5 listopada, w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w GBP odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu w pt.” Postać z Bajki” najlepsze bajkowe przebranie. Na jeden dzień szkolne korytarze zamieniły się w bajkowe królestwo. Uczniowie przebrali się za swoje ulubione postaci z bajek. Wszystkie stroje zostały przygotowane z niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły. Składam ogromne podziękowania Uczniom za chęć wzięcia udziału w konkursie oraz ich Rodzicom, którzy dołożyli wszelkich starań, by ich pociechy wyglądały jak z bajki.
W dniach 21 października – 5 listopada w GBP w Siedlcu można było zgłaszać swoje prace do udziału w konkursie plastycznym pt.” Jak dwie krople wody”. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej. Polegał na przygotowaniu dowolną techniką (farby, wyklejanka etc.) jak najlepiej i najciekawiej odwzorowanej okładki książki wypożyczonej z GBP w Siedlcu. Oceniana była kreatywność, stopień trudności pracy oraz technika i pomysłowość Uczestnika konkursu.
Miło mi poinformować, że wszystkie konkursowe prace odznaczały sie wysokim poziomem wykonania i zaangażowania w projekt.
WYNIKI KONKURSU
I. miejsce (ex aequo) zajęli: Wiktoria Rosolak (praca "Disney. Nie ma jak kąpiel") oraz Krzysztof Tomczak (praca " Staś Pętelka. Nowy piesek")
II. miejsce zajęła Maria Pacholczyk (praca "Zostań, a potem walcz")
III. miejsce zajęły (ex aequo): Maja Stawicka (praca "Przytul mnie") oraz Katarzyna Karlikowska (praca "Miki i Minnie. Biblioteka bajek")
WYRÓŻNIENIE otrzymali: Paulina Pawłowska (praca "Czy to psota mego kota?"), Piotr Walczykowski (praca "O wilku, który poleciał w kosmos"), Igor Górniak (praca "Hania Humorek idzie na studia"), Emilia Czekalska (praca "Baba Blaga"), Kacper Pawlak (praca "Mały Książę").
GRATULACJE!
Prace można zobaczyć w Bibliotece.
12 grudnia odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołba- autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas I - III z terenu Gminy Łęczyca, około 90 dzieci.
Głównym tematem spotkania było znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia. Maksyma „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy” - to główne przesłanie autora. Dzieci zrozumiały, że czytanie książek jest bardzo ważne, ponieważ jest to sposób zdobywania wiedzy. Podczas spotkania dzieci chętnie odpowiadały autorowi na pytania i rozwiązywały zagadki.
Autor znany jest z propagowania zdrowego trybu życia. Dzieci dowiedziały się o tym jak ważny jest dla nich odpowiednio długi i zdrowy sen oraz o tym jak wielkie znaczenie ma to co na co dzień spożywamy.
Wśród uczniów, biorących udział w spotkaniu byli uczniowie ze SP z Błonia; z Topoli Królewskiej i ze SP w Siedlcu.
Gminna Biblioteka Publiczna dziękuje nauczycielom i dzieciom za przybycie na spotkanie.
22 listopada dzieciaczki z przedszkola poznały przygody Misia Koralika pt „Okulary” napisanej przez Grażynę Nowak–Balcer. Pewnego dnia dziadek Misia zgubił swoje magiczne okulary. Miś odnajduje je w kieszeni kamizelki dziadka. Teraz dziadek może przeczytać małemu misiowi bajkę o sowie, która również nosi magiczne różowe okulary, przez które widzi tylko dobre rzeczy. Miś stwierdza, że on również chciałby nosić okulary. Dziadek tłumaczy mu kto musi nosić okulary. Tata misia ma aż dwie pary okularów. Nie ma ich natomiast mama, dlatego Koralik postanawia zrobić dla niej magiczne różowe okulary. Kiedy się przez nie patrzy śmieje się każda buzia. Ich magia działa!
A przedszkolaczki po lekturze książeczki oglądały przez magiczne okulary zdjęcia zwierząt w technologii 3D.
Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania
naklejek.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce.
Od początku trwania akcji, udało się rozdać w naszej bibliotece 17 wyprawek.
Biblioteka pozyskała 12 nowych użytkowników. Mamy nadzieję, że ich liczba będzie stale rosnąć, i zarówno dzieci, jak również ich rodzice staną się stałymi bywalcami biblioteki!"
16 października 2018 r. na zaproszenie biblioteki Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa przedstawił młodzieży z kl. IV – VIII spektakl o współczesnym patriotyzmie i tolerancji pt. „Zadanie z patriotyzmu”. Dziewczyna wraca ze szkoły. Jest zła, bo zaplanowała sobie czas wolny, a ma do odrobienia trudne zadanie, w którym musi przedstawić swoją wizję patrioty w XXI wieku. Z pomocą przychodzą jej koledzy; kibic „Szalik”, Krawat członek organizacji definiujący się jako prawdziwy Polak i „Antena” spędzający czas przed telewizorem lub w internecie. Każdy z nich ma swoją postawę patriotyczną. Właściwy kierunek myślom dziewczyny nadały sugestie ujęte w punktach na kartce pozostawionej przez Tatę. Dziewczyna sama dochodzi do właściwych wniosków, odkrywając postawę prawdziwego patrioty.
16 października maluszki z przedszkola podczas spotkania w bibliotece wysłuchały bajki Elizy Piotrowskiej pt. „Nie chcę sprzątać”. Tupcio Chrupcio bohater książeczki jest dużą myszką, lubi chodzić do przedszkola i spotykać się z kolegami. Jednak zapomina, że po skończonej zabawie trzeba posprzątać. W pozostawionym bałaganie trudno znaleźć ulubioną zabawkę – do takiego wniosku doszły przedszkolaczki w rozmowie po wysłuchaniu bajeczki. Następnie był czas na wspaniałą zabawę-tak jak Tupcio Chrupcio dzieci malowały swoje obrazki i posprzątały po sobie.
Z dużą radością informujemy, że
Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu
zakwalifikowała się do projektu
„Mała Książka-Wielki Człowiek. Trzylatki”,
którego organizatorem jest
Instytut Książki.
Projekt rozpocznie się w drugiej połowie września 2018 r. Każdy 3-latek po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzyma wyprawkę czytelniczą - książkę, poradnik dla rodziców oraz kartę małego czytelnika. Za każdym razem, gdy dziecko odwiedzi bibliotekę i wypożyczy książkę otrzyma naklejkę. Każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwiedzający jego czytelnicze zainteresowania. Wszystkich rodziców trzylatków serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie.
24 maja na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa przedstawił dzieciom spektakl pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Jest to opowieść o tym, że w książkach zaklęta jest magia, a dzięki czytaniu i odwiedzaniu biblioteki możemy przeżywać prawdziwe przygody. Tomek postanowił zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na ustach otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. W przygodzie uczestniczyły wszystkie dzieci pomagając Tomkowi pisać zakończenia bajek, których część była wielką niewiadomą z powodu zamazanego druku.
Widowisko obejrzało ok.120 uczniów kl. 0-III ze Szkół Podstawowych z Błonia, Siedlca i Topoli Królewskiej. Dzieci świetnie się bawiły, nawiązując bardzo dobry kontakt i dialog z aktorami.
X edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu odbyła się 10 kwietnia 2017 r. Uczestnikami konkursu było 24 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Łęczyca. Startowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I -III i kl. IV-VI. Jury złożone z nauczycieli poszczególnych szkół wyłoniło laureatów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa wiekowa kl. I-III
I miejsce- Adam Śmiechowski - SP Siedlec
II miejsce –Roksana Antczak - SSP Topola Królewska
II miejsce- Bartosz Chwiała -SP Leźnica Mała
III miejsce – Maria Pacholczyk – SP Siedlec
III miejsce – Piotr Gąsiński – SP Leźnica Mała
Wyróżnienia –Michalina Gmerek – SP Wilczkowice, Pawłowska Paulina –SP Siedlec
Grupa wiekowa kl. IV-VI
I miejsce – Magdalena Brygier - SSP Topola Królewska
II miejsce – Małgorzata Nowakowska – SP Siedlec
III miejsce Urszula Kowalczyk - SSP Topola Królewska
Wyróżnienie – Karina Ala – SP Leźnica Mała, Agata Szymczak – SP Siedlec, Kamil Szymczak – SP Siedlec
Laureaci zakwalifikowali się do drugiego -powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy 27 kwietnia 2017 r.
Wszystkim recytatorom serdecznie dziękuję za udział w konkursie, a także nauczycielom za przygotowanie dzieci do niego. Laureatom gratuluję i życzę dalszych sukcesów .
Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu uzyskała w 2016 r. dotację na zakup nowości wydawniczych w wysokości 2500 zł, dzięki czemu księgozbiór wzbogacony został o 151 pozycji książkowych. Zakup został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Serdecznie zapraszamy do biblioteki, w której czeka na czytelników „małych i dużych” wiele ciekawych książek.
16 listopada na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu przyjechała Pani Izabella Klebańska. Pani Izabella jest absolwentką Akademii Muzycznej, autorką scenariuszy telewizyjnych i teledysków muzycznych, pisze również książki dla dzieci, w których dowcipnie i z humorem zapoznaje młodych czytelników z tajnikami muzyki.
Na to niecodzienne spotkanie z literaturą i muzyką jednocześnie przybyły dzieci z kl. I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca.
Wykorzystując swoje utwory literackie autorka w barwny i prosty sposób opowiadała o muzyce. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chwaląc się swoją wiedzą o nutach i instrumentach muzycznych. Ponadto tańczyły, śpiewały, wyklaskiwały rytmy. Nauczyły się tańczyć francuskiego tańca dworskiego „branle”, który ponad 300 lat stanowił jedną z podstawowych rozrywek.
Na zakończenie uczniowie wręczyli Pani Izabelli kwiaty z podziękowaniem za sympatyczne, wesołe spotkanie i ustawili się w kolejce po autografy z nutką do wcześniej zakupionych książek autorki.
I miejsce – Adam Śmiechowski SP Siedlec; Maria Pacholczyk SP Siedlec; Michalina Gmerek SP Wilczkowice
II miejsce –Bartosz Chwiała SP Leźnica Mała; Gabriela Dobrosińska SP Wilczkowice; Natalia Wasiak SP Topola Królewska
III miejsce – Witold Kowalczyk SP Topola Królewska; Katarzyna Graczyk SP Wilczkowice; Roksana Antczak SP Topola Królewska
Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy , a nauczycielom dziękujemy za profesjonalne przygotowanie dzieci. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania biblioteki: szkolna i gminna zorganizowały dla klas młodszych spotkanie z ciekawą książką. Opowiadania: „Bajka o trzech świnkach” Natalii Usenko, „Kucharz Piotrek” Pawła Beręsewicza i „Odkurzacz” Kazimierza Szymeczko czytały dzieciom Panie: Bogumiła Bartczak – emerytowana nauczycielka tutejszej placówki, Marlena Grabowska - sekretarz szkoły i Brygida Osowska - pracownik obsługi.
Po wysłuchaniu tekstów dzieci ochoczo odpowiadały na pytania dotyczące ich treści. W trakcie spotkania nauczyły się rymowanki: „Głośne czytanie ważne jak śniadanie” podkreślającej istotę czytania. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową naklejkę.
Spotkanie autorskie z uczniami kl. IV-VI Szkoły Podstawowej z Błonia połączone było z zabawą i możliwością zadawania pytań, dzięki czemu dzieci miały możliwość poznać tajniki pracy pisarza. Dowiedziały się jak powstaje powieść i skąd autorka czerpie inspiracje. Autorka poruszyła tematykę wartości spędzania wolnego czasu z książką oraz zastanowienie się co jest dla nich bardziej wartościowe - komputer czy książka.
Dzieci młodsze, z klas I-III ze szkół z Leźnicy, Siedlca i Wilczkowic, podczas „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność” podpartej prezentacją multimedialną poznały życie pszczół i ich zwyczaje.
Natomiast klasy IV-VI, ze szkoły w Siedlcu uczestniczyły w spotkaniu autorskim i warsztatach "Pisać każdy może" na których tworzyły opowiadanie treści fantastycznej.
Uczestnicy spotkań mieli możliwość zakupić książki, na których autorka wpisała pamiątkową dedykację i złożyła autograf. .
25 kwietnia 2016 r. odbył się spektakl promujący czytelnictwo „Ostatnia książka świata”. Widzami przedstawienia teatralnego było 120 dzieci z klas I - III szkół podstawowych z Błonia, Siedlca i Topoli Królewskiej wraz z nauczycielami.
Spektakl „Ostatnia książka świata” to przedstawienie pokazujące co by się stało, gdyby zabrakło książek – wrót do świata wyobraźni. Właśnie do takiej ponurej krainy trafił nasz bohater, niezwykle oczytany chłopiec z walizką, w której znajduje się Ostatnia Książka Świata. Pewnego wieczoru babcia czytała Markowi przed snem opowieść o krainie, w której nie ma ani jednej książki, ponieważ zniknęły one w niewyjaśnionych okolicznościach. Kiedy chłopiec zasnął, przeniósł się do tej krainy, gdzie spotkał Tygrysa Ykhymę. a ten pokazał mu Ostatnią Książkę Świata i opowiadał o tym, że czytanie książek jest wspaniałym zajęciem. Nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale również przenosi nas do magicznego świata. Tygrys jednak zechciał posiąść Książkę na własność, a Marek nie chciał jej oddać. Ykhama uwięził chłopca. Wtedy do akcji wkroczył Miś Kryspin – na co dzień pluszowy towarzysz chłopca i podjął próbę uwolnienia Marka. Czy próba się powiodła i czy Tygrysa udało się sprowadzić na dobrą drogę? Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci podczas spektaklu: ,,Ostatnia Książka Świata”, zaprezentowanego przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
IX edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu odbyła się 11 kwietnia 2016 r. Uczestnikami konkursu było 26 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Łęczyca. Startowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I -III i kl. IV-VI. Jury złożone z nauczycieli poszczególnych szkół wyłoniło laureatów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa wiekowa kl. I-III
I miejsce- Adam Śmiechowski - SP Siedlec
II miejsce -Anna Kaźmierczak - SP Błonie
III miejsce- Szymon Domański -SP Topola Królewska
Wyróżnienia – Rafał Olejniczak - SP Siedlec i Hubert Wszelaki –SP Błonie
Grupa wiekowa kl. IV-VI
I miejsce – Aleksandra Śmiechowska - SP Siedlec
II miejsce – Magdalena Brygier - SP Topola Królewska
III miejsce Jan Zaborowski - SP Topola Królewska
Wyróżnienie – Urszula Kowalczyk – SP Topola Królewska
Laureaci zakwalifikowali się do drugiego -powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy 28 kwietnia 2016 r.
Wszystkim recytatorom serdecznie dziękuję za udział w konkursie, a także nauczycielom za przygotowanie dzieci do niego. Laureatom gratuluję i życzę dalszych sukcesów .
7 grudnia zostało przygotowane spotkanie przez biblioteki gminną i szkolną w Siedlcu dla uczniów klas V – VI pt. „Spotkanie na Panteonie”. Uczniowie wcielili się w postacie bogów i bogiń greckich i rzymskich. Przygotowali stroje i atrybuty. Podczas spotkania każdy uczestnik przedstawił się wszystkim i opowiadał ciekawe fragmenty ze swojego boskiego życia. Następnie bogowie greccy i rzymscy dobierali się w pary np. Hefajstos i Wulkan, Afrodyta i Wenus. Boskie towarzystwo zatańczyło zorbę, wykonało różnymi technikami na brystolu ciekawe prace plastyczne przedstawiające naczynia (amfory, kratery). Po ciepłym posiłku, którym była pyszna pizza, uczestnicy imprezy poznawali angielskie słownictwo związane z mitologią, a następnie zmagali się w „igrzyskach”, które wyzwoliły w nich mnóstwo emocji i śmiechu.
"Spotkanie na Panteonie” w takiej formie było zorganizowane po raz czwarty. Było ono możliwe dzięki zaangażowaniu nie tylko uczniów i organizatorek, lecz także nauczycieli z klas IV-VI.
26 listopada maluszki z oddziału przedszkolnego spotkały się w bibliotece z okazji święta pluszowego misia. Dzieci uważnie wysłuchały historii powstania pluszowego misia a później opowiedziały kilka słów o swojej ulubionej maskotce – misiu. Następnie na podstawie książeczki pt. „Uciekający tort” szukały torta, którego upiekła mama misiowi na urodziny. Wszyscy przyjaciele misia chętnie zjedliby po kawałku ale dziwnym trafem tort ciągle im się wymykał. Szukając tortu przyjaciele nauczyli się jak ważne jest dzielenie się z innymi.
Maluszki pokolorowały kontury misia i zrobiliśmy wystawkę prac. Spotkaniu towarzyszyły zabawy ruchowe i dobry humor..
23 października maluszki z przedszkola SP w Siedlcu rozmawiały o zwierzątkach na wiejskim podwórku na podstawie książeczki H . Łąckiej „ Jak pies z owieczką”. Owieczka Hala mieszka na farmie ze swoją mamą i innymi zwierzętami. Niewiele jeszcze wie o świecie ale, podobnie jak każde dziecko – jest ciekawska i dociekliwa. Próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Z pomocą przychodzi jej piesek Farmek, który zawsze zjawia się w odpowiednim momencie . Pomaga małej Hali i cierpliwie odpowiada na pytania.
Dzieci wykonały plakat z ilustracjami zwierząt mieszkających w wiejskiej zagrodzie.