18 września maluszki z przedszkola przy SP w Siedlcu po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę. Wysłuchały bajki E. Piotrowskiej „ Tupcio Chrupcio - przedszkolak na medal”. Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale …nie chce iść do przedszkola. Może dlatego, że nie wie, jak wesoło i ciekawie można się tam bawić? Po rozmowie jak fajnie być przedszkolakiem dzieci wykonały plakat naklejając ulubione zabawki.
16 listopada gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu była pisarka dla dzieci Agnieszka Frączek. Odbyły się dwa spotkania z autorką. Pierwsze dla uczniów kl. IV- VI ze Szkół Podstawowych z Leźnicy Małej, Wilczkowic i Siedlca; drugie zaś dla dzieci młodszych z kl. I-III, w którym uczestniczyły dzieci z Błonia , Siedlca i Topoli Królewskiej. Dzięki życzliwości i dobrej współpracy spotkania te mogły się odbyć na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.
Pani Agnieszka Frączek z zawodu germanistka, wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, miłośniczka psów i kotów jest z zamiłowania poetką tworzącą przede wszystkim dla dzieci. Z wielką swobodą opowiadała dzieciom o swoich książkach, angażując do wspólnej zabawy słowem. Autorka przedstawiła dzieciom kilka swoich wierszyków, opowiedziała skąd czerpała pomysły na ich napisanie. Najczęstszą inspiracją jest język. Z humorem opowiadała o jego zawiłościach „wytykając” popełniane błędy językowe nie tylko przez dzieci.
Dzieciom młodszym opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że czytany tekst można łatwiej zapamiętać dzięki ciekawym ilustracjom.
Na spotkaniach nie zabrakło licznych pytań zadawanych przez dzieci dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki, na które chętnie odpowiadała. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze na długo zostaną w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania autorka rozdała wiele autografów i dedykacji do swoich książek.
Za ciekawe spotkanie uczestnicy wręczyli autorce bukiet kwiatów i ilustracje do jej wierszy.
„Czytam sobie w bibliotece” to ogólnopolski projekt, stworzony przez Wydawnictwo Egmont i Centrum Edukacji Obywatelskiej, który skierowany jest do najmłodszych czytelników mający zachęcić do samodzielnego czytania. Nasza biblioteka jest jedną z 900 bibliotek w całej Polsce, które zakwalifikowały się do tego projektu.
W ramach tego projektu w pierwszym tygodniu listopada zostały przeprowadzone dwa warsztaty twórcze dla dzieci z kl. I i kl. III Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.
„Podróżnicy na tropie odkryć” z kl. I wysłuchały fragmentów opowiadania Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, w którym dziewczynka Maja i złota papuga wyruszają w pełną przygód podróż różnymi środkami lokomocji w poszukiwaniu zagubionego przez papugę jaja. Bohaterki spotykają po drodze wiele osób, zmieniają też środki transportu: autobus, tramwaj wodny, statek, by na końcu dotrzeć na wyspę i odnaleźć nie jajo a pisklę. Tekst opowiadania stał się pretekstem do rozmowy na temat podróży i podróżowania. Pierwszaki spakowały czarodziejską walizkę z akcesoriami niezbędnymi w podróży, zadeklarowali czego należy unikać, aby bezpiecznie podróżować i jak należy się zachować, by z podróży przywieźć same miłe wspomnienia.
„Szarka i wilki” tak zatytułowane były drugie warsztaty na podstawie książki Ewy Nowak pt. „Szarka”. Zajęcia rozpoczęły się krótką rozmową na temat lasu. Uczniowie naśladowali dźwięki lasu i głosy zwierząt, rozpoznawali tropy. Dzieci wysłuchały historii wilczycy z książki i przystały na propozycję samodzielnego dokończenia lektury. Po krótkiej gawędzie o wilkach (gdzie mieszkają, co jedzą, jak się porozumiewają, czy są pod ochroną?) część dzieci wykonało pacynkę wilka ze skarpetki, pozostałe opaskę na głowę. Teraz wilczki mogły się bawić; porozumiewały się ze sobą piskiem, skomleniem szczekaniem, warczeniem i wyciem.
Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali „Teczkę Czytam sobie w bibliotece”(naklejki, zakładki, przewieszki, kolorowanki i dyplomy) oraz wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie.
19 października odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski „ W barwach jesieni” dla klas I - III zorganizowany przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Siedlcu . Wzięło w nim udział tylko 10 recytatorów ze szkól podstawowych z Siedlca i Wilczkowic. Poziom występów był tak wysoki, że jury postanowiło przyznać 5 nagród.
I miejsce – Adam Śmiechowski – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
Krzysztof Tomczak – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
II miejsce – Michalina Gmerek – Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Maria Pacholczyk Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
III miejsce – Agata Olczyk Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Laureaci otrzymali dyplomy, książki oraz drobne upominki .Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy za udział oraz teczki z niespodzianką.
17 czerwca odbył się 3 gminny konkurs recytatorski „Przedszkolaki recytują”. W tym roku przebiegał pod hasłem „Moje zwierzątko”. Brało w nim udział 21 dzieci z oddziałów przedszkolnych ze wszystkich szkół naszej gminy – Błonia, Leźnicy Małej, Siedlca, Topoli Królewskiej i Wilczkowic.
Przed konkursem dzieci obejrzały interesująca prezentację wiersza „Rzepka” J. Tuwima w wykonaniu przedszkolaków z Siedlca. Było śmiesznie i wesoło. Następnie zaprezentowały swoje zdolności artystyczne pokonując tremę uczestnicy konkursu.
Występy przedszkolaków oceniało jury w składzie: Marta Łuczak, Małgorzata Anielak, Milena Piotrowska, Wioletta Królak, Katarzyna Jeleńska – nauczycielki i Agata Fornalczyk – radna Gminy Łęczyca. Jury jak co roku miało trudne zadanie, gdyż dzieci bardzo się starały i pięknie recytowały przygotowane wiersze. Ostatecznie laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Krzysztof Tomczak O.P. w Siedlcu i Szymon Walczak O.P. w Błoniu
II miejsce - Nikola Olczyk O.P. w Topoli Królewskiej i Paulina Pawłowska O.P. w Siedlcu
III miejsce – Rafał Wszelaki O.P. w Błoniu i Katarzyna Karlikowska O. P. w Siedlcu
Dyplomy i nagrody czekały nie tylko na zwycięzców, ale także na wszystkich uczestników , którym serdecznie gratulujemy. Dziękuję nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu i zapraszam do udziału w następnym roku.
3 grudnia biblioteka gościła Teatr "Maska" z Krakowa ze spektaklem "Grymasy królewny Kasi". To spektakl o dobrym wychowaniu i dobrych manierach. W baśniowej formie pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów oraz jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”. Przedstawienie obejrzały dzieci z kl. O-III Szkoły Podstawowej w Siedlcu i Błoniu. Następnie aktorzy udali się do Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej, aby najmłodsi uczniowie tej szkoły mogli też poznać bohaterkę Kasię. Dzieci ze wszystkich szkół miały możliwość zobaczenia jak bardzo niegrzeczne zachowanie sprawia przykrość innym.
Bardzo dziekuję dyrekcji Szkoły Podstawowej w Siedlcu za udostępnienie sali
2 grudnia 2014 r. 19 uczniów z klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Siedlcu uczestniczyło w ipmprezie czytelniczej "Spotkanie na Olimpie" przygotowanej przy współpracy z p. Iwonę Starzyńską nauczycielką - bibliotekarką Szkoły Podstawowej w Siedlcu. W czasie "Spotkania na Olimpie" każdy uczestnik wcielał się we wcześniej przydzieloną rolę boga lub bogini i opowiadał o faktach ze swojego boskiego życia. Uczestnicy wcześniej też przygotowali strój i atrybut. Wśród bogów i bogini pojawił się m.in. Zeus z egidą i piorunami, Afrodyta z gołąbkiem i różą, Posejdon z trójzębem, Temida z wagą, Artemida z łukiem. Po prezentacji dziewczynki wykonywały bransoletki, zaś chłopcy wieńce laurowe. Na koniec uczniowie w parach lub trójkach ozdabiali amfory. Uczestnikom spotkania towarzyszyła muzyka grecka.
W dniu 19 listopada 2014 r. odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Pawłem Wakułą. W spotkaniu wzięły udział dzieciz kl. IV-I ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu, Wilczkowicach i Leźnicy Małej. Paweł Wakuła jest pisarzem i ilustratorem swoich książek. Współpracuje z tygodnikiem "Angora" ilustrując artykuły, publikując żarty rysynkowe. W dorobku pisarskim znajdują się książki dla dzieci: "O czym szumi las", "Na tropie sześcioptaka", "Kajtek i Yetik", "Kajtek i Yetik podnoszą żagle", "Mój tata jest olbrzymem", "Co w trawie piszczy". Wiele entuzjazmu wśród dzieci wzbudziły jego opowieści wzbogacone rysunkami. Na spotkaniu uczniowie mieli możliwość poznania leśnika Piątka, Ogryzka i Maurycego wesołych bohaterów książek "O czym szumi las" i "Na tropie sześcioptaka".
Spotkanie autorskie zakończyło się rozdawaniem autografów ozdobionych rysunkami.