Cykl Pełnia tajemnic! Małgorzaty Rogali
„Milcząc jak grób” tom I Podkomisarz Monika Gniewosz musi zerwać z przeszłością i zmienić otoczenie. Decyduje się więc na przeprowadzkę z Warszawy do sennego miasteczka Pełnia, gdzie życie płynie leniwie, a mieszkańcy wierzą, że nad jeziorem przechadza się duch topielicy. Monika zaczyna pracę w komisariacie i już pierwszego dnia dostaje wezwanie na miejsce zdarzenia – ktoś napadł na młodego mężczyznę. Wkrótce dowiaduje się również o zaginięciu gospodyni pensjonatu. Stopniowo sprawy miasteczka zaczynają wciągać policjantkę niczym niebezpieczne mokradła.
„Za cenę śmierci” tom II za co jesteś w stanie zapłacić najwyższą cenę? Upalne lato w Pełni. Do pensjonatu nad jeziorem przyjeżdżają turyści. Nie wszyscy mają zamiar wypoczywać. Niektórzy zjawiają się tam w poszukiwaniu skarbu – bezcennego zestawu zabytkowej porcelany. I nie cofną się przed niczym, by go zdobyć. Podkomisarz Monika Gniewosz znajduje w miasteczku swój azyl. Po pierwszym zakończonym sukcesem śledztwie czas płynie jej spokojnie, do momentu gdy dochodzi do zabójstwa jednego z letników. W pogoni za mordercą Monika będzie musiała ponownie stawić czoło przeszłości i zawalczyć o to, co w jej życiu najważniejsze.
„Blef” Ewy Salwin to wciągająca powieść osadzona w realiach dwudziestolecia międzywojennego. Pozory i plotki są tym, co pasjami zbiera główny bohater powieści – Witold Woronowicz, wysoko postawiony urzędnik Ministerstwa Skarbu. Na przyjęciu, zorganizowanym z okazji zaręczyn z Pauliną Borkówną, córką wpływowego sędziego, Woronowicz dowiaduje się o domniemanym romansie dziewczyny z paryskim wspólnikiem Borka. Szerzący tę plotkę księgowy Majewski jest bliskim współpracownikiem Witolda. Zapytana o prawdziwość pogłoski narzeczona mdleje, co jeszcze bardziej podsyca podejrzenia Woronowicza. Między Majewskim a Woronowiczem dochodzi do sprzeczki, pada wyzwanie na pojedynek... Jak potoczą się losy Witolda? Jakie tajemnice z przeszłości ukrywa mężczyzna? Czy dojdzie do ślubu z Borkówną?
„Przystań w Sosnowej Polanie” Małgorzaty Winkler-Pogody to barwna opowieść o rodzinie, której członkowie kochali się, ale nie za bardzo, lubili ale nie do końca, pomagali sobie nawzajem, ale mieli do siebie wiele pretensji. Historia matki i trzech córek opowiedziana z czterech punktów widzenia. Wspomnienia i sceny z życia bohaterek przeplatają się, tworząc obraz niełatwych relacji w pewnej rodzinie mieszkającej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Akcja obejmuje lata 1918–2008. Dziewięćdziesięcioletnia Zofia zapada w śpiączkę. W tym dziwnym śnie wracają ważne wydarzenia i przeżycia, o których nie chciała mówić ani pamiętać: epizody z młodości lat trzydziestych, z czasów wojny, powojennej wędrówki na Ziemie Odzyskane, a także z Wrocławia lat czterdziestych. Choroba matki zmusza córki do refleksji nad własnym życiem i wzajemnymi relacjami. Każda z nich skrywa niespełnione marzenia, zawiedzione nadzieje, niewykorzystane możliwości. Każda doznawała dotkliwych zawodów; ich dom był domem, w którym mężczyźni tylko bywali lub szybko odchodzili. Czy kobiety mają jeszcze szansę, by coś zmienić, rozprawić się z demonami, które przez tyle lat były nieodłącznymi towarzyszami ich życia?
Źródło:https://lubimyczytac.pl/
Zaczynam cykl Środowego Głośnego czytania w przedszkolach na terenie gminy Łęczyca.
W minioną środę wraz z opowiadaniami Maszy odwiedziłam przedszkole w Szkole Podstawowej im Władysław Łokietka w Topoli Królewskiej.
Dzieciaki chętnie, uważnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o przygotowaniu zwierząt do zimy, po czym śpiewająco odpowiadały na zadawane pytania.
Dziękuję za miłe przyjęcie i gościnność najmłodszym grupom i ich opiekunom.
Do zobaczenia
Agnieszka Lis w „Córce Rabina” zabiera nas do świata, w którym temat wiary i tolerancji miesza się z wojennym niebezpieczeństwem. Cóż warte jest człowieczeństwo, gdy każdy dzień może być tym ostatnim? Czy w rzeczywistości pełnej uprzedzeń i lęku jest miejsce na przyjaźń? Miłość, przyjaźń, tolerancja. Katolicki ksiądz, Kazimierz, jest wśród swoich parafian bardzo szanowany. Nie tylko czyni kapłańską posługę, jest także powiernikiem wiernych i zwyczajowo rozstrzyga lokalne konflikty. Stawiany na piedestale, pomagając innym, czuje się osamotniony. Wkrótce między nim i rabinem Chilem nawiązuje się nić porozumienia i przyjaźni. Wybuch wojny nie przerywa dopiero co powstałej zażyłości, wręcz zacieśnia i buduje niezwykłą relację. Pewnego dnia Kazimierz zauważa córkę rabina, Rachelę, przechadzającą się po rynku pod rękę z niemieckim żołnierzem...
Marek Stelar „Krzywda” Zabójstwo emerytowanej nauczycielki Reginy Remus odbija się w Nowym Warpnie szerokim echem. Remus nie była lubiana w miasteczku. Samotna, zgorzkniała i wyniosła: niemieckie pochodzenie sprawiło, że nie miała łatwego dzieciństwa. W domu ofiary aspirant Przeworski oprócz napisanego na podłodze krwią nazwiska mordercy znajduje zrobione w 1946 roku zdjęcie załogi posterunku MO. Niedługo później podczas porządkowania starego cmentarza odkryte zostają szczątki więźniów obozu koncentracyjnego. Sprawa zabójstwa wydaje się praktycznie rozwiązana: Georg Kustler, szanowany obywatel i właściciel stoczni jachtowej w Stralsundzie twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem, choć to jego odciski palców ujawniono na nożu tkwiącym w piersi ofiary. Mimo to Przeworski czuje, że sprawa sięga daleko w przeszłość, może nawet do czasów wojny.
Klaudia Duszyńska określa samą siebie jako introwertyczkę, która uwielbia muzykę jazzową, poezję i kolor zielony. Przeprowadziła się z miasta na wieś. Ceni spokój i ciszę, które przyniosła jej ta zmiana. Podkreśla, że jest uzależniona od galopów leśnych i odbywania spontanicznych podróży. Chciałam zaproponować Państwu dwie nowe powieści tej autorki
„Beskidzki Anioł” Lato, góry i las. Sielska sceneria Beskidu Niskiego i miłość, która rodzi się wśród wycia wilków… Joanna Wilk ma apetyt na życie. Pracuje w galerii sztuki na krakowskim Kazimierzu, lepi z gliny małe cuda i wciąż wierzy w wielką miłość. Czeka, aż w jej życiu zdarzy się coś niezwykłego. Pewnego dnia dostaje intrygującą propozycję poprowadzenia warsztatów z ceramiki w Beskidzie Niskim. Wyjazd okazuje się odpowiedzią na jej pragnienia. Tam, w malowniczej scenerii gór i lasów, dzieje się magia. Joanna poznaje Tomka, młodego doktoranta leśnictwa, który prowadzi badania nad wilkami. Przy nim zapomina o bolesnej przeszłości i na nowo się uczy, czym jest szczęście. Czy jednak odważy się zaufać do końca? Czy sięgnie po miłość?
„Leśniczanka” Ida, córka leśniczego i studentka psychologii, nagle pojawia się w rodzinnym domu, nie zdradzając, co skłoniło ją do ucieczki z miasta. Koszmary nie dają jej spać, unika ludzi, a namiastkę spokoju odnajduje w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie zostaje wolontariuszką. Dopiero Bruno, przyjaciel dziewczyny, powoli odkrywa jej bolesny sekret. Tymczasem Joanna Wilk, historyczka sztuki, po burzliwych wydarzeniach sprzed jesieni postanawia zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się na drugi koniec Polski, by budować tam spokojną przyszłość. Nie przypuszcza jednak, że los bywa przewrotny i na jej drodze znów stanie Tomek… Młody leśnik pomaga dzikim zwierzętom i wciąż ma nadzieję, że oswoi także swojego Wilka. Czy Joanna da mu kolejną szansę? Pewnego dnia, wśród malowniczych lasów i jezior Pojezierza Brodnickiego, losy Idy i Joanny się splotą. Co przyniesie ta znajomość i czym się okaże dla każdej z dziewczyn?
Źródło:https://lubimyczytac.pl/
Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach
Po co czytać?
Im więcej czytamy, tym więcej słów znamy. A elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w karierze zawodowej.
Przed oczami mamy literki, a w głowie „widzimy” całą historię, nawet to, co w realnym świecie tak naprawdę nie istnieje!
A poza tym czytanie:
● inspiruje,
● kształtuje charakter,
● poprawia umiejętności komunikacyjne,
● pomaga zapamiętać zasady pisowni,
● kształtuje nasz styl pisania
● … i po prostu sprawia przyjemność!
Dzieci najpierw wybrały a później z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania które im przeczytałam o Jesieni i Liściach:). Były bardzo aktywne i pięknie odpowiadały na zadawane pytania.
Zaproszeni goście oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej również przeczytali wybrane przez siebie wiersze i opowiadania.
Dziękuje za zaproszenie Paniom z przedszkola w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach.
Do zobaczenia wkrótce:)
Szkoła Podstawowa im Orła Bibłego w Siedlcu.
Po co czytać?
Bo nasz mózg – podobnie jak mięśnie – potrzebuje gimnastyki
Czytanie absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe. To dlatego czytanie rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie – czytając zawsze możemy zatrzymać się na jakimś fragmencie i przemyśleć go.
Zerowiaki z grupy Pani Jadwigi Kołodziejskiej wysłuchały dzisiaj opowiadania o jesieni i liściach z serii Wesoła farma. Było dużo pytań, zainteresowania liśćmi i jesienią.
„Sztauwajery” Pauliny Świst Po bestsellerowych „Paprocanach” i „Chechle” intrygująca prawniczka prezentuje kolejny tom serii – „Sztauwajery”. Na czytelników czekają bezbłędne dialogi, wyraziste postaci i niespodziewane zwroty akcji!
Julia Czerny nie nadaje się do tych wszystkich gier i podchodów. Zawsze dobrze o tym wiedziała, dlatego nie zajęła się prawem karnym, a przejrzystym i jasnym prawem gospodarczym. W tej dziedzinie wszystko oparte jest na liczbach i dokumentach. I to ceniła w tej robocie najbardziej. I pewnie wiodłaby wyjątkowo spokojne życie, gdyby na jej drodze znów nie stanął on. Lucjan „Luca” Złocki – samiec alfa, zło w czystej postaci. I teraz dopiero zacznie się prawdziwe życie. Przekonają się o tym nie tylko Julka, ale też Marcin, Zośka i Paulina. Wszyscy podejrzewali, że prędzej czy później przyjdzie pora by wyrównać rachunki z Lucą. Wyjątkowo mocne przeczucie podpowiada im, że ten moment nadszedł właśnie teraz. I że nieuniknionym jest, że ktoś pożegna się z życiem. Luca „uwzględnił to w kosztach” całej operacji. Planu, nad którym pracował połowę swojego życia… W co Luca zamierza ich wmanewrować? I jak to się może dla nich skończyć? Zajrzyjcie do Doliny Trzech Stawów i przekonajcie się sami!
„W sercu wroga” Magdaleny Wala to pierwszy tom nowej, rozdzierającej serce sagi.
Jest wiosna 1944 roku. W cieniu wojny wśród mazurskich jezior rodzi się uczucie, które może kosztować życie…Amalia Heyn to córka bogatych mazurskich gospodarzy, lecz od dnia ślubu z Niemcem należy do rodziny nazistów. Dziewczyna jest świadoma okrucieństwa wojny, martwi się o życie walczącego na froncie męża, ale nie umie się odnaleźć wśród ludzi ślepo wierzących w potęgę Hitlera i Rzeszy… Do gospodarstwa Heynów trafi a Piotr Liszkiewicz, polski robotnik przymusowy. Tajemniczy mężczyzna pała nienawiścią do Niemców. Marzy o zemście. Nie zdaje sobie sprawy, że jedyną osobą, która dobrze mu życzy, jest Amalia. Mimo początkowej niechęci między Amalią a Piotrem nawiązuje się nić porozumienia. Oboje wiedzą, że ich przyjaźń jest zakazana, jednak z czasem serca przestają słuchać rozumu… Co zrobić z rodzącą się miłością, za którą grozi śmierć?
„Mój przyjaciel to zły chłopak” Agata Bieńko - Marcel zawsze był dla niej jak brat. Troszczył się, bronił ją i wspierał. Cały jego urok osobisty, nieraz zapierał jej dech w piersiach.Nigdy jednak nie dopuszczała do siebie myśli, że mógłby spojrzeć na nią inaczej, niż na przyjaciółkę. Kiedy wyjechał na studia, urwał kontakt, ale gdy wrócił... nie był już tym samym, uroczym chłopakiem. Zmężniał, a jego niegdyś pokorna natura rozproszyła się niczym pył. Teraz tajemniczy, zabójczo przystojny i nieustępliwy Marcel, dokładnie wie czego chce. Jego młodszej przyjaciółki z dzieciństwa. A ona przecież nie będzie się słuchała ojca i trzymała od niego z daleka, nawet jeśli ma na sumieniu kilka grzeszków.
„Noce na Miodowej 4” Joanny Szarańskiej to pełna emocji historia o ucieczce przed błędami przeszłości i wierze w piękne jutro.
Zapach kobiecych perfum na koszuli, późne powroty do domu, weekendowe delegacje… – Natalia nadal ma tak wiele powodów, by nie wierzyć mężowi. Dominik stara się za wszelką cenę udowodnić, że jeden błąd nie przekreślił życia, które wspólnie zbudowali, i nadal jest tym samym mężczyzną, w którym zakochała się przed laty. Przeprowadzka do nowego domu miała być dla nich drugą szansą. Obiecali sobie, że tym razem będzie inaczej: żadnych kłamstw oraz sekretów. Nowe miejsce to przecież najlepszy sposób, aby zacząć jeszcze raz. Jednak zaufanie jest bardzo kruche i niełatwo je odbudować. Szczególnie gdy do głosu dochodzą dawne słabości i nie sposób oprzeć się pokusie…
Czy mimo obaw Natalia zaufa mężowi i uwierzy, że są w stanie tworzyć szczęśliwą rodzinę? Czy zapomni o tym, co się wydarzyło, zanim zamieszkali na Miodowej? Jak wiele można poświęcić w imię miłości?
„Przeorane miedze” Kasi Bulicz-Kasprzak to czwarty tom wiejskiej sagi inspirowanej historią rodziny autorki.
W Tynczynie następują zmiany. Pokolenie, które przyszło na świat po Wielkiej Wojnie, wchodzi w dorosłość. Dziewczyny marzą o miłości. Szukają jej na wiejskich zabawach, wypatrują w tłumie chłopców śpieszących na odpust. Oddają swoje serca szybko, czasem bezmyślnie. Dobrze, jeśli później są z tego tylko plotki. Mężczyźni myślą o polityce. Rząd, mimo wielokrotnie składanych obietnic, nie zrealizował reformy rolnej. Można odnieść wrażenie, że władza kpi z chłopów, bo policja pilnuje, czy psy przywiązane przy budach i studnie pomalowane białą farbą. Trzeba głośno powiedzieć politykom, co się o tym myśli. Wybuchają strajki. Zajęci swoimi sprawami, zbiorem plonów, które tego lata wyjątkowo obfite, ludzie nie widzą złowieszczych chmur, zasłaniających spokojne niebo. W pierwszy wrześniowy ranek kończy się świat, który mieszkańcy Tynczyna znali. Wojna zastaje Werę w szpitalu, Lenę przy dojeniu krowy, Bogusię podczas kłótni z teściową. I nagle to, co wydawało się tak istotne, traci na znaczeniu. Ze skrawków codzienności trzeba budować życie na nowo, a w wojennej rzeczywistości to bardzo trudne zadanie.
„Ty albo żadna” Magdaleny Kordel ulubionej pisarki Polek. Autorka bestsellerów Anioł do wynajęcia, W blasku słońca, a także serii ,,Malownicze", ,,Uroczysko", ,,Wilczy dwór" i ,,Miasteczko". ,,Ty albo żadna" to część serii ,,Tajemnice".Ty albo żadna to niezwykłe połączenie mrocznych sekretów, wibrujących emocji i odrobiny magii z prawdziwym życiem. Magdalena Kordel po raz kolejny udowadnia, że jak nikt potrafi opowiadać historie, które poruszają do głębi serca.
Nad domem babki Adeli gromadzą się czarne chmury. To pewnie sprawka nietoperza, którego pojawienie się zawsze zwiastuje kłopoty. Halina, do tej pory przez wszystkich uważana za zmarłą, niespodziewanie staje w drzwiach i jak się okazuje, nie zamierza opuścić miasta. Ewelina nie może znaleźć odpowiedniego momentu, by podzielić się z rodziną tym, co leży jej na sercu. Jagna czuje się oszukana przez Mateusza, Rutę i cały świat. Adela zaczyna rozumieć, że nadszedł czas zmierzyć się z przeszłością i wyjawić skrywaną przez pokolenia rodzinną tajemnicę. Czy opowie, co zdarzyło się we dworze, którego atmosferę tak bardzo pragnie odtworzyć? Przed czym tak naprawdę usiłował uchronić swoje wnuczki dziadek Konstanty? I czy mu się to udało?
„Zrodzony z gniewi” Magdaleny Zaleckiej to mroczny romans ze skomplikowanym głównym bohaterem, który budzi jednocześnie grozę i fascynację. To także opowieść o kobiecej sile, która pozwala uwierzyć, że można uciec z piekła i zostawić za sobą demony. To propozycja dla fanów i fanek nurtu dark romance. Ta mroczna, przepełniona erotyzmem i skonfliktowanymi emocjami powieść Pauliny Zaleckiej spodoba się miłośniczkom i miłośnikom mocnych wrażeń oraz trzymających w napięciu historii.Książka porusza kontrowersyjne tematy, mogące budzić niepokój. Powieść przeznaczona dla czytelników od osiemnastego roku życia.
Historia Chloe stanowi odwrotność historii Kopciuszka – znalezienie miłości i bajkowy ślub wiodą ją do świata pełnego łez i bólu, w którym zdołają przetrwać tylko najsilniejsi. Andres i Chloe właśnie powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. W ich najbliższym otoczeniu znaleźli się jednak ludzie, którzy postanowili rozdzielić parę za wszelką cenę. Podczas podróży poślubnej Chloe zostaje porwana. Trafia do domu, którego właściciel kolekcjonuje kobiety i traktuje jak żywe lalki. Chloe ma zostać jego najpiękniejszym trofeum. Mikail jest bossem narkotykowym i jednym z najpotężniejszych gangsterów w Meksyku, ukształtowanym przez życie pełne przemocy i cierpienia. Aby odzyskać wolność, Chloe będzie musiała wydobyć na powierzchnię tkwiące w nim głęboko ludzkie uczucia. Czy kobieta znajdzie w sobie siłę, by przetrwać, i zdoła się uwolnić z rąk psychopaty?
„Jedyna na świecie” Agaty Przybyłek w pełnej sekretów historii o ludzkich decyzjach wpływających na całe nasze życie. Są wydarzenia, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Są tajemnice, które już na zawsze pozostaną nieujawnione.
Po odejściu z policji Damian dostaje pracę w renomowanej agencji detektywistycznej. Pierwsze zlecenie jest dla niego ogromnym wyzwaniem. Zaginęła Agnieszka, jego młodsza siostra. Krótko po maturze po prostu rozpłynęła się w powietrzu. Dokąd zaprowadzi Damiana śledztwo? Jaki sekret skrywa Aga? Czy uda się ją odnaleźć?Maja przybywa na Wybrzeże, by pracować jako animatorka w nadmorskim hotelu. Z początku nieufna, z czasem coraz lepiej odnajduje się w nowej roli. Z każdym dniem bliższy staje jej się też syn pracodawców, Hubert. Co łączy te dwie historie? Komu pisane jest szczęście i co ono tak naprawdę oznacza?
„Wojna” Joanny Jax druga część Sagi Wołyńskiej. Nadchodzi rok 1939. Ustabilizowane życie Marty, Nadii, Wissariona i Andrzeja nagle legło w gruzach. Tymczasem dla Marcela Lemańskiego wybuch wojny jest szansą na opuszczenie murów więzienia. Okupacja sowiecka a potem niemiecka odciska na bohaterach głębokie piętno, zaś ukraińscy nacjonaliści, kibicujący Trzeciej Rzeszy, liczą na utworzenie niepodległego państwa. Ich zawiedzione nadzieje i gorycz porażki doprowadzają do tragedii, która kosztuje życie tysięcy niewinnych ludzi. Różne postawy, dylematy moralne i skrajne emocje a wreszcie nieustanny lęk towarzyszą bohaterom od pierwszego dnia wojny i malują obraz ponurej rzeczywistości Wołynia i Lwowa.
Zapraszam serdecznie
źródło informacji: https://lubimyczytac.pl/
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta Polski od 2012 roku. Rok 2022 ogłoszono przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Polskiego Romantyzmu, w związku z tym w ramach akcji Narodowego Czytania czytamy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane w Wilnie w 1822 roku.
Ballady i romanse są prekursorską próbą ukazania nowego sposobu patrzenia na świat w literaturze. Stanowią także wyzwanie rzucone piewcą klasycyzmu. Ich doskonałość zapowiada późniejszy geniusz. Już na samym niemal początku „Ballad i romansów” Mickiewicz przeciwstawia „czucie i wiarę” – „szkiełku i oku”. Odrzuca podany chłodnej analizie, sposób pojmowania rzeczywistości przez klasyków. Utożsamia się z człowiekiem z ludu, który poznaje świat za pomocą znaków przeczuć i intuicji
13 września o godzinie 10:30 odbyło się narodowe czytanie w gminie Łęczyca.
Przybyli zaproszeni goście którzy wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu przeczytali utwory Adama Mickiewicza.
Bardzo dziękuję za przybycie i wspólne czytanie Pani Sylwi Doniak – Sekretarz Gminy Łęczyca , Pani Renacie Osmólskiej - pracownikowi referatu oświaty, Panu Szymonowi Kamińskiemu – pracownikowi Urzędu Gminy, Pani Agacie Fornalczyk - Przewodniczącej Komisji Porządku Publicznego, Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Oświaty i Kultury , Pani Ilonie Sawickiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Błoniu, Pani Anecie Kuczkowskiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu, Pani Aleksandrze Jerzmanowskiej - przedstawicielce Rady Rodziców i jednocześnie Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu, młodzieży ze Szkoły Podstawowej im Orła Białego w Siedlcu i wszystkim zebranym na wspólnym czytaniu.
Mam nadzieję, że przyszły rok zgromadzi jeszcze więcej zainteresowanych i będziemy mogli wspólnie odczytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na które już teraz zapraszam.
Co jeszcze wydarzy się w Stajni w Pieńkach?
Kolejne części sagi Izabelli Frączyk „ Jedną nogą w niebie”, „Loteria życiowych szans”, „Z miłością pod wiatr”, to kolejne przygody i perypetia Magdy i Adama.
Najnowsza powieść bestsellerowej autorki – Joanny Jax "Głód". Wielki głód na Ukrainie, tygiel narodowościowy we Lwowie i skomplikowane relacje polsko-ukraińskie to pejzaż, w którym swoje miejsce musi odnaleźć piątka młodych ludzi. Nadia Szewczenko i Wissarion Zinowjew walczą o przetrwanie w czasie hołodomoru, a Marta Osadkowska i Marcel Lemański o miłość, której nikt z ich otoczenia nie daje szans.To opowieść o ludzkiej godności, człowieczeństwie i determinacji, by zaznać odrobinę szczęścia. A przede wszystkim o skomplikowanych ludzkich losach i uczuciach, których siła potrafi być niszcząca i rzucić się cieniem na całe życie bohaterów.
„Ukryci” Marcie Sygit wali się świat, kiedy jej niepełnosprawny syn zostaje uprowadzony. okazuje się, że Piotrek nie jest jedyny, a porywacz działa już od roku. Zniechęcona brakiem postępów w śledztwie samotna matka znajduje nieoczekiwanie sprzymierzeńca w osobie Marka Bielawskiego, lokalnego przedsiębiorcy i ojca jednego z porwanych chłopców. Upór i determinacja prowadzą tę dwójkę tropem uprowadzonych niknącym we mgle domysłów i hipotez. Zbieg okoliczności sprawia, że pojawia się szansa na zbliżenie się do porywacza, jednak konieczna jest interwencja wybitnego psychiatry i psychoterapeuty. Doktor Sobczak w zakamarkach umysłu przypadkowego świadka musi znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie: gdzie ukryci są chłopcy? Wszyscy mają świadomość, że czas się kończy. czy zdążą?
„Dziewczyny z Wołynia” Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka. Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie. W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę. Nowa książka autorki bestsellerowych Dziewczyn z Powstania, Dziewczyn z Syberii i Dziewczyn z Solidarności.
„Kto jak nie ja” Druga część serii o nauczycielkach to zabawna i przewrotna opowieść o losach trzech kobiet, które łączy siła przyjaźni. Agata Przybyłek kolejny raz pokazuje, że w życiu nie ma sprawdzonego wzoru na szczęście. Przyjaciółki z pokoju nauczycielskiego ponownie zapraszają do udziału w lekcji życia. Przekonaj się, która z nich zakończy semestr szczęśliwie, a która wpakuje się w jeszcze większe kłopoty. Joanna dzieli swój czas między pracę, miłość – Marka, nastoletnią córkę Kornelię i szaloną ciotkę, której pomysły przyprawiają o ból głowy.Ela rozwija wymarzoną firmę. Czy jedno nietypowe zlecenie odmieni jej życie? Czy pojawi się szansa na… miłość?Magdę i jej byłego męża coraz bardziej martwi stan córki. Kolejne konsultacje przybliżają ich w końcu do odpowiedzi na pytanie, co dolega Lilce. Czy ta trudna sytuacja przyniesie coś dobrego?
Mario Escobar po mistrzowsku łączy fikcję z faktami historycznymi, wprowadzając czytelnika w tragiczną sytuację polskich Żydów walczących o przetrwanie w warszawskim getcie. „Nauczyciel z getta” to świadectwo heroizmu człowieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pełni poświęcił się dzieciom. Do końca był wierny swojemu powołaniu i stał się symbolem męczeńskiej śmierci bezbronnych ofiar Holocaustu. Agnieszka Ignaciuk z synem Henrykiem na krótko przed wybuchem II wojny światowej szuka schronienia. Oboje trafiają do sierocińca, gdzie poznają Janusza Korczaka. Agnieszka zostaje opiekunką dzieci. Towarzyszy nauczycielowi w codziennej pracy.Rozpoczyna się redukcja getta warszawskiego. Naziści zamierzają się pozbyć ponad pół miliona jego mieszkańców. Janusz Korczak wraz z Agnieszką do ostatniej chwili próbuje znaleźć ocalenie dla wychowanków domu sierot.
„Mentalista „ Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa! W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami.Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem?Inspektor Mina Dabiri, która prowadzi śledztwo, zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji.Szybko ustalają, że ta sprawa jest podobna do wcześniejszej zbrodni. Wtedy staje się jasne, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej...Camilla Läckberg – jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek. Światową sławę przyniosła jej seria o Fjällbace. Jest także autorką thrillerów psychologicznych Złota klatka i Srebrne skrzydła oraz serii książek dla dzieci o przygodach Super-Charliego. Książki Camilli wydawane są w ponad 60 krajach, zostały przetłumaczone na 43 języki, a na całym świecie sprzedało się 29 milionów egzemplarzy.Henrik Fexeus – jeden z najlepszych prelegentów w Szwecji, wielokrotnie nagradzany mentalista. Przeprowadził szereg głośnych eksperymentów psychologicznych w szwedzkiej telewizji. W 2007 wydał książkę Konsten att läsa tankar (Sztuka czytania w myślach), która trafiła do szerokiej rzeszy czytelników. Jego kolejne książki również zyskały dużą popularność. Zostały przetłumaczone na 27 języki i sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. W 2018 Henrik Fexeus został uznany za jednego z najlepszych ekspertów na świecie w dziedzinie mowy ciała.
źródło informacji: https://lubimyczytac.pl/
Przypomniam o trwającym wakacyjnym konkursie :)
Alicja Sinicka – autorka mrocznych thrillerów - napisała pełną humoru książkę, która rozbawi i wciągnie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. „Detektywi z podstawówki”, wciągająca i pełna zwrotów akcji historia szkolnych przyjaciół, dla których prawda jest zawsze najważniejsza. Gdy pewnego dnia ze szkolnej biblioteki znika bezcenny rękopis Czesława Miłosza, grupka rezolutnych dzieciaków postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Kasia, Karol i Wojtek zakładają prywatne biuro detektywistyczne i rozpoczynają śledztwo. Czy ktoś celowo zabrał dzieło? Kim jest tajemniczy mężczyzna w ciemnych okularach? I dlaczego dyrektor Bębenek nerwowo zbierał kartki rozsypane przed budynkiem szkoły? Detektywi z podstawówki zrobią wszystko, by doprowadzić sprawę do końca.
„Dama i kochanka” Moniki Ligi gdzie konwenanse, skromność i dobre obyczaje idą w kąt, o moralności lepiej zapomnieć… Ignacy, którego rodzice należą do śmietanki towarzyskiej Warszawy lat dwudziestych XX wieku, z ogromnym zapałem wprowadza w życie te zasady. Jedynym ratunkiem może być dla niego skromna, ustatkowana żona – ale gdzie i jak taką znaleźć? A nawet kiedy już się znajdzie, to jak sprawić, żeby to ona sprowadziła rozwiązłego męża na dobrą drogę, a nie on ją, na drogę wyuzdania i rozpusty?
„Czerwony terror” Maxa Czornyja to opowieść o drodze do bezgranicznej władzy. Drodze usłanej trupami, krwawymi pieniędzmi oraz psychopatycznym cynizmem. Drodze tajnego agenta, zdrajcy i bezwzględnego ideologa opętanego manią wielkości. Tym razem prawda nie tylko jest bardziej przerażająca od najmakabryczniejszej fikcji. Rewolucja potrzebuje ofiar… Rewolucja rodzi się przez cierpienie i ból.
Ewelina Dobosz, pisarka znana z miłości do gór, zabiera czytelniczki w pełną emocji wyprawę do miejsca, które od lat przyciąga spragnionych wrażeń turystów. Zakopane – czarujące, pełne sekretów, romantyczne i nieprzewidywalne – dokładnie tacy sami są bohaterowie powieści „Czekam w pokoju 206.” To pełen niespodzianek gorący romans, którego akcja toczy się w zakopiańskim hotelu. Jakie sekrety skrywają jego pokoje?
„Chłopak dla teściowej” Agnieszki Walczak-Chojeckiej to romantyczna komedia pomyłek, która wprawi Cię w doskonały nastrój! Czy myśleliście kiedyś, by pozbyć się teściowej? Natalia znalazła na to sposób! Nie przewidziała jednak, że przy okazji jej świat stanie na głowie.
„Bardzo cichy rozwód” to kolejna powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych intryg kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru. Kiedyś byli szczęśliwym małżeństwem i świata poza sobą nie widzieli. Jednak po kilku wspólnych latach Zuzanna i Kacper z całego serca mają siebie dość. Każde z nich nie może się też doczekać chwili, kiedy powie drugiemu: „Chcę rozwodu!”. A kiedy wreszcie ów upragniony moment nadchodzi, szybko okazuje się, że… rozstanie to ostatnie, co będzie zaprzątać ich głowy. Wplątani w morderstwo, uciekający przed policją i gangsterami, małżonkowie zdani są tylko na siebie. Pytanie tylko: czy aby na pewno mogą sobie wzajemnie ufać?
„Cienie zła” Krystyny Mirek to 3 tom cyklu Blizny przeszłości. Podobno nie ma zbrodni idealnej. Niektórzy mordercy są jednak bardzo sprytni. Nie mają skrupułów, wyrzuty sumienia nie mącą im precyzji myślenia. Zdają się nie mieć ludzkich cech, a przede wszystkim słabości.
Ale dla pewnego mordercy słabością jest Majka Sokołowska. Dziewczynka, która widziała zbyt wiele. Jedyny świadek zbrodni. Rozwiązała już swoją zagadkę. Uratowała wiele osób. Ma prawo w spokoju zbudować nowe życie.
Bo czy warto ryzykować szansę na miłość, bezpieczeństwo, a nawet życie, by ocalić kogoś, kto tak bardzo ją zawiódł?
Zapraszam
źródło informacji: https://lubimyczytac.pl/
Dalsze z serii nowości lipcowe..........
Tom czwarty cyklu Seweryn Zaorski, „Obrazy z przeszłości” Remigiusza Mróza.
Dwadzieścia lat temu w Żeromicach zaginęła jedna z mieszkanek – prowadzący postępowanie policjanci nigdy nie ustalili, co stało się z dziewczyną, a śledczy nie odnaleźli żadnego tropu, który pozwoliłby wyjaśnić zagadkę. Pierwsze ślady pojawiły się dopiero dwie dekady później, kiedy w okolicznych lasach zaczęto odkrywać rzeczy mogące należeć do zaginionej.
Jedną z nich odnajdują Seweryn Zaorski i Kaja Burzyńska, zupełnie nieświadomi tego, że ma ona związek z nierozwiązaną sprawą z przeszłości. Fakty, które zaczynają się z niej wydobywać, malują niespodziewany i przerażający obraz zbrodni, które miały na zawsze pozostać nieodkryte...
W „ Dziewczynie z sierocińca” Joanna Parasiewicz snuje przejmującą opowieść o wyobcowaniu, najmroczniejszych otchłaniach ludzkiej duszy i cierpieniu, na które nikt nie zasługuje.
Ernestine August trafia w czasie wojny do polskiego sierocińca. Podobnie jak inne dzieci walczy o przetrwanie, choć jej sytuacja okazuje się trudniejsza. Jest Niemką, a zatem jest inna. Gorsza. Zakonnicom trudno zapanować nad dorastającymi sierotami i coraz częściej dochodzi między nimi do aktów przemocy.
Po wojnie dziewczynę adoptuje polska lekarka. Przeprowadzka do Warszawy jest jak spełnienie najpiękniejszego snu. Szkoda tylko, że ta sielanka będzie trwała krótko. Mroczna historia z dzieciństwa odżyje na nowo z jeszcze większą siłą.
Nowa powieść Maria Escobara, autora bestsellerów „Kołysanka z Auschwitz” i „Dzieci żółtej gwiazdy”.
Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn.
Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo. Utrudnia to fakt, że jest ON wielkim miłośnikiem literatury ze słabością do wspaniałej bibliotecznej kolekcji Jocelyn. Między tą dwójką nawiązuje się zupełnie nierealna przyjaźń. Książki ich łączą, jednak wojna dzieli.
źródło informacji: https://lubimyczytac.pl/
A może na weekend coś historycznego …….. polecam serię Zdarzyło się w Polsce.
W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi-naszych przodków.
Za ich sprawą czytelnik „ Piastowskich orłów” będzie świadkiem chrztu Polski, zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszyła Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia i śmierci .
„Od morza do morza” zobaczymy w tej książce ostateczną klęskę zakonu krzyżackiego, zmierzymy się z czarną legendą królowej Bony oraz będziemy towarzyszyć Zygmuntowi Augustowi w jego ostatnich chwilach. Spotkamy na swojej drodze nie tylko koronowane głowy , lecz także wybitnych uczonych, poetów i humanistów, dzięki którym Polska przeżywała swój złoty wiek.
„Husarskie skrzydła” przeniosą nas w czasy Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego, będziemy świadkiem pierwszej wonnej elekcji, bitwy pod Chocimiem i obrony Częstochowy. Dowiemy się o tragicznych losach Maryny Mniszchówny i Samuela Zborowskiego oraz o tym skąd w Europie wzięła się kawa.
„Walka o Wolność” przeniesie się w czasy, gdzie Polska została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż żyła w sercach ludzi. Czytelnik będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom. Zobaczy Adama Mickiewicza piszącego Dziady i Marię Skłodowską walczącą o prawo do edukacji kobiet.
„Odzyskana niepodległość” jest to ostatni tom i poświęcony jest burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Przedstawia II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej i repatriantów zza Buga. W tej książce staniemy się świadkami zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza, przeniesiemy się do płonącego warszawskiego getta, będziemy towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych.
Zapraszam
Kolejne z serii nowości dla czytelników dorosłych w naszej bibliotece. Zdjęcie zrobione w pięknej scenerii przed biblioteką na tle okazałej juki.
„Spalone mosty” Izabelli Frączyk to kontynuacja niezwykłej historii o realizacji marzeń i osiąganiu celów, potrzebie zmian i spełnianiu oczekiwań innych ludzi.Kiedy wszystko zaczyna się układać, to nieomylny znak, że los już coś dla nas szykuje. Życie na wsi dalekie jest od sielanki, a starych problemów nie da się zostawić za nowymi drzwiami. Czy Magda do końca wiedziała, na co się decyduje? Czy nie zabraknie jej siły?
„Prokurator” Joanny Balickiej Niezwykle wyczekiwana kontynuacja Korepetytora!
Dwa lata. Tyle minęło od ich ostatniego spotkania. Życie Isabelli teoretycznie ruszyło do przodu. Dziewczyna ma chłopaka, stała się bardziej niezależna, a kariera prawnicza stoi przed nią otworem.
W Kalifornii grasuje seryjny morderca, co przysparza Hoganowi o wiele więcej pracy niż dotychczas. Kiedy Isabella zostaje przydzielona do odbycia stażu w prokuraturze, ziemia usuwa jej się spod nóg. Jednak kobieta wie, że nie może się wycofać. Wrogie spojrzenia, jakie posyła jej Hogan podczas wspólnego spotkania, utwierdzają ją w przekonaniu, że ich rozstanie było właściwe, choć obecność byłego kochanka ma na nią nieuchronny wpływ.
Pół roku u boku prokuratora będzie dla Isabelli sporym wyzwaniem.
„Ostatnia księgarnia w Londynie” Madeline Martin jest ponadczasową opowieścią o wojennej stracie, miłości i niepokonanej sile literatury.
Sierpień, 1939. Londyn szykuje się do wojny, podczas gdy armia Hitlera szturmuje Europę. Grace Bennett zawsze marzyła o przeprowadzce do stolicy, ale nie spodziewała się, że zastanie w niej bunkry, worki z piaskiem i zasłony zaciemniające w oknach. A tym bardziej nie sądziła, że zatrudni się w Primrose Hill, zakurzonej księgarence w samym sercu Londynu.
W czasie coraz brutalniejszych ataków na pogrążone w ciemności miasto, Grace odkrywa potęgę opowieści, które potrafią zjednoczyć lokalną społeczność w niewyobrażalny sposób i rozjaśnić nawet najgęstszy wojenny mrok.
Zapraszam serdecznie do wypożyczeń jak również przypominam o rozpoczętym konkursie dla dzieci i młodzieży.
Pozdrawiam
źródło informacji: https://lubimyczytac.pl/
Podczas wakacji będę odkrywać to co jeszcze nie odkryte lub zapomniane z propopzycji dla dzieci i młodzieży w bibliotece.
Przedstawiam zapomnianą troszkę kolekcję
Poczytajki, Pomagajki
Celem serii jest wzmocnienie dzieci, szczególnie tych, które z domowego zacisza trafiają do grup przedszkolnych czy szkolnych.
Autorzy wszystkich opowiadań w serii to doskonali obsertwatorzy dzieci, ich środowiska, problemów i radości.
Rodzicu, wspieraj rozwój dziecka, jego inteligencję emocjonalną i społeczną.
Zapraszam
Pierwszy lipcowy tydzień rozpoczynamy od nowości dla czytelników dorosłych w naszej bibliotece.
Chciałabym zaproponować Wam pierwszy tom powieści Stajni w Pieńkach "Koncert cudzych życzeń" Izabelli Frączyk o niezwykłej historii o uśmiechach losu, przyjaźni i zaufaniu do ludzi.
"Korepetytor" to również pierwsza część elektryzującej powieści, miłośniczki niewyjaśnionych spraw, przepełnionych brutalnością i niepokorną duszą Joanny Balickiej.
"Zimna sprawa" to kryminał Katarzyny Bondy lubianej oraz powszechnie i chętnie czytanej autorki również przez czytelników naszej biblioteki.
Zapraszam serdecznie do wypożyczeń jak również przypominam o rozpoczętym konkursie dla dzieci i młodzieży.
„Wakacje z książką - Najlepszy czytelnik lata 2022” GBP w Siedlcu
Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi dużo wolnego czasu. Oczywiście, trzeba wtedy wypocząć, najlepiej aktywnie, ale i tak czasami nie wiemy co zrobić z wolnym czasem. Może warto wtedy sięgnąć po książkę?
Konkurs trwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r
Aby wziąć udział w nim, należy spełnić kilka warunków:
Zwycięzca otrzyma nagrodę!!!!!!!
Miłej lektury i powodzenia
życzy
Agnieszka Prawda
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
Regulamin dostępny w bibliotece.
W dniu 22 czerwca 2022 roku w odbyło się rozdanie nagród i dyplomów w ramach konkursu na Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2021/2022
“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła“, mawiała Wisława Szymborska, wybitna polska poetka i noblistka. Dokonaliśmy w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej podsumowania.
Laureaci konkursu Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2021/2022
Zofia Jerzmanowska, Szymon Sieczka, Anna Kowalczyk, Gracjan Pokorski, Szymon Lewandowski, Wojciech Stańczyk, Agata Kołodziejska, Julian Marciniak, Hubert Szczepański,
Bekcińska Michalina, Chilarska Michalina, Cuper Marcelina, Kowalczyk Jeremiasz, Kryński Igor, Antosiak Magda, Kołodziejska Zuzanna, Kowalczyk Tobiasz, Pacholczyk Mikołaj, Popławski Wojciech,
Kupis Lena, Pacholczyk Alicja, Andrzejczak Laura, Cuper Julia, Wienczkowska Karina, Czekalska Emilia, Pacholczyk Nikola, Mikołajczyk Weronika, Pawłowska Paulina, Pacholczyk Maria.
Serdecznie gratuluje wszystkim wyróżnionym uczniom.
Zapraszam mieszkańców ( dzieci, młodzież i dorosłych) całej gminy do korzystanie z oferty biblioteki.
Dzięki inicjatywie i napisaniu projektu przez Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlcu oraz pomysłowi byłej Dyrektor Biblioteki Pani Anety Kunowskiej przy wejściu do biblioteki stanęła półka bookcrossigowa, zapraszam do wymiany książek i dzielenia się swoimi książkami z innymi czytelnikami.
Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek
Niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.
Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać.
Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne,
Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji.
Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane.
Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne.
A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, relaksują i zaskakują.
Potencjał bookcrossingu jest przeogromny, musimy go mądrze wykorzystać!
29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawił młodzieży z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu spektakl pod tytułem Zaplątany w sieci.
Była to opowieść poruszająca coraz bardziej powszechny problem uzależnienia młodzieży od Internetu oraz nośników informacji.
Uzależnienie od internetu to poważny problem XXI wieku. Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie już dnia bez smartfona, tableta czy komputera. Technika idzie do przodu, nie wyeliminujemy zatem urządzeń elektronicznych z naszego życia. Jak mądrze z nich korzystać, a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie?
Główny bohater- Michał to osoba skrajnie uzależniona od sieci i nowinek technologicznych. Wkrótce znajdzie się jednak w świecie, w którym tego wszystkiego zabraknie. Czy uda mu się w nim odnaleźć? Z początku może nie być łatwo, ale z czasem zauważy, że poza telefonem istnieje życie , a co więcej- jest dużo ciekawsze niż to wirtualne, zamknięte w małym ekranie. Spektakl ma bowiem na celu udowodnić młodzieży, że internet i technologia to jedynie niewielki dodatek do naszego wspaniałego życia, a nie jak sądzi większość- jego stały element, bez którego nie da się funkcjonować.
Przedstawienie obejrzało ok. 50 uczniów z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.
Koszty spektaklu pokryła Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu.
29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawił dzieciom z przedszkola, zerówki oraz klas I-III spektakl pod tytułem Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem.
Była to opowieść promująca proekologiczne zachowania od najmłodszych lat. Przedstawienie przybliżyło dzieciom problem segregacji śmieci, nauczyło odpowiedzialnego podejścia do zwierząt i roślin, a także oszczędzania wody.
Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć go odpowiedniego podejścia do zwierząt i roślin. To od nas zależy, jak kiedyś będzie wyglądała planeta Ziemia. Dlatego należy zaszczepiać w dzieciach ekologiczne nawyki oraz poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Segregacja, recykling, oszczędzanie wody oraz częste obcowanie z przyrodą, to kilka małych kroków do lepszego jutra.
Opowieść o dziewczynce, która za sprawą pewnego roztrzepanego króliczka wchodzi do króliczej norki i tak przedostaje się do tajemniczej krainy … Brzmi znajomo? W naszym spektaklu , zaczarowany świat jest brudny, brzydki i śmierdzący.Za wszystkim stoi Zła królowa która uwielbia śmieci. Wygląda na to, że Alicja nie znalazła się tu przypadkiem, a w misji którą ma do wykonania pomagają jej Królik i szalony Kapelusznik. Czy im się uda?
Przedstawienie obejrzało ok. 70 uczniów z przedszkola, zerówki, klas I-III oraz z kl. IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu oraz Szkoły Podstawowej w Błoniu. Dzieci świetnie się bawiły i aktywnie brały udział w spektaklu.
Koszty spektaklu pokryła Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu.
17 marca dzieci z "zerówki" uczestniczyły w głośnym czytaniu.
Dzieci ze Szkoły im. Orła Białego w Siedlcu wysłuchały z wypiekami na twarzy książki Miko chce się bawić Bridgitte Weninger. To opowieść o małej myszce, która... bardzo chciała się bawić ze swoją mamą.
Każda mama to zna. Nastaje poranek. Wszystko jeszcze pogrążone we śnie. Dziecko już się obudziło i chce się bawić. Mama Miko chętnie by jeszcze pospała. Przynajmniej do tej pory, aż zadzwoni budzić. Ale co Miko miałby tak długo robić?
Zdjęcia zrobiła Pani wychowawczyni – Jadwiga Mikołajczyk.
Serdecznie dziękujemy!