przypadkiem. Tak naprawdę nikomu nie zależy na tym, aby znaleźć odpowiedź. Może naprawdę szukają jej moi rodzice? Ale nie znajdą. Mam na imię Alex. Jestem dziewczyną zamkniętą w ciele chłopca. Dlatego nie wiem, jak o sobie mówić. Byłem czy byłam? Pomyślałam czy pomyślałem? I to ja mam pytanie: kiedy i jak się to skończy?

    Opowieści o tym co w życiu ważne” Marek Michalak  Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne. Udaje się wyjątkowym znawcom i badaczom dzieciństwa. W tym gronie znalazł się dr Marek Michalak, były wieloletni Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018),pedagog, nauczyciel akademicki, działacz, znawca i kontynuator korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem.

    Książka Opowieści o tym, co w życiu ważne jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się rożnymi spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych. Opowieści Miłosza i Julki- to nie są zwykle dziecięce narracje. Julka i Miłosz nie tylko opowiadają o mamie, tacie, babci, o nauczycielach, sąsiedzie- muzyku, o trenerze, o Kawalerach Orderu Uśmiechu, o Irenie Sendlerowej, Henryce Krzywonos . Przede wszystkim zadziwiają się tym światem, stawiają pytanie co to znaczy, snują refleksję jaka nauka płynie z tych codziennych i niecodziennych zdarzeń, czego one uczą, co pokazują. W takim znaczeniu jest to książka o dzieciach dla dzieci i jednocześnie jest to rozprawka filozoficzna o dziecięcym filozofowaniu adresowana do dzieci i dorosłych. Miłosz i Julka tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i co najważniejsze - własnymi refleksjami. Przedstawione w książce 19 scenek z życia codziennego Miłosza i Julki – to dziecięca zaduma i dziecięca konkluzja przypisana do określonych wartości i pojęć. Dzieciom te scenki, zdarzenia pozwalają unaocznić, wyjaśnić, zrozumieć uniwersalne wartości i wpisać je w abstrakcyjne terminy. Dorosły powiedziałby, że abstrakcja terminologiczna przekłada się na realne zdarzenia i praktyczne desygnaty. Zyskuje – bliski dzieciom prawie rzeczowo- formalny wymiar Taki zabieg poznawczo dydaktyczny, kierowany do dzieci, wymaga dużego kunsztu nauczycielskiego. Marek Michalak zrobił to z dużym znawstwem i wyczuciem pedagogicznym. Posłużył się prostymi figurami stylistycznymi. Sięgnął do codzienności, aby uzyskać niecodzienny rezultat w postaci dziecięcej refleksji oraz refleksyjnego rozpoznawania i uczenia się wartości. Co więcej, tę warstwę narracji Miłosza i Julki, uzupełnił słownikową terminologią wyjaśniającą omawiane pojęcia. Przytoczył również aforyzmy Mistrzów, którzy pointują „trudne słowa”.

    Opowieści o tym, co w życiu ważne – to urokliwa i mądra książka dla dzieci i dorosłych, lektura dla wszystkich, którzy widzą świat nie tylko w perspektywie faktów i zdarzeń, ale także wartości, norm i ustawicznych pytań.

    Niebezpieczeństwo w starym kinie” Maja von Vogel Budynek starego kina od wielu lat stoi pusty i opuszczony, czy to nie wymarzone miejsce do przeżycia fantastycznych przygód? Trzy przyjaciółki Marie, Kim i Franziska to super agentki do zadań specjalnych. Pewnego razu zauważają, że w starym kinie dzieją się niezwykłe rzeczy: przez okna dostrzegają dziwne błyski i światła, słychać czyjeś kroki, a także pojawia się tajemnicza postać w czarnym płaszczu. Czy dziewczętom uda się wyjaśnić, co zaszło w starym kinie i jakie tajemnice skrywa to miejsce? Na pewno nie będzie łatwo, ale najważniejsze jest to, że przyjaciółki się wspierają i zawsze mogą na siebie liczyć! Pasjonująca powieść detektywistyczna dla młodych wielbicieli Sherlocka Holmesa!

    Wśród przyjaciół. opowieści o akceptacji” to zabawna historia, która udowadnia, że warto jest walczyć o własne szczęście. Kuna i Skunks żyją w dwóch odrębnych częściach lasu. Dzieli ich praktycznie wszystko, ale łączy jedno ? obaj czują się bardzo samotni i nie są lubiani przez sąsiadów. Dlaczego? Skunks jest obiektem kpin z powodu jego charakterystycznego zapachu. Przez sąsiadów nazywany jest ?śmierdziuszkiem? i? omijany szerokim łukiem. Kuna natomiast ma reputację złodzieja? chociaż sam nie bardzo wie, co dokładnie owa ?reputacja? może oznaczać. Pewnego dnia obaj bohaterowie spotykają się i zaprzyjaźniają.

    To piękna opowieść o sile przyjaźni i potrzebie akceptacji.

    Opowieści z Orzechowej Polany”  Choć w Opowieściach z Orzechowej Polany nie spotkacie swoich rówieśników, ale zwierzęta, to szybko odkryjecie, że mają w szkole takie same problemy jak wy. Boją się, że w nowej szkole nie znajdą przyjaciół, że nagle popełnią błąd i wystawią się na pośmiewisko, porównują się z innymi i czują się gorsze, ba, czasami wydaje się im, że nie są już kochane przez swoich rodziców bo pojawił się młodszy braciszek. Nie jest łatwo walczyć ze swoim strachem, jeśli złamało się łapkę, a lekarzem jest wilk. Podobnie nie jest łatwo być lekarzem, jeśli wiesz, że mały pacjent boi się ciebie i nie chce ci zaufać. Wiewiórka Marta, jednorożec Tarasik, zajączek Mirko, sówka Kropeczka to tylko niektórzy mieszkańcy Orzechowej Polany... Opowieści o sympatycznych maluchach zostały napisane nie tylko dla dzieci. Sowa Mądra Głowa ma również kilka słów do rodziców. W prosty, ciepły sposób podsuwa rozwiązania i sygnalizuje, co należałoby zrobić to zestaw pierwszej pomocy, kiedy pojawia się problem. Warto mieć tę książkę-apteczkę w domu, choćby dlatego, że nie zawsze mamy gotową odpowiedź na wszystko. Dziecko przejrzy się w niej jak w lusterku a wniosek będzie tylko jeden: jeśli myszka Lula pokonała strach przed ciemnością dlaczego ja mam tego nie zrobić? Bohaterowie z Orzechowej Polany patrzą na was i trzymają za was kciuki. Dacie radę !

    oraz

    Wierszyki o rodzinie

    Dzielny strażak

    Opowieści o konikach

    Bajki o zwierzętach z morałem

    Baśnie i legendy polskie

    Zapraszam serdecznie

     

    Żródło:

    https://www.taniaksiazka.pl/ ,  https://lubimyczytac.pl/

  • Rozdanie nagród "Z miłości do książek"

    22 lutego 2023r odbyło się rozdanie nagród uczestnikom III edycji konkursu bibliotecznego "Z miłości do książek".

    Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratuluję ciekawych pomysłów i dziękuję za udział w konkursie

  • Nowości

    Nowości, które w tegoroczne walentynki można było znaleźć zapakowane i przygotowane na "Randkę w ciemno z książką"

          Alex Light „ Nie zakocham się” to propozycja dla młodzieży. Siedemnastoletnia Becca Hart głęboko wierzyła w prawdziwą miłość. Uwielbiała czytać romanse i z dziecinną naiwnością wyobrażała sobie, że i jej kiedyś przyjdzie zakochać się bez pamięci. Na razie zamiast wielkiego uczucia przyszła wielka katastrofa: rodzice Bekki postanowili się rozwieść. Od tych strasznych chwil minęły już dwa lata, a Becca doszła do wniosku, że od prawdziwej miłości lepsza jest… ta fikcyjna. Kiedy więc jedna z koleżanek zaczęła zbyt namolnie wytykać jej brak chłopaka, dziewczyna postanowiła udawać, że jest w szczęśliwym związku, i uwolnić się w ten sposób od niechcianych komentarzy. Brett Wells bardzo dobrze nadawał się do odgrywania roli „tego jedynego”, był jakby wyjęty z książkowego romansu. Ten wyjątkowo przystojny, utalentowany piłkarz nie miałby najmniejszego problemu ze znalezieniem sobie dziewczyny na randkę — w szkole był wyjątkowo popularny. Mimo to myślał przede wszystkim o przyszłości, wolał skupić się na pracy i rozwijaniu swoich talentów. Jego decyzja, aby udawać chłopaka Bekki, musiała więc wydawać się co najmniej dziwna. Brett jednak miał swoje powody…     Ta przezabawna historia opowiada o pierwszej prawdziwej miłości, o marzeniach i bolesnych zderzeniach z rzeczywistością. Mówi o tym, jak ulotna jest granica między udawanym romansem a prawdziwą miłością i jak trudne może być poznawanie drugiego człowieka. W tej opowieści są i śmiech, i łzy, i głębokie przemyślenia Tutaj każdy sam musi odpowiedzieć sobie na najważniejsze z pytań: czy warto kochać?

    Czy warto zamienić swoje życie w opowieść o prawdziwej miłości….?

         „Burn the Hell. Runda czwarta” Katarzyny Barlińskiej P.S. Herytiera to kolejna część  trylogii. Ten żar nie zgaśnie, on będzie się tlić wiecznie Victoria Clark wie, że nie zdoła dłużej uciekać przed tym, co nieuniknione. Dorosłość zbliża się wielkimi krokami, a podejmowanie decyzji staje się coraz trudniejsze. Kolejne dni przybliżają ją do nieuchronnego ― dziewczyna musi wreszcie zdecydować, co dalej. Wyjazd na renomowaną uczelnię tysiące mil od Culver City czy wymykanie się co noc przez okno swojej sypialni, aby spotykać się z człowiekiem, który jest dla niej ucieleśnieniem raju? Dosyć kłamstw. Dosyć oszukiwania innych i siebie. Victoria musi się zmierzyć z prawdą, nawet jeśli ta może się okazać bolesna. Prawda bowiem jest taka, że znowu wpada w wir. Jego sprawca ma na imię Nathaniel. Przez niego Victorii po raz kolejny wszystko wymyka się spod kontroli, a rządy nad jej życiem przejmuje chaos. Czarny i chłodny, jak czarne i chłodne są oczy Nathaniela Sheya. Te same, w których dziewczyna zatraca się bez reszty i w których jako jedyna potrafi dostrzec dobro. I tak Victoria co dzień mierzy się z kolejnymi prawdami, a najboleśniejsza jest ta, że Nathaniel to człowiek o duszy naznaczonej tysiącem blizn. Ona jako jedyna stara się zasklepić je wszystkie, choć nie dostrzega, że przez to sama powoli się wykrwawia… Wszak tylko ona wierzy w to, że spotkała dobrego człowieka. Wbrew temu, co sądzi o nim świat, wbrew temu, co sądzi o sobie on sam. Victoria to wie. A przynajmniej tak jej się wydaje.

    Jeżeli zbyt szeroko otworzysz oczy, prawda może cię oślepić.

           „Trzeci dziedzic” Moniki Skabary to trzeci ton cyklu Dziedzictwo MS.

    Vincenzo i Mona. Gniewni, zdesperowani, pełni sprzeczności. Razem są jak dynamit. Vincenzo Morinello ma dosyć bycia najmłodszym synem w królewskiej rodzinie mafijnej. To na niego zawsze spada najgorsza robota, to ON musi sprzątać po swoich braciach, a przy tym nikt nie liczy się z jego zdaniem. Postanawia w końcu zapracować sobie na odpowiednią pozycję w rodzinie. Wyjazd do Los Angeles może być jego szansą – jeśli uda mu się odnaleźć tajemniczego Wilka, który okrada ich transporty, może bracia w końcu zaakceptują go jako równego sobie. Mona skrywa niejedną tajemnicę. Jest zdeterminowana, silna i pełna gniewu – to mieszanka, która sprawia, że lepiej schodzić jej z drogi. Wraz z przyjaciółmi rozpoczyna vendettę przeciwko rodzinie Morinellich, a najlepszym sposobem, aby dorwać głowę rodu, jest najmłodszy z braci. Vincenzo okazuje się jednak wielkim zaskoczeniem.

         „Niespełniona miłość” Mirosława Kareta z przenikliwością i wrażliwością przedstawia prawdziwy obraz życia młodych, ubogich dziewczyn, które próbują kochać mimo wszystko. Drugi tom sagi Wydziedziczone. Czasem tylko miłość może nadać życiu barwę. Tak intensywną, że przesłoni świat Niespodziewane spotkanie z Witoldem odmienia życie Józi. On jako pierwszy dostrzega w niej piękno i uwiecznia na jednym ze swoich obrazów. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Poznaje, czym jest fascynacja i rozgrzewające serce zauroczenie. Tylko czy miłość wystarczy, aby przetrwać? Dla młodej służącej XIX-wieczne miasto pełne jest ciemnych zaułków i niebezpiecznych ulic. Fałszywie oskarżona o kradzież pereł cudem dostaje posadę w domu rzeźnika. Jej codzienność wypełnia praca, często ponad siły. W ponurym świecie jest jednak ktoś, komu na niej zależy, kto może ją ocalić. Poruszająca opowieść o kobietach, ich emocjach, marzeniach i walce o szacunek. Jak potoczą się losy Józi? Czy znajdzie swoje miejsce na ziemi?

          „Tajemnice z przeszłości” Mirosławy Karety, to trzeci tom sagi Wydziedziczone.

    Każda rodzina ma swoją przeszłość. Józia po raz kolejny staje na życiowym zakręcie. W jednej chwili traci mieszkanie i pracę, a ukochany znika bez śladu. Niespodziewane oświadczyny odmieniają jej los. Mieszkający obok wdowiec z szóstką dzieci pragnie, aby Józia została jego żoną. Zaskoczona dziewczyna rozważa tę propozycję. Nie obawia się trudów, a jedynie niepewnej przyszłości. Czy powinna postawić wszystko na jedną kartę? Wkrótce Józia zostaje wezwana do umierającej matki. Na łożu śmierci kobieta wyznaje córce długo skrywane sekrety. Mówi o prawdziwym ojcu dziewczyny, pieniądzach i skarbie pod gruszą. Słowa matki stają się impulsem do poszukiwania własnych korzeni. Kto był ojcem Józi? Gdzie zakopany jest skarb? Jak zginął Antek? Czy dziewczynie uda się rozwiązać wszystkie zagadki z przeszłości? Mirosława Kareta snuje poruszającą opowieść o cieniach, które na nasze życie kładą kłamstwa i intrygi. Dopiero odkrycie prawdy może pomóc w odnalezieniu siebie!

         „Mój szef mój As 2 i pół” Melissy Darwood Trzeci tom fenomenalnej, bestsellerowej serii Mój szef. Dowcipne dialogi, zabawne sytuacje, namiętne sceny, moc wzruszeń i niepowtarzalni bohaterowie. Kontynuacja komedii romantycznej, jakiej jeszcze nie było! Ten, kto uznał, że ciąża to stan błogosławiony, musiał być naprawdę mocno wstawiony. Huśtawki nastrojów, nadwrażliwość węchowa, nudności, jadłowstręt… Jan dostał wszystkiego! A niedługo po nim ja. Rozpoczęliśmy nowy rozdział przypominający mityczne narodziny świata. Na początku był chaos, z którego wyłoniły się dwa potężne bóstwa – tak, to my! Po wielu trudach, dramatach i sporach uporządkowaliśmy jednak emocjonalny bałagan, ufając, że najgorsze za nami. Jak to mówią: teraz to już tylko z górki! Rollercoasterem. Prosto w przepaść. Ten wielki dzień był zaplanowany od A do Z. Miało być jak w janowym zegarku: dokładnie w ustalonym terminie, zgodnie z harmonogramem. Mieliśmy całość dopiętą na ostatni guzik: mieszkanie wyremontowane, wysprzątane, dopieszczone, wychuchane. Ubranka wyprasowane, akcesoria i gadżety kupione. Miejsce w prywatnej klinice zarezerwowane, położna opłacona. Pełen relaks, wszystko pod kontrolą. O, my naiwne istoty. Bóstwa życiowo upośledzone. Cały ten idealny plan runął jak domek z kart. Ale że Jan i Maria to para zarąbista (rzecz to oczywista!), połączyliśmy siły i razem pokazaliśmy, na co nas stać. Nie umniejszając zasług Jana, mój wkład był nieporównywalnie większy. Przebiłam oryginalnością i hardcorem najsłynniejszy poród świata. Będą o mnie krążyć legendy! Panie i panowie, oklaski dla tej laski. Niech się cud narodzin niesie po świecie, a wszystkim opada kopara na wieść o tym, jaki poród miała Maria Gabara. Teraz to już musi być z górki! Tylko żadnego rollercoastera! A co, jeśli w życiu inaczej się nie da?

        „ Do cna”  Katarzyna Bonda serwuje czytelnikom pierwszorzędną rozrywkę! Mroczny, pełen strachu, szaleństwa i chorych fantazji kryminał długo nie da o sobie zapomnieć. To istna uczta dla fanów gatunku!  Spowite mrokiem miasto budzi zwierzęce instynkty. Bez śladu znika młody mężczyzna, a w parku porzucono reklamówki pełne ugotowanych ludzkich kości. Kim jest grasujący w Żyrardowie psychopata? Zabija dla mięsa czy dla rozrywki? Jeśli detektyw Jakub Sobieski chce być dla niego godnym przeciwnikiem, będzie musiał sporo zaryzykować… Anton Stadnicki od kilku dni nie kontaktował się z bliskimi. Ślad po młodym mężczyźnie urywa się w Żyrardowie, ale jego matka, mimo obaw, nie chce zgłosić zaginięcia na policję. Odnalezienie syna zleca Jakubowi Sobieskiemu. Detektyw szybko orientuje się, że rodzina Stadnickich skrywa wiele mrocznych tajemnic. Te najpilniej strzeżone dotyczą Antona i jego nietypowych fantazji - mężczyzna pragnął być… zjedzony. Choć Sobieski początkowo podchodzi do tej informacji z rezerwą, wszystko zmienia się, kiedy w parku Dittricha przypadkowa para kochanków trafia na reklamówki pełne ludzkich szczątków. Kości, uprzednio ugotowane i przyprawione, jeszcze pachną rosołem. Nikt nie ma już wątpliwości, że w okolicy krąży wyrachowany, diabelnie niebezpieczny morderca. I że wkrótce znów ruszy na łowy… Sobieskiego oplata sieć intryg, kłamstw i układów stworzonych przez ludzi, którzy posuną się do wszystkiego, by tylko uniknąć odpowiedzialności. Detektyw działa niemal po omacku. A gdy tylko zbliży się do prawdy, ofiar zacznie przybywać.

       „Fighter” Pauliny Świst.Tego jeszcze nie było! Literacki świat w zderzeniu z brutalną przestępczą rzeczywistością. Pola Werner, autorka licznych bestsellerów i niekwestionowana gwiazda wydawnictwa Azum, podczas zbierania materiałów do kolejnej książki trafia na trop firmy VeroMax. Wkrótce potem zaczyna dostawać anonimowe listy z pogróżkami. Prosi o pomoc swojego wydawcę, a ten zatrudnia do jej ochrony Patryka "Cwibla” Cebulskiego – gwiazdora MMA i właściciela firmy ochroniarskiej. Patryk podejmuje się zadania wyłącznie dlatego, że sam ma na pieńku z VeroMaxem, ale między nim i Polą szybko zaczyna iskrzyć. Właściwie to nie iskry, to prawdziwe fajerwerki…

           Mam nadzię, że wypożyczone książki w „ciemno” okazały się trafione i na długo zostaną w Waszej pamięci.

     

     

    Żródło: https://lubimyczytac.pl/

     

  • Wyniki konkursu plastycznego „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” .

    W dniach 21.01-07.02.2023 r. GBP w Siedlcu zorganizowała III Gminny Konkurs Plastyczny Walentynkowy pt. "Z miłości do książek". Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką kreatywnej kartki walentynkowej z cytatem o miłości, pochodzącym z wybranej przez czytelnika książki. Liczyła się kreatywność, pomysł, wykonanie i samodzielność. 

    Wpłynęło łącznie  17 konkursowych prac dzieci i młodzieży z Gminy Łęczyca. Prace były oceniane zgodnie  z regulaminem na poziomach – kreatywność, pomysł, wykonanie, cytat z książki, samodzielność pracy. Z uwagi na niezwykle wysoki poziom artystyczny prac konkursowych zdecydowano przyznać nagrody w następujących kategoriach wiekowych:

    1. Dzieci z przedszkola i Dzieci z kl. I-III

    2.  Dzieci z kl. IV-VIII

    W kategorii przedszkolnej i klas I-III ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

    Wojciech Popławski, SP w Siedlcu,

    II miejsce

    Zuzanna Olczyk, SSP w Topoli Królewskiej

    III miejsce

    Gabriela Kowalczyk,  SSP w Topoli Królewskiej

    Wyróżnienie:

    Zofia Jerzmanowska, SP w Siedlcu,

    Hanna Wodnicka  przedszkole SP w Siedlcu

     

    W kategorii klas IV-VIII ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

     Karolina Rutkowska, SP w Siedlcu

    II miejsce

    Marija Motrychuk, SSP w Topoli Królewskiej

    III miejsce

    Julia Cybulska, SSP w Topoli Królewskiej

    Zuzanna Rogala SSP w Topoli Królewskiej

    Wyróżnienie

    Maja Rosolak, SSP w Topoli Królewskiej,

    Alicja Pacholczyk,  SP w Siedlcu,

    Nikola Pacholczyk, SP w Siedlcu

    Wszystkim serdecznie gratuluję ciekawych pomysłów i dziękuję za udział w konkursie.

  • III edycja konkursu bibliotecznego „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK”

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu serdecznie zaprasza wszystkich czytelników do udziału w konkursie plastycznym „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” .

    Regulamin konkursu

     

    1. Organizator, miejsce i czas trwania konkursu

       

    1)Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca, tel. (24) 722-37-99.

     

    1. Konkurs trwa od 21.01.2023 r. do 07.02.2023 r.

       

      II Cele konkursu

       

      1) Popularyzowanie czytelnictwa w poszczególnych grupach wiekowych.

      2) Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej.

      3) Rozwijanie wrażliwości estetycznej.

      4) Umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojego talentu.

     

    III. Warunki uczestnictwa w konkursie

     

    1) Konkurs jest adresowany do wszystkich aktywnych czytelników GBP w Siedlcuz terenu Gminy Łęczyca.

    2) Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika konkursu regulaminu w całości oraz zobowiązaniem się do przestrzegania określonych w nim zasad.

     

    III. Zasady konkursu

     

    1) Uczestnik samodzielnie wykonuje jedną kartkę walentynkową oddającą klimat Walentynek.

    2) Kartka nie może powtarzać (naśladować) wcześniej publikowanych czy powszechnie znanych prac na w/w temat, powinna być niepowtarzalna i oryginalna oraz przedstawiać odczuwany temat we własnej interpretacji plastycznej. Ponadto w pracę musi zostać wkomponowany cytat o miłości pochodzący z książki.

    2) Format pracy: dowolny (dopuszczalne prace A-4, A-3, 3D itp), technika dowolna (np.: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż itp. )

    3) Pracę należy dostarczyć do Biblioteki osobiście lub poprzez rodzica/opiekuna prawnego (w przypadku niepełnoletnich uczestników konkursu) w terminiedo 07.02.2023 r. Praca musi zostać podpisana przez autora (preferowany tył pracy lub prawy dolny róg). Wraz z pracą należy dostarczyć wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz oświadczenie. Karta zgłoszenia + oświadczenie należy pobrać od Dyrektora Biblioteki.

    4) Prace bez wypełnionej karty zgłoszenia i oświadczenia nie zostaną przyjęte do konkursu.

    5) Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.

    6) Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora.

    7) W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane, ani nie brały udziału w żadnym konkursie.

    8) Decyzję o przyjęciu na konkurs dostarczonego materiału konkursowego podejmuje Organizator konkursu.

     

    IV. Wyłonienie laureatów konkursu, nagrody

     

    1) Organizator biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę wykonania oraz oryginalność zastosowanych technik plastycznych przyzna nagrody za I, II, III miejsce.

    2) Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org do dnia 14.02.2023 r.

    3) Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, które zostaną przekazane po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu i formie odbioru. Nagrodami będą zestawy gier planszowych, książeki, gadżety książkowych oraz bony prezentowe do księgarni Empik.

    4) Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczenia na stronie Biblioteki zdjęć zwycięskich prac.

    5) Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie.

     

    V. Wykorzystanie prac

     

    1) Autor przenosi na Organizatora konkursu autorskie prawa majątkowe przekazanej pracy konkursowej na polach eksploatacji w zakresie:

    a) udostępniania pracy online na stronie internetowej Biblioteki w celu popularyzacji, b) upublicznienia we wszelkich materiałach promocyjnych.

    2) Przekazanie pracy przez uczestnika oznacza, iż jest jego autorem oraz że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej pracy, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. Dostarczając pracę, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich do pracy lub innych dóbr osobistych osób trzecich.

     

    VI. Ochrona danych osobowych

     

    1) Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu „Z MIŁOŚCI DO KSIĄŻEK” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody i podpisujących kartę zgłoszenia i oświadczenie dotyczące konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A,99-100 Łęczyca , tel. 24 722-37-99, gbpsiedlec@o2.pl

    2) Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane, tj. opublikowany zostanie protokół zawierający dane identyfikacyjne laureatów oraz osób wyróżnionych.

    3) Dane osobowe autora w zakresie imienia i nazwiska oraz nazwy przedszkola/szkoły, uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowanew protokole oraz wszelkich informacjach o laureatach konkursu.

    4) Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych swoich dzieci.

    5) Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału w konkursie.

    6) Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO) w przypadku realizacji praw autorskich.

    a) Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest ustawa o działalności kulturalnej, Kodeks Cywilny, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a w zakresie praw autorskich, w tym prawa do wizerunku, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    b)Przetwarzanie danych osobowych jest konieczne i nie wymaga odrębnej zgody. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości przystąpienia do konkursu.

    c)Dane osobowe w ramach dokumentacji statutowej instytucji kultury będą przechowywane przez okres wskazany ustawą. Masz prawo dostępu do danych, uzyskania ich kopii, sprostowania danych, jeśli są nieprawidłowe.

    d) Dane osobowe mogą być udostępniane przez administratora tylko instytucjom upoważnionym do kontroli na podstawie odpowiednich przepisów, jednak fotorelacja zostanie opublikowana na profilu facebook organizatora oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy Łęczyca. Dane mogą być też powierzone do firm świadczących usługi prawne, doradcze, informatyczne oraz usługi archiwizowania i niszczenia dokumentów. Jeżeli nie jest to sprzeczne z innymi przepisami, możesz żądać usunięcia danych osobowych lub ograniczenia ich przetwarzania. W sprawach dotyczących danych osobowych możesz kontaktować się z inspektorem danych osobowych pod adresem e-mail: biblioteka@d-edu.pl. Przysługuje Ci też prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

     

    VII. Postanowienia końcowe

     

    1) Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w Gminnej Bibliotece Publicznejw Siedlcu oraz na stronie internetowej Organizatora konkursu ( www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org ).

    2) Przekazując pracę rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu potwierdzają, że akceptują wszystkie postanowienia zawartew niniejszym regulaminie.

    3) Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmian w regulaminie.

    4) W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.

    5) Pytania w sprawie konkursu można kierować do Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu.

     

     

    Agnieszka Prawda

    Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu

  • Nowości

    Katarzyna Michalak „Była sobie miłość” Dostajesz w życiu to, o co masz odwagę zawalczyć. Całą odwagą Urszuli był Michał. Jej kochający mąż. Kiedy musiał wyjechać na drugi koniec świata, jej serce pękłoby z żalu, gdyby nie Bingo – mały biało-brązowy szczeniak rasy welsh corgi. Ostatni prezent od Michała. Psy kochają bezwarunkowo – za to tylko, że jesteśmy. Na każdą inną miłość musimy zasłużyć. Jeden telefon zza oceanu sprawił, że Ula powierzyła opiekę nad szczeniakiem sąsiadce i ruszyła ratować męża. Teraz to ona musi być odważna i silna. Gdyby tylko mogła przewidzieć, że w tym czasie przewrotny los rzuci jej małego Bingo daleko od domu, głodnego i zziębniętego… Czy znajdą się ludzie, którzy zechcą mu pomóc? A może to piesek pomoże im? Ta powieść to barwny witraż odwagi i miłości. Odwagi, którą odkrywa w sercu krucha kobieta. I miłości, do jakiej jest zdolny mały szczeniak.

    Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera „Start a fire”. Runda pierwsza to pierwszy tom cyklu Trylogia Hel. Wznieciliśmy ogień, nad którym nie byliśmy w stanie zapanować Victoria Joseline Clark nigdy nie należała do szczególnie rozważnych dziewczyn, choć nie można jej było zarzucić braku inteligencji. Przez siedemnaście lat swojego życia uważała się za osobę przeciętną i taką również prowadziła egzystencję. Nauka w renomowanym liceum, wieczne kłótnie z irytującym bratem bliźniakiem, częste imprezy z przyjaciółmi, rodzinne kolacje w towarzystwie troskliwej matki i wiernego psa ― niczym się nie wyróżniała z tłumu innych dzieciaków z małego miasteczka Culver City w stanie Kalifornia, słynącego z turystów, kina i dobrego jedzenia. Jej rodzice mieli jeden cel: wychować swoje dzieci na porządnych obywateli. Victorii od małego wpajano żelazne zasady, których ślepo przestrzegała, przekonana, że uchronią ją przed problemami, o których opowiadała jej matka. Niestety, dziewczyny nie przygotowano na to, że jej największym utrapieniem może się okazać wysoki chłopak z martwym spojrzeniem i zimnym uśmiechem. Wystarczyło kilka źle dobranych słów i obecność w niewłaściwym miejscu o nieodpowiedniej porze, aby zapoczątkować walkę, na którą nie była gotowa. Wszystko wymknęło się spod kontroli, gdy ten czarnooki, zblazowany chłopak okazał się faworytem nielegalnych pojedynków bokserskich, których od lat nienawidzi jej matka ― prawa ręka burmistrza miasta i oddana przyjaciółka funkcjonariuszy policji. Victoria najchętniej cofnęłaby czas. Ilekroć spoglądała w czarne jak noc oczy, błagała w myślach, aby nigdy ich nie zobaczyć. On był problemem, którego nie potrafiła rozwiązać. Chaosem, który nadszedł. Mrokiem, do którego lgnęła. Ósmym grzechem głównym, który chciała popełnić. Błagała o rozgrzeszenie, które nie nadchodziło. Bo oboje byli zbyt wielkimi grzesznikami. Czy zdobędziesz się na odwagę, aby otworzyć oczy? Czy pozostawisz je zamknięte już na zawsze?

    Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera „Start a fire”. Runda druga to drugi tom cyklu Trylogia Hel. Płoniemy w ogniu, który sami rozpaliliśmy. W życiu Victorii Joseline Clark zapanował chaos. A wszystko to za sprawą chłopca o pięknej twarzy i destrukcyjnym wnętrzu. Od dnia, w którym go poznała, niczego nie była już pewna. Wiedziała tylko, że z każdym kolejnym spotkaniem coraz bardziej zatapia się w głębi jego spojrzenia, i na próżno szukała ucieczki. Nathaniel był ucieleśnieniem problemów, ciągłej walki, krzyków i niewypowiedzianych, ale bolesnych słów. I choć Victoria zdawała sobie sprawę z tego, że chłopak i świat, w jakim on żyje, odbiegają od jej wizji przyszłości, nie mogła nic poradzić na to, że każdy dzień przybliżał ją do upadku. Upadku, którym był sam Nathaniel Shey. Ile była w stanie poświęcić zwykła siedemnastolatka z małego miasteczka dla niewłaściwej relacji? Tego nie wiedziała nawet ona sama, chociaż w rozmowach z bliskimi i przyjaciółmi, ostrzegającymi ją przed Nathanielem, z nieuzasadnionych pobudek broniła chłopaka i coraz bardziej wplątywała się w sieć kłamstw. Sytuacji nie ratowało to, że matka dziewczyny dostrzegała w młodym bokserze wyłącznie zło i gotowa była zrobić wszystko, by wyciągnąć ze swojej córki to nikczemne ziarno, które zasiał w niej Nathaniel. Victoria wiedziała, że nadchodzi w jej życiu moment, w którym będzie musiała podjąć decyzję ― wybrać między tym, czego pragnie, a tym, co byłoby dla niej najwłaściwsze. Nie spodziewała się jednak, że będzie to aż tak trudne. Bo choć mogła oszukiwać samą siebie, jej piękny chłopiec był destrukcją. Zachwycającą destrukcją, pełną kłamstw, mroku i żaru, ściągającą ją na dno piekła. Tylko czy Victoria ma siłę, by się z niego wydostać? Otwórz wreszcie oczy i zobacz świat naprawdę

    Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera „Burn the Hell”. Runda trzecia to trzeci tom cyklu Trylogia Hel. Niech świat płonie w ogniu, który rozpaliliśmy. Victoria Joseline Clark próbuje żyć nowym życiem. Życiem, w którym nie ma miejsca na chaos i mrok. Na problemy, krzyki, niepewność i strach. Na ból duszy i ciała. Na to wszystko, co wniósł w nie Nathaniel Shey. Tyle że nie jest łatwo uwolnić się od magii spojrzenia czarnych oczu tego toksycznego chłopaka, nawet jeżeli osiemnastolatka już wie, że ich głębia może mieć zabójczą moc. Nie ma cudownego klawisza, po którego naciśnięciu można wykasować wspomnienia. Te złe, ale też te dobre. Victoria odcina przeszłość i usuwa jej ślady ― choćby za cenę zerwania znajomości, zbyt mocno przywołujących pamięć minionych miesięcy… Niestety, to nie działa. Nathaniel Shey nie chce odejść, mimo że właściwie odszedł już dawno. Przeszłość jest jak kotwica, trzymająca życie Victorii na uwięzi i niepozwalająca jej ruszyć ku przyszłości. A kiedy Nate nagle, po pięciu miesiącach rozłąki, staje na drodze dziewczyny, płomień, który cały czas się tlił, rozpala się na nowo. Piękny i niszczycielski. Możesz zamknąć oczy, ale to nie sprawi, że świat zniknie

    Lena M. Bielska „Służbowe stosunki”  Julia Chmielewska sprawuje wysokie stanowisko w jednej z katowickich hurtowni. Jest szczęśliwa, ponieważ wykonuje pracę, którą kocha. Jej świat kręci się wokół życia zawodowego, ukochanego psa i Oliwii-przyjaciółki z czasów studiów. Jednak ten spokój zostaje gwałtownie zaburzony. W hurtowni zaczyna pracę Alek Wysocki: mężczyzna z którym Julia kiedyś było w związku. Kobieta musi wprowadzić go w działalność firmy, co tylko dodatkowo ją frustruje. Ich nierozwiązane sprawy z przeszłości jedynie podsycają napięcie. Czy dojdą do porozumienia?

    Tim Peake  „Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie” Czy w kosmosie jest szybki internet? Kiedy człowiek postawi stopę na Marsie? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy w stanie nieważkości da się korzystać z iPada? Czy każdy z nas może zostać astronautą? Czy zdarzyło ci się patrzeć w nocne niebo i zastanawiać się, jakie tajemnice może skrywać ogrom przestrzeni kosmicznej? Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jak to jest być astronautą i patrzeć na Ziemię z góry? Wcale nie musisz aplikować o pracę w agencji kosmicznej, aby poznać odpowiedzi na te i setki innych pytań, na które w niniejszej książce odpowiada brytyjski astronauta, Tim Peake. Dzięki tej wspaniałej książce poczujesz się jak prawdziwy badacz kosmosu: usłyszysz ryk silników startującej w kosmos rakiety, zerkniesz w nocne niebo, by zobaczyć okrążającą Ziemię Międzynarodową Stację Kosmiczną i przekonasz się, jakie to jest podziwiać wschody i zachody słońca… 16 razy na dobę. Ten pełen pasji do nauki przewodnik po życiu w kosmosie zabierze cię w niezwykłą podróż w kosmos, pokaże tajniki pracy astronauty i odkryje cuda technologii kosmicznej stworzonej przez człowieka. Nie pozwól nikomu, aby powiedział ci, że nie możesz czegoś osiągnąć. – Tim Peake

     

    Zapraszam do wypożyczeń

     

     

    Żródło: https://lubimyczytac.pl/

  • Nowości zimowe

    Joanna Jax „ Exodus” tom 3 sagi wołyńskiej. Krwawa niedziela, która zmieniła Orliczyn w pogorzelisko, sprawia, że ocalali z pożogi muszą poukładać sobie życie na nowo. Marta z rodziną wyjeżdża do Lwowa, Nadia przeprowadza się do krewnych Zinowjewów zamieszkałych w okolicy Łucka, a Andrzej z Marcelem postanawiają wesprzeć oddziały samoobrony, które formują się w wielu miejscach Wołynia, by stawić czoło oszalałym z nienawiści Ukraińcom z UPA. Wissarion przyrzeka zaś sobie, że odnajdzie człowieka, który zniszczył jego życie. Tymczasem Armia Czerwona przekracza dawną granicę Polski na wschodzie i wypiera Niemców na zachód, a dowództwo AK przygotowuje się do akcji „Burza”. Wielu partyzantom nie podoba się sojusz z Sowietami, ale liczą, że inne państwa sprzymierzone przeciwko Trzeciej Rzeszy nie dopuszczą do przejęcia Kresów przez Związek Radziecki. Niestety, zwycięstwo nad Niemcami okazuje się klęską dla Polaków i Ukraińców, a bohaterowie rychło przekonują się, że zdobycie Berlina wcale nie zakończy ich problemów…

     

    Paulina Świst  „Anyway” Wydaje się, że Ksenia „Werner” Wernerowska i Patryk Cebulski żyją w szczęśliwej bańce i nic nie zwiastuje, by coś miało się zmienić... Ale jak to w życiu: nic nie idzie tak, jak powinno. Polę Werner zalewa fala hejtu, a Patryk zostaje zamieszany w zabójstwo. Na pomoc przyjaciołom wyrusza zespół adwokatów NRJ z szefem i założycielem Krystianem Ragowskim na czele i nowym nabytkiem kancelarii Igą Mianowską. Historia Krisa i Igi zaczęła się gorąco, ale pożądanie nie zawsze zgadza się z sercem, za to serce zawsze kłóci się z rozumem. Najważniejsze, żeby jak najszybciej wydostać Patryka na wolność; wszystkie ręce na pokład, i tak dalej, ale co zrobić, kiedy obecność Igi i Krisa w tym samym pokoju grozi eksplozją, która może unicestwić planetę… Może na przykład zapomnieć o urazach i dać drugą szansę? Czasem warto, zwłaszcza kiedy gra toczy się o najwyższą stawkę.

    Maciej Siembieda z mistrzowską zręcznością splata sensacyjną fikcję z Wielką Historią i małą polityką oraz fascynującymi śląskimi ciekawostkami. Trzymające w napięciu wydarzenia wokół sprawy Chaczaturiana, prawdziwej bajki o Kopciuszku, przeklętych nut oraz rodzinnych sekretów i tajemnic pałacu w Kopicach stawiają pod znakiem zapytania nie tylko dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani, ale przede wszystkim naszą przespaną noc…

    „Kołysanka” Nowe śledztwo Jakuba Kani! Czy będzie jego ostatnim? Tam, gdzie sąsiedzi mogą się dzielić opłatkiem, ale nie sprawami z przeszłości...Czego szukał po wojnie na Śląsku Opolskim światowej sławy kompozytor Aram Chaczaturian, przysłany przez NKWD? Czy on także był oprawcą? Wyjątkowo trudna i ściśle poufna sprawa wagi państwowej wiedzie Jakuba Kanię – specjalistę od śledztw historycznych – do Grodkowa, którego szarą eminencją jest radna sejmiku wojewódzkiego, Iwona Kern. Dlaczego wyszła za mąż za Tomasza, człowieka, którego powinna nienawidzić? O co tragicznie poróżniły się ich rodziny? Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji magnackich w Europie, w której dwieście lat temu sprowadzono całą orkiestrę na intrygujący koncert dla... dwóch osób? Jak połączą się losy porzuconej przez matkę czteroletniej Joanny Gryzik i „diabła z Rudy”, potwornie okaleczonego w młodości i oszpeconego odludka Karola Goduli? I wreszcie czym była „tajemnicza melodia”, którą nie tylko prokurator Kania próbuje odszukać…

     Zapraszam

     

    Źródło: https://lubimyczytac.pl/

     

  • Nowości zimowe

    Mam nadzieję, że  spośród nowości każdy znajdzie coś dla siebie na długie zimowe wieczory !!

    Zapraszam

    Karolina Wilczyńska „ Rozdarty welon” tom 3. Kolejne spotkanie z bohaterami serii „Na nową drogę życia” to pełna emocji opowieść. Nie zabraknie w niej wzruszeń, niespodziewanych zwrotów akcji i oczywiście miłości. Karina przygotowuje się do ślubu z ukochanym Mateuszem. Pomaga jej w tym przyjaciółka Beata. Co kryje się pod tym zaangażowaniem? Czy intencje Beaty są czyste? Kim jest ojciec pana młodego i dlaczego mama Kariny mdleje, gdy podczas przymiarki sukni ślubnej widzi rozdarty welon? Tosia, zajęta realizacją kolejnych zleceń, nie zauważa zmian, które zachodzą w życiu jej najbliższych. Tymczasem Łucja musi poradzić sobie z przeszłością. Czy uda jej się zapomnieć historię sprzed lat? Czy poradzi sobie z niebezpieczeństwem, które czai się tuż obok? A może wreszcie i dla niej zaświeci słońce?

    „Stracona tożsamość”  Kontynuacja Nowej tożsamości, porywającego debiutu Eweliny Dobosz. Emily nie potrafi poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami sprzed dwóch lat. Ucieka w zakupoholizm, przestaje angażować się w wychowywanie syna. Igor namawia żonę na terapię, jednak ona zdecydowanie odmawia. Zaczynają się od siebie oddalać, a ich małżeństwo zostaje wystawione na próbę. Emily przyjmuje pracę w firmie byłego kochanka, natomiast Igor pozwala się uwodzić koleżance z pracy, pełnej seksapilu Isabelli. Czy ta próba okaże się dla Emily i Igora zbyt ryzykowna?

    Agata Przybyłek  „I po co mi to było” . Co nowego u Asi, Eli i Magdy? Przekonaj się, jaki sprawdzian przygotowało dla nich życie. Czy zakończą ten rok z wyróżnieniem? A może którąś z nich czeka egzamin poprawkowy? Joannie nie brakuje obowiązków – na biurku piętrzą się stosy dokumentów, a ciotka, która trafiła do szpitala, wymaga dodatkowej opieki. Pojawia się też kontrkandydat na stanowisko dyrektora szkoły. Czy kobiecie grozi utrata posady? Magda cieszy się z odzyskania rodziny, ale nie potrafi w pełni zaufać Szymonowi. Dla polonistki dość uciążliwa staje się też obecność w szkole pana Darka. Elka stara się zapomnieć o historii z Konradem, zwłaszcza że na horyzoncie, zupełnie niespodziewanie, pojawia się ktoś nowy. Czy Kacper okaże się tym jedynym?  Dołącz do grona wiernych przyjaciółek i pozwól sobie na chwilę relaksu z książką, która bawi do łez.

    Gabriela Gargaś „Kacper”  Czy w świecie pełnym różnic jest miejsce na uczucia? On – Kacper – żołnierz jednostki specjalnej stacjonującej we Francji. Jego codzienność to przedzieranie się przez dżunglę w Gujanie Francuskiej, odbijanie zakładników, rozbijanie szajek przemytników. Życie żołnierza to jego praca i pasja. Ona – Ksenia – kobieta po przejściach. Skrywa w swoim sercu nie tylko ból i cierpienie po stracie, ale także tajemnicę, której nikomu nie wyjawia. Różni ich wszystko. Połączy ich miłość. Życie nie jest jednak bajką. Przeszłość Kacpra da o sobie znać, a skrywane przez Ksenię tajemnice wyjdą na jaw... Czy tych dwoje będzie potrafiło na nowo sobie zaufać? Czy miłość potrafi wszystko wybaczyć? Czy oprócz miłości do stworzenia dobrego związku potrzeba czegoś więcej?

    Remigiusz Mróz „ Nie ufaj mu”, to drugi tom cyklu Ina Kobryn.  Minął rok, od kiedy życie Iny Kobryn wywróciło się do góry nogami. Kiedy wreszcie jest gotowa ruszyć dalej i zostawić za sobą trudne przeżycia, poznaje mężczyznę, na którego czekała. Daje jej poczucie bezpieczeństwa, nie ma przed nią tajemnic i sprawia, że Ina po raz kolejny wierzy w lepszą przyszłość. Jej siostra przygotowuje się tymczasem do ślubu z Gracjanem Pabstem, który po latach w końcu się oświadczył. Wszystko układa się tak, jak powinno, dopóki nie dostaje ona wiadomości o treści „nie ufaj mu”. Czy Gracjan chowa własne upiory z przeszłości? Czy w istocie jest tym, za kogo mają go siostry? Obie muszą stawić czoła temu, że rzeczy, które wydarzyły się w ich życiu, nie są takie, za jakie je uważały…

    Klaudia Bianek „ Mamy tylko lato” Czy wakacyjna miłość zawsze kończy się wraz z początkiem września? Ona – zwyczajna dziewczyna. On – sławny wokalista. Dwa kompletnie różne światy, które spotykają się pewnego gorącego lata. Alicja jest świeżo upieczoną absolwentką weterynarii. Chcąc zarobić na przeprowadzkę do dużego miasta, zatrudnia się jako kelnerka w malowniczym ośrodku wypoczynkowym nad jednym z mazurskich jezior. W tym samym miejscu członkowie popularnego zespołu Follow Your Dreams organizują obóz muzyczny dla swoich fanów. Znani muzycy nie robią co prawda na Ali wrażenia, ale ona na nich jak najbardziej. A szczególnie na Natanielu. Leader grupy nie może przestać o niej myśleć od chwili, gdy po raz pierwszy zobaczył ją, kiedy plotła wianek na łące rozgrzanej popołudniowym słońcem. Dziewczyna długo wzbrania się przed nową relacją, ale w końcu daje chłopakowi szansę. Stawia jednak warunek – ich związek skończy się wraz z ostatnim dniem wakacji. Ala bowiem nie wierzy, że dwójka ludzi z tak różnych światów ma szansę na wspólną przyszłość. Ale czy da się z dnia na dzień przestać kogoś kochać……..?

    Czy wiesz, że możesz gruntownie odmienić swój mózg już w cztery tygodnie. Ten krótki czas wystarczy na całkowite odrzucenie negatywnych przekonań, nawyków i przyzwyczajeń oraz zastąpienie ich pozytywnymi odpowiednikami. Przekonały się o tym już tysiące ludzi korzystających z programu dr. Joe Dispenzy! Poznaj skuteczne techniki, takie jak medytacje, które pozwolą Ci dostać się do systemu operacyjnego Twojego mózgu, skąd będziesz w stanie rozpocząć zmiany swoich przekonań. W tym skorygowanym wydaniu Wymień umysł na lepszy model, posiadającym nową okładkę oraz zmieniony tytuł, znajdziesz klucz do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim mózgu i życiu! Odkryj nieograniczone możliwości swojego umysłu w poradniku „ Jak zerwać z nałogiem bycia sobą”

    Drogi ludzi potrafią przeciąć się w najmniej oczekiwanym momencie. Aż nazbyt dobrze przekonują się o tym trzej główni bohaterowie kolejnej powieści mistrza literatury obyczajowej – Nicholasa Sparksa. „Kraina marzeń” to przejmująca opowieść o miłości, niezachwianej wierze w marzenia oraz o tym, dokąd może zaprowadzić nas ucieczka przed własną przeszłością. Colby Mills od zawsze marzył o zostaniu zawodowym muzykiem. Nagła śmierć sprawującego nad nim opiekę wujka brutalnie pokrzyżowała jednak jego plany. Pod wpływem impulsu wyjeżdża na Florydę, gdzie w jednym z barów poznaje pewną dziewczynę. Spotkanie to na zawsze odmieni życie ich obojga. Morgan Lee jest córką cenionych lekarzy z Chicago. Po ukończeniu studiów zamierza wyjechać do Nashville – kolebki amerykańskiej muzyki – i zrobić karierę jako piosenkarka. Życie Beverly nie potraktowało jej łaskawie. Nie mając prawie żadnych oszczędności, wraz kilkuletnim synkiem musi uciekać od męża tyrana. Decyzje, jakie będzie musiała podjąć, będą wymagały od niej wiele odwagi. Czy podjęte ryzyko się opłaci i tym razem szczęście się do niej uśmiechnie? Choć Colbye’go, Morgan i Beverly zdaje się dzielić niemal wszystko, ich drogi zostają skrzyżowane. Nie zawsze łatwa historia każdego z trójki bohaterów pokazuje czytelnikom, że nigdy nie jest za późno, aby sięgać po swoje marzenia i wykorzystywać szanse, jakie zsyła nam los – nawet jeśli początkowo wydają się one pozornie nieznaczącymi epizodami w naszym życiu.

    Jo Nesbo „Krwawy księżyc”  to 13 tom cyklu o Harrym Hole. Życie Harry’ego Hole się rozpadło. W akcie rozpaczy ekspolicjant leci do Los Angeles, by tam zapić się na śmierć. Nieubłaganie stacza się na dno, przesiadując w barze. Tutaj poznaje podstarzałą aktorkę Lucille. Kobieta jest zadłużona na niemal milion dolarów, co może mieć śmiertelne konsekwencje. Harry wyrywa się z alkoholowego ciągu, żeby ratować nową znajomą z rąk kartelu narkotykowego. W tym czasie w Oslo zostają zamordowane dwie dziewczyny. Główny podejrzany – potentat na rynku nieruchomości – wynajmuje Harry’ego, by udowodnił jego niewinność. Jeśli w ciągu dziesięciu dni uda się doprowadzić do wykrycia zabójcy, detektyw zdobędzie pieniądze, którymi spłaci dług Lucille. Hole tworzy zespół złożony z taksówkarza handlującego narkotykami, skorumpowanego policjanta i chorego na raka psychologa. Zegar tyka bezlitośnie, Harry popełnia błędy, morderca bawi się ze wszystkimi w kotka i myszkę. A nad Oslo niebawem wzejdzie Krwawy Księżyc…

    „Chołod” nowa powieść Szczepana Twardocha, inspirowana polarnymi wyprawami autora. Wielka podróż przez Arktykę - ocean, łagry, miłość i przemoc. Pochodzący z Górnego Śląska Konrad Widuch jest weteranem Wielkiej Wojny, komunistą całym sercem oddanym rewolucji. Po wojnie razem z Karolem Radkiem wyjeżdża do sowieckiej Rosji i wciela w życie proletariacki porządek, walcząc w szeregach Konarmii w wojnie 1920 roku. Rewolucja jednak pożera własne dzieci. Podczas czystek 1937 roku towarzysz Widuch jako „stary bolszewik” zostaje aresztowany, skazany i wysłany do łagru, z którego jednak ucieka i tak zaczyna się jego podróż przez śniegi, lody i tundrę. Uchodząc przed sowiecką sprawiedliwością w towarzystwie niewidomego wora w zakonie i błatnej imieniem Ljubow, Widuch trafia w końcu do tajemniczej osady, nazywanej przez jej mieszkańców Chołodem. Żyją w niej oni zgodnie z rytmem surowej, polarnej natury, hodują renifery, polują na foki i niedźwiedzie, mówią swoim językiem i nigdy nie słyszeli o Stalinie.Do czasu… Chołod jest opowieścią o rozczarowaniu ideami. O losie jednostki rzuconej w wir historii i o chwili wytchnienia, jaką bohater znajduje poza cywilizacją. Jest to jednak tylko chwila, albowiem rosyjski Behemot uparcie podąża śladem ex-towarzysza Widucha.

    „Werdytkt” Remigiusza Mróza to 16 tom cyklu Joanna Chyłka. Warszawą wstrząsa informacja o odnalezieniu martwego niemowlaka na jednym z publicznych placów zabaw. Policja nie jest w stanie odnaleźć rodziców, nic nie pozwala też zidentyfikować tożsamości dziecka. To media jako pierwsze trafiają na trop – udaje im się odnaleźć matkę, która przed kamerami twierdzi, że nie pamięta, co się wydarzyło, i nie wie, gdzie jest jej syn. Dziennikarze przyklejają kobiecie łatkę dzieciobójczyni, zapowiada się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat – a Chyłka i Oryński zrobią wszystko, by poprowadzić tę obronę. Nowy partner zarządzający kancelarią nie ma jednak zamiaru pozwalać, by dwójka prawników dłużej dzieliła się sprawami.

     

     

    Źródło: https://lubimyczytac.pl/

     

  • Wesołych Świąt

    „Piękna jest radość w Święta,
    Ciepłe są myśli o bliskich,
    Niech pokój, miłość i szczęście
    Otoczy dzisiaj nas wszystkich…”

    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu głębokich i radosnych przeżyć,
    wewnętrznego spokoju, wytrwałości, zdrowia i radości oraz Błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego 2023 Roku

    życzy

    Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu

    mgr Agnieszka Prawda

  • Święta tuż, tuż...

    W świąteczny nastrój możemy wprowadzić się na różne sposoby. Jednym z nich jest lektura. Zachęcam wszystkich czytelników od tych najmłodszych po nieco starszych do Świątecznej uczty czytelniczej,  przygotowałam dla Państwa kilka pozycji o tematyce świątecznej. 

  • Nowości dla dzieci i młodzieży

    Kicia Kocia Anity Głowińskiej to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych: 2-4-latkach. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się, jak poruszać się w codziennym życiu.  Dzieci uwielbiają te książeczki za wyraziste ilustracje, ciekawe przygody i bohaterów, z którymi najmłodsi czytelnicy mogą się łatwo utożsamić. Jeżeli lubicie Kicię Kocię, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję – w końcu z tą sympatyczną kotką nigdy nie jest nudno! 

    „Nie może zasnąć” Boi się, że w pokoju czai się potwór. Ale znajdzie się na to rada! Dowiedz się, jak Kicia Kocia zwyciężyła swój strach.

    „ W bibliotece” Kicia Kocia zna już wszystkie książki, które ma w domu. Wybiera się więc z mamą do biblioteki . Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką bajek. Co ciekawego można jeszcze robić w bibliotece?

    „ Co z tymi śmieciami” Kicia Kocia i babcia przygotowują deser. W kuchni trzeba posprzątać. Kicia Kocia segreguje śmieci, bo wie, że to bardzo ważne!

    „ Ma braciszka Nunusia” Mała kotka przygotowuje się na jego przybycie, ścieli mu łóżeczko i podarowuje ulubioną zabawkę. Kiedy jednak Nunuś pojawia się w domu, okazuje się, że mama zajmuje się tylko nim. Kicia Kocia jest zaniepokojona. Czy mama jeszcze ją kocha?

    Jej  wysokość P” Zabawna i romantyczna historia, która poruszy serce każdego, kto kiedykolwiek czuł się inny. Siedemnastoletnia Peyton jest naprawdę wysoką nastolatką. Dziewczyna ma 180 cm wzrostu, co uniemożliwia jej skuteczne wtopienie się w tłum i sprawia, że jest ciągle obiektem docinek i kpin. Codzienne życie utrudnia też wielki rodzinny sekret, który pogrzebał jej szanse na normalne dorastanie. Zdeterminowana, aby zmienić swoje życie, decyduje się na przyjęcie zakładu. Jeżeli pójdzie na trzy randki i bal maturalny z kimś wyższym od siebie, wygra 800$, dzięki którym wyrwie się ze swojego koszmaru. Problem jej dość spory, bo na liście kandydatów znajduje się tylko pięć nazwisk, a chłopak, który wpadł jej w oko, umawia się z dziewczyną dużo niższą od Peyton…

    Nasz ostatni dzień”  Adam Silvera Bestsellerowy autor Raczej szczęśliwego niż nie i Zostawiłeś mi tylko przeszłość zachwyca nową poruszającą powieścią. Piątego września, krótko po północy, Mateo Torrez i Rufus Emeterio otrzymują wiadomość telefoniczną: dzisiaj bezpowrotnie odejdą z tego świata. Mogą jednak odpowiednio przygotować się na nadchodzącą śmierć. Są dla siebie zupełnie obcymi ludźmi, lecz z różnych powodów każdy szuka nowej bratniej duszy na czas swojego Dnia Ostatecznego. Dzięki aplikacji Ostatni Przyjaciel Rufus i Mateo spotykają się, by przeżyć swoją pożegnalną wielką przygodę – niezapomniany dzień, który na zawsze zmieni życie ich obu. W swojej ponurej i jednocześnie napełniającej nadzieją powieści Adam Silvera przypomina nam, że nie istnieje życie bez śmierci i miłość bez straty.

    „ Za duży na bajki” Agnieszki Dąbrowskiej  dzięki tej publikacji młodzi czytelnicy poznają siłę przyjaźni, a także na nowo odkryją siebie samych.
    Czas nieubłaganie płynie, a świat się zmienia. Niedawno młodzież marzyła o stworzeniu zespołu rockowego, sławie, pieniądzach i psychofanach. Aktualnie ta lista została nieco zmieniona, a miejsce muzyki zastąpiła scena e-sportowa.
    Waldek jest przedstawicielem nowego pokolenia. On również marzy o osiągnięciu wielkiej kariery w sportach elektronicznych. W dodatku pomysł wydaje się wyjątkowo realny, a wszystko to za sprawą zbliżającego się turnieju gamingowego, do którego nieustannie trenuje. Waldek ma też coś, czego nie ma wielu graczy. Mowa tu o wsparciu matki doskonale rozumiejącej potrzeby syna.
    Wszystko ulega zmianie, gdy kobieta trafia do szpitala, a Waldkiem w tym czasie ma się opiekować surowa ciotka. To właśnie ona wprowadzi rewolucje w życie chłopaka. Zniknie niezdrowe jedzenie i pojawią się prawdziwe sporty. Na domiar złego drużyna zacznie przechodzić kryzys, a uczestnictwo w turnieju nie jest już takie pewne. Czy Waldek znajdzie w sobie siłę, aby zawalczyć o marzenia?

    Zapraszam

     

    Źródło:

    https://lubimyczytac.pl/

  • Obchody Dnia patrona Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu.

    10 listopada biblioteka uczestniczyła w obchodach święta Dnia patrona Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu. Uroszystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną przez ks proboszcza parafii w Siedlcu. Po zakończeniu mszy sztandar szkoły wraz z uczniam, nauczycielami oraz zaproszonymi  gośćmi przemaszerował uroczyście  na teren szkoły. Po wstępnie Pani dyrktor, rozpoczęła się akademia przygotowana przez Panią Monikę Zachwieję. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu w montażu słowno muzycznym opowiedziała świetnie i ze zrozumieniem dlaczego Polska zniknęła z map europy na 123 lata, jak do niej wróciliśmy i co powinniśmy robić by na niej być. Bo jak na wstępie  wspomniała Pani dyrektor niepodległości nie dostaje się na zawsze.

    Po występie głos zabrali również zaproszeni goście.

    Dziękuję za zaproszenie uczniom oraz Pani Anecie Kuczkowskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu. Było mi niezmiernie miło uczestniczyć w tak ważnym dla Was dniu.

  • Środowe Głośne czytanie w przedszkolach na terenie Gminy Łęczyca

    Topola Królewska

    Czerwony Kapturek...... również dzisiaj odwiedził przedszkolaki w Topoli Króleskiej.

    Pozdrawiam najmłodsze grupy przedszkolaków oraz ich wychowawców z Samorządowej Szkoły Podstawowej im W Łokietka w Topoli Królewskiej

    Do zobaczenia

  • Wyniki konkursu „Wakacje z książką - Najlepszy czytelnik lata 2022” GBP w Siedlcu

    ​​​​​​Konkursy czytelnicze są popularną formą aktywizacji czytelnictwa. ​​​​​​​

    Po sprawdzeniu i podliczeniu ilości wypożyczonych książek, w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r na podstawie Kart Czytelnika Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu -

    Jest mi niezmiernie miło poinformować że NAJLEPSZYM CZYTELNIKIEM WAKACJI I LATA 2022 gminy Łęczyca  zostali ex aequo:

    Wojciech Popławski

    Hubert Szczepański

    Zwycięzcom serdecznie gratuluję i zapraszam.

  • Mała książka Wielki człowiek

    Pierwsze i kolejne wyprawki czytelnicze odebrane! Gratuluję naszym małym czytelnikom Julii, Hani, Kacprowi, Wiktorii i Julii! :):):):)

  • Dzień Postaci z bajek w Wilczkowicach

    7 listopada  w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach grupy przedszkolne obchodziły dzień postaci z bajek na które biblioteka również została zaproszona.

    Miałam okazję spotkać batmana, supermena, spidermena, psi patrol, Elzę i Annę z Krainy lodu, pszczółki, myszki Mini, kotka, syrenę  i różne księżniczki.

    Z tej okazji przeczytałam dzieciakom Czerwonego kapturka.

    Dziękuję za zaproszenie i miłą atmosferę:)

    Do zobaczenia

     

     

Aktualności

Kontakt

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu
    Siedlec 16A
    99-100 Łęczyca
  • 24 722 37 99

Galeria zdjęć