Z dużą radością informujemy, że
Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu
zakwalifikowała się do projektu
„Mała Książka-Wielki Człowiek. Trzylatki”,
którego organizatorem jest
Instytut Książki.
Projekt rozpocznie się w drugiej połowie września 2018 r. Każdy 3-latek po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzyma wyprawkę czytelniczą - książkę, poradnik dla rodziców oraz kartę małego czytelnika. Za każdym razem, gdy dziecko odwiedzi bibliotekę i wypożyczy książkę otrzyma naklejkę. Każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwiedzający jego czytelnicze zainteresowania. Wszystkich rodziców trzylatków serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie.
24 maja na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa przedstawił dzieciom spektakl pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Jest to opowieść o tym, że w książkach zaklęta jest magia, a dzięki czytaniu i odwiedzaniu biblioteki możemy przeżywać prawdziwe przygody. Tomek postanowił zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na ustach otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. W przygodzie uczestniczyły wszystkie dzieci pomagając Tomkowi pisać zakończenia bajek, których część była wielką niewiadomą z powodu zamazanego druku.
Widowisko obejrzało ok.120 uczniów kl. 0-III ze Szkół Podstawowych z Błonia, Siedlca i Topoli Królewskiej. Dzieci świetnie się bawiły, nawiązując bardzo dobry kontakt i dialog z aktorami.
X edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu odbyła się 10 kwietnia 2017 r. Uczestnikami konkursu było 24 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Łęczyca. Startowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I -III i kl. IV-VI. Jury złożone z nauczycieli poszczególnych szkół wyłoniło laureatów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa wiekowa kl. I-III
I miejsce- Adam Śmiechowski - SP Siedlec
II miejsce –Roksana Antczak - SSP Topola Królewska
II miejsce- Bartosz Chwiała -SP Leźnica Mała
III miejsce – Maria Pacholczyk – SP Siedlec
III miejsce – Piotr Gąsiński – SP Leźnica Mała
Wyróżnienia –Michalina Gmerek – SP Wilczkowice, Pawłowska Paulina –SP Siedlec
Grupa wiekowa kl. IV-VI
I miejsce – Magdalena Brygier - SSP Topola Królewska
II miejsce – Małgorzata Nowakowska – SP Siedlec
III miejsce Urszula Kowalczyk - SSP Topola Królewska
Wyróżnienie – Karina Ala – SP Leźnica Mała, Agata Szymczak – SP Siedlec, Kamil Szymczak – SP Siedlec
Laureaci zakwalifikowali się do drugiego -powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy 27 kwietnia 2017 r.
Wszystkim recytatorom serdecznie dziękuję za udział w konkursie, a także nauczycielom za przygotowanie dzieci do niego. Laureatom gratuluję i życzę dalszych sukcesów .
Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu uzyskała w 2016 r. dotację na zakup nowości wydawniczych w wysokości 2500 zł, dzięki czemu księgozbiór wzbogacony został o 151 pozycji książkowych. Zakup został zrealizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Serdecznie zapraszamy do biblioteki, w której czeka na czytelników „małych i dużych” wiele ciekawych książek.
16 listopada na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu przyjechała Pani Izabella Klebańska. Pani Izabella jest absolwentką Akademii Muzycznej, autorką scenariuszy telewizyjnych i teledysków muzycznych, pisze również książki dla dzieci, w których dowcipnie i z humorem zapoznaje młodych czytelników z tajnikami muzyki.
Na to niecodzienne spotkanie z literaturą i muzyką jednocześnie przybyły dzieci z kl. I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca.
Wykorzystując swoje utwory literackie autorka w barwny i prosty sposób opowiadała o muzyce. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chwaląc się swoją wiedzą o nutach i instrumentach muzycznych. Ponadto tańczyły, śpiewały, wyklaskiwały rytmy. Nauczyły się tańczyć francuskiego tańca dworskiego „branle”, który ponad 300 lat stanowił jedną z podstawowych rozrywek.
Na zakończenie uczniowie wręczyli Pani Izabelli kwiaty z podziękowaniem za sympatyczne, wesołe spotkanie i ustawili się w kolejce po autografy z nutką do wcześniej zakupionych książek autorki.
I miejsce – Adam Śmiechowski SP Siedlec; Maria Pacholczyk SP Siedlec; Michalina Gmerek SP Wilczkowice
II miejsce –Bartosz Chwiała SP Leźnica Mała; Gabriela Dobrosińska SP Wilczkowice; Natalia Wasiak SP Topola Królewska
III miejsce – Witold Kowalczyk SP Topola Królewska; Katarzyna Graczyk SP Wilczkowice; Roksana Antczak SP Topola Królewska
Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy , a nauczycielom dziękujemy za profesjonalne przygotowanie dzieci. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania biblioteki: szkolna i gminna zorganizowały dla klas młodszych spotkanie z ciekawą książką. Opowiadania: „Bajka o trzech świnkach” Natalii Usenko, „Kucharz Piotrek” Pawła Beręsewicza i „Odkurzacz” Kazimierza Szymeczko czytały dzieciom Panie: Bogumiła Bartczak – emerytowana nauczycielka tutejszej placówki, Marlena Grabowska - sekretarz szkoły i Brygida Osowska - pracownik obsługi.
Po wysłuchaniu tekstów dzieci ochoczo odpowiadały na pytania dotyczące ich treści. W trakcie spotkania nauczyły się rymowanki: „Głośne czytanie ważne jak śniadanie” podkreślającej istotę czytania. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową naklejkę.
Spotkanie autorskie z uczniami kl. IV-VI Szkoły Podstawowej z Błonia połączone było z zabawą i możliwością zadawania pytań, dzięki czemu dzieci miały możliwość poznać tajniki pracy pisarza. Dowiedziały się jak powstaje powieść i skąd autorka czerpie inspiracje. Autorka poruszyła tematykę wartości spędzania wolnego czasu z książką oraz zastanowienie się co jest dla nich bardziej wartościowe - komputer czy książka.
Dzieci młodsze, z klas I-III ze szkół z Leźnicy, Siedlca i Wilczkowic, podczas „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność” podpartej prezentacją multimedialną poznały życie pszczół i ich zwyczaje.
Natomiast klasy IV-VI, ze szkoły w Siedlcu uczestniczyły w spotkaniu autorskim i warsztatach "Pisać każdy może" na których tworzyły opowiadanie treści fantastycznej.
Uczestnicy spotkań mieli możliwość zakupić książki, na których autorka wpisała pamiątkową dedykację i złożyła autograf. .
25 kwietnia 2016 r. odbył się spektakl promujący czytelnictwo „Ostatnia książka świata”. Widzami przedstawienia teatralnego było 120 dzieci z klas I - III szkół podstawowych z Błonia, Siedlca i Topoli Królewskiej wraz z nauczycielami.
Spektakl „Ostatnia książka świata” to przedstawienie pokazujące co by się stało, gdyby zabrakło książek – wrót do świata wyobraźni. Właśnie do takiej ponurej krainy trafił nasz bohater, niezwykle oczytany chłopiec z walizką, w której znajduje się Ostatnia Książka Świata. Pewnego wieczoru babcia czytała Markowi przed snem opowieść o krainie, w której nie ma ani jednej książki, ponieważ zniknęły one w niewyjaśnionych okolicznościach. Kiedy chłopiec zasnął, przeniósł się do tej krainy, gdzie spotkał Tygrysa Ykhymę. a ten pokazał mu Ostatnią Książkę Świata i opowiadał o tym, że czytanie książek jest wspaniałym zajęciem. Nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale również przenosi nas do magicznego świata. Tygrys jednak zechciał posiąść Książkę na własność, a Marek nie chciał jej oddać. Ykhama uwięził chłopca. Wtedy do akcji wkroczył Miś Kryspin – na co dzień pluszowy towarzysz chłopca i podjął próbę uwolnienia Marka. Czy próba się powiodła i czy Tygrysa udało się sprowadzić na dobrą drogę? Tego wszystkiego dowiedziały się dzieci podczas spektaklu: ,,Ostatnia Książka Świata”, zaprezentowanego przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
IX edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu odbyła się 11 kwietnia 2016 r. Uczestnikami konkursu było 26 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Łęczyca. Startowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I -III i kl. IV-VI. Jury złożone z nauczycieli poszczególnych szkół wyłoniło laureatów. Wyniki przedstawiają się następująco:
Grupa wiekowa kl. I-III
I miejsce- Adam Śmiechowski - SP Siedlec
II miejsce -Anna Kaźmierczak - SP Błonie
III miejsce- Szymon Domański -SP Topola Królewska
Wyróżnienia – Rafał Olejniczak - SP Siedlec i Hubert Wszelaki –SP Błonie
Grupa wiekowa kl. IV-VI
I miejsce – Aleksandra Śmiechowska - SP Siedlec
II miejsce – Magdalena Brygier - SP Topola Królewska
III miejsce Jan Zaborowski - SP Topola Królewska
Wyróżnienie – Urszula Kowalczyk – SP Topola Królewska
Laureaci zakwalifikowali się do drugiego -powiatowego etapu, który odbędzie się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęczycy 28 kwietnia 2016 r.
Wszystkim recytatorom serdecznie dziękuję za udział w konkursie, a także nauczycielom za przygotowanie dzieci do niego. Laureatom gratuluję i życzę dalszych sukcesów .
7 grudnia zostało przygotowane spotkanie przez biblioteki gminną i szkolną w Siedlcu dla uczniów klas V – VI pt. „Spotkanie na Panteonie”. Uczniowie wcielili się w postacie bogów i bogiń greckich i rzymskich. Przygotowali stroje i atrybuty. Podczas spotkania każdy uczestnik przedstawił się wszystkim i opowiadał ciekawe fragmenty ze swojego boskiego życia. Następnie bogowie greccy i rzymscy dobierali się w pary np. Hefajstos i Wulkan, Afrodyta i Wenus. Boskie towarzystwo zatańczyło zorbę, wykonało różnymi technikami na brystolu ciekawe prace plastyczne przedstawiające naczynia (amfory, kratery). Po ciepłym posiłku, którym była pyszna pizza, uczestnicy imprezy poznawali angielskie słownictwo związane z mitologią, a następnie zmagali się w „igrzyskach”, które wyzwoliły w nich mnóstwo emocji i śmiechu.
"Spotkanie na Panteonie” w takiej formie było zorganizowane po raz czwarty. Było ono możliwe dzięki zaangażowaniu nie tylko uczniów i organizatorek, lecz także nauczycieli z klas IV-VI.
26 listopada maluszki z oddziału przedszkolnego spotkały się w bibliotece z okazji święta pluszowego misia. Dzieci uważnie wysłuchały historii powstania pluszowego misia a później opowiedziały kilka słów o swojej ulubionej maskotce – misiu. Następnie na podstawie książeczki pt. „Uciekający tort” szukały torta, którego upiekła mama misiowi na urodziny. Wszyscy przyjaciele misia chętnie zjedliby po kawałku ale dziwnym trafem tort ciągle im się wymykał. Szukając tortu przyjaciele nauczyli się jak ważne jest dzielenie się z innymi.
Maluszki pokolorowały kontury misia i zrobiliśmy wystawkę prac. Spotkaniu towarzyszyły zabawy ruchowe i dobry humor..
23 października maluszki z przedszkola SP w Siedlcu rozmawiały o zwierzątkach na wiejskim podwórku na podstawie książeczki H . Łąckiej „ Jak pies z owieczką”. Owieczka Hala mieszka na farmie ze swoją mamą i innymi zwierzętami. Niewiele jeszcze wie o świecie ale, podobnie jak każde dziecko – jest ciekawska i dociekliwa. Próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Z pomocą przychodzi jej piesek Farmek, który zawsze zjawia się w odpowiednim momencie . Pomaga małej Hali i cierpliwie odpowiada na pytania.
Dzieci wykonały plakat z ilustracjami zwierząt mieszkających w wiejskiej zagrodzie.
18 września maluszki z przedszkola przy SP w Siedlcu po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę. Wysłuchały bajki E. Piotrowskiej „ Tupcio Chrupcio - przedszkolak na medal”. Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale …nie chce iść do przedszkola. Może dlatego, że nie wie, jak wesoło i ciekawie można się tam bawić? Po rozmowie jak fajnie być przedszkolakiem dzieci wykonały plakat naklejając ulubione zabawki.
16 listopada gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu była pisarka dla dzieci Agnieszka Frączek. Odbyły się dwa spotkania z autorką. Pierwsze dla uczniów kl. IV- VI ze Szkół Podstawowych z Leźnicy Małej, Wilczkowic i Siedlca; drugie zaś dla dzieci młodszych z kl. I-III, w którym uczestniczyły dzieci z Błonia , Siedlca i Topoli Królewskiej. Dzięki życzliwości i dobrej współpracy spotkania te mogły się odbyć na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.
Pani Agnieszka Frączek z zawodu germanistka, wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, miłośniczka psów i kotów jest z zamiłowania poetką tworzącą przede wszystkim dla dzieci. Z wielką swobodą opowiadała dzieciom o swoich książkach, angażując do wspólnej zabawy słowem. Autorka przedstawiła dzieciom kilka swoich wierszyków, opowiedziała skąd czerpała pomysły na ich napisanie. Najczęstszą inspiracją jest język. Z humorem opowiadała o jego zawiłościach „wytykając” popełniane błędy językowe nie tylko przez dzieci.
Dzieciom młodszym opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że czytany tekst można łatwiej zapamiętać dzięki ciekawym ilustracjom.
Na spotkaniach nie zabrakło licznych pytań zadawanych przez dzieci dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki, na które chętnie odpowiadała. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze na długo zostaną w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania autorka rozdała wiele autografów i dedykacji do swoich książek.
Za ciekawe spotkanie uczestnicy wręczyli autorce bukiet kwiatów i ilustracje do jej wierszy.
„Czytam sobie w bibliotece” to ogólnopolski projekt, stworzony przez Wydawnictwo Egmont i Centrum Edukacji Obywatelskiej, który skierowany jest do najmłodszych czytelników mający zachęcić do samodzielnego czytania. Nasza biblioteka jest jedną z 900 bibliotek w całej Polsce, które zakwalifikowały się do tego projektu.
W ramach tego projektu w pierwszym tygodniu listopada zostały przeprowadzone dwa warsztaty twórcze dla dzieci z kl. I i kl. III Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.
„Podróżnicy na tropie odkryć” z kl. I wysłuchały fragmentów opowiadania Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, w którym dziewczynka Maja i złota papuga wyruszają w pełną przygód podróż różnymi środkami lokomocji w poszukiwaniu zagubionego przez papugę jaja. Bohaterki spotykają po drodze wiele osób, zmieniają też środki transportu: autobus, tramwaj wodny, statek, by na końcu dotrzeć na wyspę i odnaleźć nie jajo a pisklę. Tekst opowiadania stał się pretekstem do rozmowy na temat podróży i podróżowania. Pierwszaki spakowały czarodziejską walizkę z akcesoriami niezbędnymi w podróży, zadeklarowali czego należy unikać, aby bezpiecznie podróżować i jak należy się zachować, by z podróży przywieźć same miłe wspomnienia.
„Szarka i wilki” tak zatytułowane były drugie warsztaty na podstawie książki Ewy Nowak pt. „Szarka”. Zajęcia rozpoczęły się krótką rozmową na temat lasu. Uczniowie naśladowali dźwięki lasu i głosy zwierząt, rozpoznawali tropy. Dzieci wysłuchały historii wilczycy z książki i przystały na propozycję samodzielnego dokończenia lektury. Po krótkiej gawędzie o wilkach (gdzie mieszkają, co jedzą, jak się porozumiewają, czy są pod ochroną?) część dzieci wykonało pacynkę wilka ze skarpetki, pozostałe opaskę na głowę. Teraz wilczki mogły się bawić; porozumiewały się ze sobą piskiem, skomleniem szczekaniem, warczeniem i wyciem.
Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali „Teczkę Czytam sobie w bibliotece”(naklejki, zakładki, przewieszki, kolorowanki i dyplomy) oraz wykonali pamiątkowe grupowe zdjęcie.
19 października odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski „ W barwach jesieni” dla klas I - III zorganizowany przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Siedlcu . Wzięło w nim udział tylko 10 recytatorów ze szkól podstawowych z Siedlca i Wilczkowic. Poziom występów był tak wysoki, że jury postanowiło przyznać 5 nagród.
I miejsce – Adam Śmiechowski – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
Krzysztof Tomczak – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
II miejsce – Michalina Gmerek – Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Maria Pacholczyk Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Siedlcu
III miejsce – Agata Olczyk Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Laureaci otrzymali dyplomy, książki oraz drobne upominki .Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy za udział oraz teczki z niespodzianką.
17 czerwca odbył się 3 gminny konkurs recytatorski „Przedszkolaki recytują”. W tym roku przebiegał pod hasłem „Moje zwierzątko”. Brało w nim udział 21 dzieci z oddziałów przedszkolnych ze wszystkich szkół naszej gminy – Błonia, Leźnicy Małej, Siedlca, Topoli Królewskiej i Wilczkowic.
Przed konkursem dzieci obejrzały interesująca prezentację wiersza „Rzepka” J. Tuwima w wykonaniu przedszkolaków z Siedlca. Było śmiesznie i wesoło. Następnie zaprezentowały swoje zdolności artystyczne pokonując tremę uczestnicy konkursu.
Występy przedszkolaków oceniało jury w składzie: Marta Łuczak, Małgorzata Anielak, Milena Piotrowska, Wioletta Królak, Katarzyna Jeleńska – nauczycielki i Agata Fornalczyk – radna Gminy Łęczyca. Jury jak co roku miało trudne zadanie, gdyż dzieci bardzo się starały i pięknie recytowały przygotowane wiersze. Ostatecznie laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Krzysztof Tomczak O.P. w Siedlcu i Szymon Walczak O.P. w Błoniu
II miejsce - Nikola Olczyk O.P. w Topoli Królewskiej i Paulina Pawłowska O.P. w Siedlcu
III miejsce – Rafał Wszelaki O.P. w Błoniu i Katarzyna Karlikowska O. P. w Siedlcu
Dyplomy i nagrody czekały nie tylko na zwycięzców, ale także na wszystkich uczestników , którym serdecznie gratulujemy. Dziękuję nauczycielom za przygotowanie dzieci do konkursu i zapraszam do udziału w następnym roku.
3 grudnia biblioteka gościła Teatr "Maska" z Krakowa ze spektaklem "Grymasy królewny Kasi". To spektakl o dobrym wychowaniu i dobrych manierach. W baśniowej formie pokazuje dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów oraz jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”. Przedstawienie obejrzały dzieci z kl. O-III Szkoły Podstawowej w Siedlcu i Błoniu. Następnie aktorzy udali się do Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Topoli Królewskiej, aby najmłodsi uczniowie tej szkoły mogli też poznać bohaterkę Kasię. Dzieci ze wszystkich szkół miały możliwość zobaczenia jak bardzo niegrzeczne zachowanie sprawia przykrość innym.
Bardzo dziekuję dyrekcji Szkoły Podstawowej w Siedlcu za udostępnienie sali
2 grudnia 2014 r. 19 uczniów z klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Siedlcu uczestniczyło w ipmprezie czytelniczej "Spotkanie na Olimpie" przygotowanej przy współpracy z p. Iwonę Starzyńską nauczycielką - bibliotekarką Szkoły Podstawowej w Siedlcu. W czasie "Spotkania na Olimpie" każdy uczestnik wcielał się we wcześniej przydzieloną rolę boga lub bogini i opowiadał o faktach ze swojego boskiego życia. Uczestnicy wcześniej też przygotowali strój i atrybut. Wśród bogów i bogini pojawił się m.in. Zeus z egidą i piorunami, Afrodyta z gołąbkiem i różą, Posejdon z trójzębem, Temida z wagą, Artemida z łukiem. Po prezentacji dziewczynki wykonywały bransoletki, zaś chłopcy wieńce laurowe. Na koniec uczniowie w parach lub trójkach ozdabiali amfory. Uczestnikom spotkania towarzyszyła muzyka grecka.