• Nowości

    Pierwszy lipcowy tydzień rozpoczynamy od nowości dla czytelników dorosłych w naszej bibliotece.​​​​​​

    ​​​​​​​

    Chciałabym zaproponować Wam pierwszy tom powieści Stajni w Pieńkach "Koncert cudzych życzeń"  Izabelli Frączyk o niezwykłej historii o uśmiechach losu, przyjaźni i zaufaniu do ludzi.

    "Korepetytor" to również pierwsza część elektryzującej powieści, miłośniczki niewyjaśnionych spraw, przepełnionych brutalnością i niepokorną duszą Joanny Balickiej.

    "Zimna sprawa" to kryminał Katarzyny Bondy lubianej oraz powszechnie i chętnie czytanej autorki również przez czytelników naszej biblioteki.

    Zapraszam serdecznie do wypożyczeń jak również przypominam o rozpoczętym konkursie dla dzieci i młodzieży.

  • Zostań najlepszym i najaktywniejszym czytelnikiem gminy Łęczyca

    „Wakacje z książką - Najlepszy czytelnik lata 2022”  GBP w Siedlcu

    Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi dużo wolnego czasu. Oczywiście, trzeba wtedy wypocząć, najlepiej aktywnie, ale i tak czasami nie wiemy co zrobić z wolnym czasem. Może warto wtedy sięgnąć po książkę?

    Konkurs trwa od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 r

    Aby wziąć udział w nim, należy spełnić kilka warunków:

    • Być czytelnikiem lub zapisać się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu
    • Czytać dużo książek!!!!
    • Być w wieku od 3 do 18 lat

    Zwycięzca otrzyma nagrodę!!!!!!!

                                                                                                                  Miłej lektury i powodzenia

                                                                                                                   życzy

                                                                                                                  Agnieszka Prawda

                                                                                                                 Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej

    Regulamin dostępny w bibliotece.

     

  • Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2021/2022

    W dniu 22 czerwca 2022 roku w odbyło się rozdanie nagród i dyplomów w ramach konkursu na Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2021/2022

    “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła“, mawiała Wisława Szymborska, wybitna polska poetka i noblistka. Dokonaliśmy w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej  podsumowania.

    Laureaci konkursu Najlepszy czytelnik roku szkolnego 2021/2022

    Zofia Jerzmanowska, Szymon Sieczka, Anna Kowalczyk, Gracjan Pokorski, Szymon Lewandowski, Wojciech Stańczyk, Agata Kołodziejska, Julian Marciniak, Hubert Szczepański,

    Bekcińska Michalina, Chilarska Michalina, Cuper Marcelina, Kowalczyk Jeremiasz, Kryński Igor, Antosiak  Magda, Kołodziejska Zuzanna, Kowalczyk Tobiasz, Pacholczyk Mikołaj, Popławski Wojciech,

    Kupis Lena, Pacholczyk Alicja, Andrzejczak Laura, Cuper Julia, Wienczkowska Karina,  Czekalska Emilia, Pacholczyk Nikola, Mikołajczyk Weronika, Pawłowska Paulina, Pacholczyk Maria.

    Serdecznie gratuluje wszystkim wyróżnionym uczniom.

    Zapraszam mieszkańców ( dzieci, młodzież i dorosłych)  całej gminy do korzystanie z oferty biblioteki.

  • Bookcrossing

    Dzięki inicjatywie i napisaniu projektu przez Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlcu oraz pomysłowi byłej Dyrektor Biblioteki Pani Anety Kunowskiej przy wejściu do biblioteki stanęła półka bookcrossigowa, zapraszam do wymiany książek i dzielenia się swoimi książkami z innymi czytelnikami.

    Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek

    Niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. 

    Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

    Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

    Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać.

    Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne,

    Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami,  skuteczny sposób integracji.

    Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane.

    Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne.

    A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, relaksują i zaskakują.

    Potencjał bookcrossingu jest przeogromny, musimy go mądrze wykorzystać!

     

  • Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" w Krakowie – "Zaplątany w sieci"

    29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawił młodzieży z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu   spektakl pod tytułem Zaplątany w sieci.

    Była to opowieść poruszająca coraz bardziej powszechny problem uzależnienia młodzieży od Internetu oraz nośników informacji. 

     

     

    Uzależnienie od internetu to poważny problem XXI wieku. Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie już dnia bez smartfona, tableta czy komputera.  Technika idzie do przodu, nie wyeliminujemy zatem urządzeń elektronicznych z naszego życia.  Jak mądrze z nich korzystać,  a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie?

     

    Główny bohater- Michał to osoba skrajnie uzależniona od sieci i nowinek technologicznych. Wkrótce znajdzie się jednak w świecie, w którym tego wszystkiego zabraknie. Czy uda mu się w nim odnaleźć?  Z początku może nie być łatwo, ale z czasem zauważy,  że poza telefonem istnieje życie , a co więcej- jest dużo ciekawsze niż to wirtualne, zamknięte w małym ekranie. Spektakl ma bowiem na celu udowodnić młodzieży,  że internet i technologia to jedynie niewielki dodatek do naszego wspaniałego życia, a nie jak sądzi większość- jego stały element, bez którego nie da się funkcjonować.

     

    Przedstawienie obejrzało ok. 50 uczniów z  klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu.

    Koszty spektaklu pokryła Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu. 

     

     

  • Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" w Krakowie – "Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem"

    29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawił dzieciom z przedszkola, zerówki oraz klas I-III spektakl pod tytułem Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem.

    Była to opowieść promująca proekologiczne zachowania od najmłodszych lat. Przedstawienie przybliżyło dzieciom problem segregacji śmieci, nauczyło odpowiedzialnego podejścia do zwierząt i roślin, a także oszczędzania wody.

     

     

    Edukacja ekologiczna ma za zadanie zbliżyć dziecko do świata przyrody, nauczyć go odpowiedniego podejścia do zwierząt i roślin. To od nas zależy, jak kiedyś będzie wyglądała planeta Ziemia. Dlatego należy zaszczepiać w dzieciach ekologiczne nawyki oraz poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Segregacja, recykling, oszczędzanie wody oraz częste obcowanie z przyrodą, to kilka małych kroków do lepszego jutra.

     

    Opowieść o dziewczynce, która za sprawą pewnego roztrzepanego króliczka wchodzi do króliczej norki i tak przedostaje się do tajemniczej krainy … Brzmi znajomo? W naszym spektaklu , zaczarowany świat jest brudny, brzydki i śmierdzący.Za wszystkim stoi Zła królowa która uwielbia śmieci. Wygląda na to, że Alicja nie znalazła się tu przypadkiem, a w misji którą ma do wykonania pomagają jej Królik i szalony Kapelusznik. Czy im się uda?

     

    Przedstawienie obejrzało ok. 70 uczniów z przedszkola, zerówki, klas I-III oraz  z kl. IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu oraz Szkoły Podstawowej w Błoniu. Dzieci świetnie się bawiły i aktywnie brały udział w spektaklu.  

    Koszty spektaklu pokryła Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu. 

     

  • Głośne czytanie w "Zerówce"

    17 marca dzieci z "zerówki" uczestniczyły w głośnym czytaniu. 

    Dzieci ze Szkoły im. Orła Białego w Siedlcu wysłuchały z wypiekami na twarzy książki Miko chce się bawić Bridgitte Weninger. To opowieść o małej myszce, która... bardzo chciała się bawić ze swoją mamą.  

     

     

    Każda mama to zna. Nastaje poranek. Wszystko jeszcze pogrążone we śnie. Dziecko już się obudziło i chce się bawić. Mama Miko chętnie by jeszcze pospała. Przynajmniej do tej pory, aż zadzwoni budzić. Ale co Miko miałby tak długo robić?

     

     

    Zdjęcia zrobiła Pani wychowawczyni – Jadwiga Mikołajczyk.

    Serdecznie dziękujemy!

  • Wyniki konkursu plastycznego "Jak Picasso"

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu plastycznego "Jak Picasso", dedykowanego uczniom z kl. IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. 

    I miejsce – Maja Rosolak z kl. IV, SP w Topoli Królewskiej za ilustrację do książki Alicja w Krainie Czarów

    II miejsce – Emilia Czekalska z kl. VI, SP w Siedlcu za ilustrację do książki Smerfy

    III miejsce – Zuzanna Chilarska z kl. V, SP w Siedlcu za ilustrację do książki Muminki

     

     

    Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród!

  • Lekcja biblioteczna z kl. II

    9 marca w GBP w Siedlcu uczniowie kl. II SP im. Orła Białego w Siedlcu uczestniczyli w lekcji bibliotecznej.

    Najpierw dzieci wysłuchały głośnego czytania książki o sympatycznym jelonku "Bambi", potem porozmawiały o zwierzętach, a na koniec zajęć układały puzzle oraz ćwiczyły swoją spostrzegawczość i znajomość znaków drogowych w grze "Dobble" i "Ale pary. Znaki drogowe". 

     

     

    Bambi

    Ciekawski jelonek Bambi musi się jeszcze wiele nauczyć o życiu w lesie. Wraz ze swoimi przyjaciółmi – królikiem Tuptusiem i skunksem Kwiatkiem – odkrywa znaczenie prawdziwej przyjaźni i przekonuje się, że jego piękny leśny dom kryje też wiele niebezpieczeństw. 

    Odkryj magiczny świat Disneya dzięki kolekcji ponadczasowych baśni z serii „Klasyczne opowieści”, w których aż roi się od ulubionych bohaterów prosto z najpopularniejszego studia animacji na świecie. 

  • Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" w Krakowie – "Zaplątany w sieci"

    29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawi młodzieży spektakl pod tytułem Zaplątany w sieci.

     

    Przedstawienie ma za zadanie pokazać młodzieży skutki uzależnienia od Internetu. Młodzież dowie się również jak mądrze korzystać z wirtualnego świata, by się w nim nie zatracić. Dedykowane jest uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. 

     

    Spektakl odbędzie się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu. Obowiązywać będzie reżim sanitarny - maseczki ochronne oraz dezynfekcja dłoni. 

     

    Koszty spektaklu w całości pokrywa GBP w Siedlcu. 

  • Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" w Krakowie – "Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem"

    29 marca na specjalne zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa przedstawi dzieciom spektakl pod tytułem Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem.

     

    Przedstawienie ma za zadanie zbliżyć dzieci do świata przyrody, nauczyć odpowiedniego podejścia do zwierząt i roślin. Segregacja śmieci, recykling, oszczędzanie wody - to i znacznie więcej zostanie przekazane dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. 

     

    Spektakl odbędzie się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Siedlcu. Obowiązywać będzie reżim sanitarny - maseczki ochronne oraz dezynfekcja dłoni. 

     

    Koszty spektaklu w całości pokrywa GBP w Siedlcu. 

  • Podsumowanie ferii zimowych 2022 r. w bibliotece

    Podczas dwóch tygodni ferii zimowych dzieci i młodzież uczestniczyły w: loterii walentynkowej, filmowych wtorkach, zajęciach edukacyjnych z tabletami oraz w planszówkowych piątkach. 

    Podczas "Filmowych wtorków" przypominaliśmy sobie stare bajki: Muminki,  Przygody Baltazara Gąbki oraz Vipo odkrywa świat.

     

    Vipo odkrywa świat. Część 1

    Vipo, mały sympatyczny piesek, urodził się z nadzwyczaj długimi uszami. Pewnego dnia odkrywa, że dzięki nim może latać i postanawia wraz ze swoimi przyjaciółmi - kicią Becią i bocianem Heniem wyruszyć w podróż dookoła świata. Pragną zwiedzić kraje, poznać ciekawe miejsca, inne kultury i nieść pomoc wszystkim jej potrzebującym. A zatem w drogę! Dowiedzmy się czegoś!

     

    Muminki. Zbliża się Gwiazdka

    Muminki co roku zapadają w zimowy sen, jednak tegoroczna zima jest dla nich inna niż wszystkie. Zostają wybudzone ze snu i przygotowują się do swoich pierwszych świąt. Czekają na Gwiazdkę. Poznają też pewną sympatyczną wnuczkę czarownicy...

     

    Przygody Baltazara Gąbki

    Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologiiBaltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie niepokoi księcia Kraka, który rozkazuje zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek udaje się ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.

    Planszówkowe piątki

     

    Graliśmy w gry rozwijające zręczność, wyobraźnię oraz spostrzegawczość. I dobrze się przy tym bawiliśmy!

     

    Pędzące żółwie

    Żółwie zwykle się nigdzie nie spieszą, ale kiedy w polu widzenia pojawia się apetyczna sałatka z liści po drugiej stronie łąki, zaczynają wyciągać swoje krótkie nóżki! Jednakże żółwiki nie są długodystansowcami, więc od czasu do czasu muszą odpocząć, najchętniej na grzbiecie innego żółwia, który może je przy okazji podwieźć...Doskonała gra planszowa dostarczająca wiele zabawy małym jak i dużym. Sympatyczne, dziecięce grafiki oraz karty oparte na symbolach pozwolą usiąść przy grze nawet bardzo małym planszówkowiczom. A "pędzące" żółwie, zwłaszcza te jedne na drugich, rozbawi nie jednego dorosłego. Zdobyte nagrody: Najlepsza Dziecięca Gra Roku - Czechy, 2005 r. Gra Roku - nominacja - Francja, 2007 r. Dziecięca Gra Roku - nominacja - Niemcy, 2005 r.

    Wyścig pingwinów

     

    Wyścig pingwinów to kolejna fantastyczna gra przygodowo-zręcznościowa. Gra dostarcza dzieciom dużo radości. Uczy rywalizacji i i ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Wszystkie pingwinki chcą się dostać na lodową górę. Któremu z nich uda się zachować równowagę i nie wpaść do lodowatej wody ?Zręczne dłonie i sprytny plan pozwolą Ci umieścić wszystkie Twoje pingwinki na lodowej górze. Jeśli uda Ci się zaprowadzić je na sam szczyt przed innymi graczami - wygrywasz!

    Zajęcia z tabletami

    W ramach tych zajęć młodzież poznała aplikacje edukacyjne ułatwiające naukę: zarówno języków obcych, jak i chemii, biologii, a także astronomii i sztuki.

     

    Działo się, bo ferie w bibliotece zawsze są fajne!

    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć i zapraszamy za rok!

  • Konkurs fotograficzny "Moja ulubiona książka"

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z klas I-III Szkół Podstawowych do udziału w konkursie fotograficznym „Moja ulubiona książka” .

    REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA”

     

    I. ORGANIZATOR, MIEJSCE I CZAS TRWANIA KONKURSU

     

    Konkurs organizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlcu, Siedlec 16 A, 99-100 Łęczyca.

    Konkurs trwa od 23 lutego 2022 r. do 14 marca 2022 r.

     

    II. CELE KONKURSU

     

    1) Zachęcenie do czytania współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej,

    2) Rozwijanie zainteresowań fotografią, nauka tworzenia zdjęć.

     

    III. ZAŁOŻENIA KONKURSU

     

    1) Konkurs jest adresowany do uczniów kl. I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika i uczestników pełnoletnich konkursu regulaminu w całości oraz zobowiązaniem się do przestrzegania określonych w nim zasad.

    2) Uczestnik samodzielnie wykonuje kreatywne zdjęcie swojej ulubionej książki,

    - format zdjęć dowolny,

    - do konkursu można zgłosić maksymalnie 2 zdjęcia tej samej książki,

    - technika prac tradycyjna (bez wydruków komputerowych tylko na papierze fotograficznym),

    - praca powinna być samodzielna, nie może stanowić kopii zdjęć publikowanych.

    3) Prace prosimy dostarczyć do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu wraz z podpisaną zgodą
    i oświadczeniem uczestnictwa w konkursie. Zgody dostępne są
    w Bibliotece.   

    - Prace przyjmowane są do 18 marca 2022 roku.

    - Zdjęcia bez wypełnionego formularza zgłoszeniowego i podpisanego oświadczenia nie

    zostaną przyjęte do konkursu.

     

    IV. ZAKOŃCZENIE KONKURSU

    1) Prace oceni Organizator .

    2) Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się do dnia 25 marca. Informacje pojawią się na stronie Biblioteki.

    3) Organizator zastrzega sobie prawo zatrzymania i wykorzystania prac do własnych celów.

    4) Najciekawsze zdjęcie/zdjęcia zostaną umieszczone na specjalnie wydrukowanym

    kalendarzu na kolejny rok kalendarzowy.

    5) Lista laureatów zostanie zamieszczona na stronie internetowej GBP w Siedlcu.

    6) Dla zwycięzców i uczestników organizator przewiduje nagrody.

     

    V. WYKORZYSTANIE PRAC

     

    1) Autor przenosi na Organizatora konkursu autorskie prawa majątkowe przekazanej pracy konkursowej na polach eksploatacji w zakresie:

    a) Udostępniania pracy online na stronie internetowej Biblioteki w celu popularyzacji.

    b) Udostępniania pracy na Facebooku Biblioteki.

    2) Przekazanie pracy przez uczestnika oznacza, iż jest jego autorem oraz że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej pracy, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. Dostarczając pracę, uczestnik zobowiązuje się wobec Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich do pracy lub

    innych dóbr osobistych osób trzecich.

     

    VI. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

     

    1) Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu fotograficznego „Moja ulubiona książka” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody i podpisujących kartę zgłoszenia i oświadczenie dotyczące konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca,  tel. 24 722-37-99, gbpsiedlec@o2.pl

    2) Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane, tj. opublikowany zostanie protokół zawierający dane identyfikacyjne laureatów oraz osób wyróżnionych.

    3) Dane osobowe autora w zakresie imienia i nazwiska oraz nazwy przedszkola/szkoły, uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowane w protokole oraz wszelkich informacjach o laureatach konkursu.

    4) Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych swoich dzieci.

    5) Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału w konkursie.

    6) Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO) w przypadku realizacji praw autorskich.

    a) Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest ustawa o działalności kulturalnej, Kodeks Cywilny, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a w zakresie praw autorskich, w tym prawa do wizerunku, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    b)Przetwarzanie danych osobowych jest konieczne i nie wymaga odrębnej zgody. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości przystąpienia do konkursu.

    c)Dane osobowe w ramach dokumentacji statutowej instytucji kultury będą przechowywane przez okres wskazany ustawą. Masz prawo dostępu do danych, uzyskania ich kopii, sprostowania danych, jeśli są nieprawidłowe.

    d) Dane osobowe mogą być udostępniane przez administratora tylko instytucjom upoważnionym do kontroli na podstawie odpowiednich przepisów, jednak fotorelacja zostanie opublikowana na profilu facebook organizatora oraz na stronie internetowej GBP
    w Siedlcu. Dane mogą być też powierzone do firm świadczących usługi prawne, doradcze, informatyczne oraz usługi archiwizowania i niszczenia dokumentów. Jeżeli nie jest to sprzeczne z innymi przepisami, możesz żądać usunięcia danych osobowych lub ograniczenia ich przetwarzania. W sprawach dotyczących danych osobowych możesz kontaktować się
    z inspektorem danych osobowych pod adresem e-mail: 
    biblioteka@d-edu.pl. Przysługuje Ci też prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

     

    VII. Postanowienia końcowe

     

    1) Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu oraz na stronie internetowej Organizatora konkursu ( www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org).

    2) Przekazując pracę rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu potwierdzają, że akceptują wszystkie postanowienia zawarte
    w niniejszym regulaminie.

    3) Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmian w regulaminie.

    4) W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.

    5) Pytania w sprawie konkursu można kierować do Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu.

     

     

     

     

     

  • Konkurs plastyczny "Jak Picasso"

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z klas IV-VIII Szkół Podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Jak Picasso” .

    Regulamin konkursu

     

    I. Organizator, miejsce i czas trwania konkursu

     

    1) Organizatorem konkursu plastycznego „Jak Picasso ” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca, tel. (24) 722-37-99.

    2) Konkurs trwa od  23.02.2022 r. do 14.03.2022 r.

     

    II. Cele konkursu

     

    1) Popularyzowanie czytelnictwa w poszczególnych grupach wiekowych.

    2) Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej.

    3) Rozwijanie wrażliwości estetycznej.

    4) Umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojego talentu.

    5) Promocja biblioteki w środowisku lokalnym.

     

     

    III. Warunki uczestnictwa w konkursie

     

    1) Konkurs jest adresowany do dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Łęczyca, zapisanych do GBP w Siedlcu.

    2) Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika konkursu regulaminu w całości oraz zobowiązaniem się do przestrzegania określonych w nim zasad.

     

    IV. Zasady konkursu

     

    1) Uczestnik ma za zadanie samodzielnie wykonać jedną ilustrację do wybranej przez siebie książki z poniższej listy:

     

    - Alicja w Krainie Czarów

    - Muminki

    - Smerfy

    - Ania z Zielonego Wzgórza

    - Pan Samochodzik…

    - O psie, który jeździł koleją

    - Pinokio

     

    Wszystkie książki dostępne są w GBP w Siedlcu.

    2) Format pracy: A-4, technika dowolna.

    3) Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.

    4) Na odwrocie pracy powinno znaleźć się: imię i nazwisko autora pracy, klasa, szkoła.

    5) Pracę konkursową wraz z kartą zgłoszenia i oświadczeniem należy dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu do 14.03.2022 r. Karta zgłoszeniowa dostępna jest
    w Bibliotece.

    6) Prace bez wypełnionej karty zgłoszenia i oświadczenia nie zostaną przyjęte do konkursu.

    7) Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających wymogów określonych niniejszym regulaminem.

    8) Prace konkursowe przechodzą na własność Organizatora.

    9) W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane, ani nie brały udziału
    w żadnym konkursie.

    10) Decyzję o przyjęciu na konkurs dostarczonego materiału konkursowego podejmuje Organizator konkursu.

     

    V. Wyłonienie laureatów konkursu, nagrody

     

    1) Organizator biorąc pod uwagę: zgodność z tematem konkursu, samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę wykonania przyzna nagrody.

    2) Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki bibliotekawsiedlcu.edupage.org po ustaleniu werdyktu – do 21.03.2022 r.

    3) Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, które zostaną przekazane po telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu i formie odbioru.

    4) Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczenia na stronie Biblioteki zdjęć zwycięskich prac.

    5)  Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w Regulaminie.

     

    VI. Wykorzystanie prac

     

    1) Autor przenosi na Organizatora konkursu autorskie prawa majątkowe przekazanej pracy konkursowej na polach eksploatacji w zakresie:

    a) udostępniania pracy online na stronie internetowej Biblioteki w celu popularyzacji,

    b) ekspozycji pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu,

    c) upublicznienia we wszelkich materiałach promocyjnych.

    2) Przekazanie pracy przez uczestnika oznacza, iż jest jego autorem oraz że przysługuje mu

    pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej pracy, a także, że prawa te nie są

    obciążone prawami osób trzecich. Dostarczając pracę, uczestnik zobowiązuje się wobec

    Organizatora konkursu do naprawienia szkody, jaką może ponieść Organizator konkursu

    w związku z roszczeniami osób trzecich dotyczącymi praw autorskich do pracy lub innych

    dóbr osobistych osób trzecich.

     

    VII. Ochrona danych osobowych

     

    1) Administratorem danych w stosunku do danych osobowych uczestników konkursu „Jak Picasso” oraz rodzica/rodziców lub opiekuna/opiekunów prawnych udzielających zgody
    i podpisujących kartę zgłoszenia i oświadczenie dotyczące konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu, Siedlec 16A, 99-100 Łęczyca , tel. 24 722-37-99, gbpsiedlec@o2.pl

    2) Konkurs jest ogłaszany publicznie, dlatego wyniki również zostaną opublikowane, tj. opublikowany zostanie protokół zawierający dane identyfikacyjne laureatów oraz osób wyróżnionych.

    3) Dane osobowe autora w zakresie imienia i nazwiska oraz nazwy przedszkola/szkoły, uzyskane w ramach trwania konkursu, będą publikowane w protokole oraz wszelkich informacjach o laureatach konkursu.

    4) Rodzic/rodzice, opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu mają prawo wglądu do treści danych swoich dzieci.

    5) Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale niezbędny do wzięcia udziału
    w konkursie.

    6) Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest zgoda osoby, której dane dotyczą oraz art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia UE 2016/679 (RODO) w przypadku realizacji praw autorskich.

    a) Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest ustawa o działalności kulturalnej, Kodeks Cywilny, ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a w zakresie praw autorskich, w tym prawa do wizerunku, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    b)Przetwarzanie danych osobowych jest konieczne i nie wymaga odrębnej zgody. Konsekwencją niepodania danych osobowych jest brak możliwości przystąpienia do konkursu.

    c)Dane osobowe w ramach dokumentacji statutowej instytucji kultury będą przechowywane przez okres wskazany ustawą. Masz prawo dostępu do danych, uzyskania ich kopii, sprostowania danych, jeśli są nieprawidłowe.

    d) Dane osobowe mogą być udostępniane przez administratora tylko instytucjom upoważnionym do kontroli na podstawie odpowiednich przepisów, jednak fotorelacja zostanie opublikowana na profilu facebook organizatora oraz na stronie internetowej GBP
    w Siedlcu. Dane mogą być też powierzone do firm świadczących usługi prawne, doradcze, informatyczne oraz usługi archiwizowania i niszczenia dokumentów. Jeżeli nie jest to sprzeczne z innymi przepisami, możesz żądać usunięcia danych osobowych lub ograniczenia ich przetwarzania. W sprawach dotyczących danych osobowych możesz kontaktować się
    z inspektorem danych osobowych pod adresem e-mail: 
    biblioteka@d-edu.pl. Przysługuje Ci też prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

     

    VII. Postanowienia końcowe

     

    1) Regulamin niniejszego konkursu dostępny jest w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu oraz na stronie internetowej Organizatora konkursu ( www.bibliotekawsiedlcu.edupage.org).

    2) Przekazując pracę rodzic/rodzice lub opiekun/opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników konkursu potwierdzają, że akceptują wszystkie postanowienia zawarte
    w niniejszym regulaminie.

    3) Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmian w regulaminie.

    4) W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.

    5) Pytania w sprawie konkursu można kierować do Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Siedlcu.

  • Planszówki w bibliotece z kl. III

    11 lutego w GBP w Siedlcu uczniowie kl. III SP im. Orła Białego w Siedlcu uczestniczyli
    w planszówkowym poranku. 

    Uczniowie ułożyli swoje ulubione pizze w ramach obchodów Dnia Pizzy, następnie ćwiczyli swoją spostrzegawczość w smakowitej grze " Znikajace Ciasteczka" oraz w grze  "Dobble zwierzęta". 

     

  • Ferie zimowe w bibliotece!

    Gminna Biblioteka Publiczna w Siedlcu serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z terenu Gminy Łęczyca do udziału  w bezpłatnych zajęciach organizowanych w okresie trwania ferii zimowych 2022. 

    W programie: loteria walentynkowa, planszówki edukacyjne, zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tabletów Lenovo oraz kino w bibliotece, czyli projekcje filmowe. 

     

    Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona – max. 4 osoby. Zapisy telefoniczne
    w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu  pod nr tel. (24) 722 37 99.

     

    Zajęcia będą odbywać się w reżimie sanitarnym – uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk. 

     

    Rozkład zajęć:

     

    14 lutego (poniedziałek) – loteria walentynkowa

    15 lutego (wtorek) – filmowy wtorek, projekcja filmu w godz. 8:00-09:30

    16 lutego (środa) – zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tabletów w godz. 9:00-11:00

    18 lutego (piątek) – planszówki w bibliotece w godz. 9:00-11:00

    22 lutego (wtorek) – filmowy wtorek, projekcja filmu w godz. 9:00-11:00

    23 lutego (środa) – zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem tabletów w godz. 9:00-11:00

    25 lutego (piątek) – planszówki w bibliotece w godz. 9:00-11:00

     

    Dyrektor Biblioteki – Aneta Kunowska

  • Wyniki II Gminnego Konkursu Walentynkowego Plastycznego "Z miłości do książek"

    W dniach 04.01-04.02.2022 r. GBP w Siedlcu zorganizowała II Gminny Konkurs Plastyczny Walentynkowy pt. "Z miłości do książek". Konkurs polegał na wykonaniu dowolną techniką kreatywnej kartki walentynkowej z cytatem o miłości, pochodzącym z wybranej przez czytelnika książki o miłości. Liczyła się kreatywność, pomysł i wykonanie. 

    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Wpłynęło łącznie
    20 konkursowych prac dzieci i młodzieży z Gminy Łęczyca.
    Prace były oceniane zgodnie
    z regulaminem na poziomach – kreatywność, pomysł, wykonanie, cytat z książki, samodzielność pracy. Z uwagi na niezwykle wysoki poziom artystyczny prac konkursowych zdecydowano przyznać nagrody w następujących kategoriach wiekowych:

     

    1. Dzieci z przedszkola

    2. Dzieci z kl. I-III

    3. Dzieci z kl. IV-VIII

     

     

    W kategorii przedszkolnej ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

    – Zofia Jerzmanowska, SP w Siedlcu,

    – Szymon Lewandowski, SP w Siedlcu,

    – Gracjan Pokorski, SP w Siedlcu,

    – Julian Marciniak, SP w Sulejówku

     

     

    II miejsce

    – Agata Kołodziejska, SP w Siedlcu,

    – Anna Kowalczyk, SP w Siedlcu

     

     

    W kategorii klas I-III ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

    – Gabriela Przybysz, kl. II SP w Siedlcu,

    – Wojciech Popławski, kl. II SP w Siedlcu,

    – Paweł Kiendzierski, kl. III, SP w Topoli Królewskiej

     

    II miejsce

    – Michalina Chilarska, kl. I SP w Siedlcu,

     

    III miejsce

     – Zuzanna Kołodziejska, kl. II, SP w Siedlcu,

    – Jan Kołodziejski, kl. II SP w Siedlcu

     

     

    W kategorii klas IV-VIII ranking prezentuje się następująco:

     

    I  miejsce 

    – Maja Rosolak, kl. IV SP w Topoli Królewskiej,

    – Alicja Pacholczyk, kl. IV, SP w Siedlcu,

    – Paulina Pawłowska, kl. VII SP w Siedlcu,

    – Wiktoria Nowicka kl. IV, SP w Topoli Królewskiej

     

    II miejsce

    – Mateusz Orlik, kl. IV SP w Siedlcu,

    – Karolina Rutkowska, kl. IV SP w Siedlcu

     

    III miejsce

    – Emilia Czekalska, kl. VI SP w Siedlcu,

    – Zuzanna Chilarska, kl. V SP  w Siedlcu

     

    Serdeczne gratulacje!

     

    Odbiór nagród możliwy od 14 lutego 2022 r. Odbiór indywidualny, po wcześniejszym umówieniu się.

     

     

    Dyrektor Biblioteki – Aneta Kunowska

  • Walentynki w GBP w Siedlcu

    14 lutego GBP w Siedlcu zaprasza wszystkich swoich czytelników do wzięcia udziału w loterii walentynkowej. 

    Każdy, kto przyjdzie tego dnia do biblioteki i wypożyczy książkę, weźmie udział w loterii. Nie jesteś jeszcze czytelnikiem GBP w Siedlcu? Nic straconego! Walentynki to doskonała okazja, by się do biblioteki zapisać. W wybranym przez czytelnika losie znajdzie się jego nagroda.

     

    Serdecznie zapraszam!

     

    Dyrektor Biblioteki – Aneta Kunowska

     

  • Poczta walentynkowa w GBP w Siedlcu

    7 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siedlcu stanęło pudełko, do którego możecie wrzucać liściki miłosne, miłe słowa, które chcecie skierować do swoich przyjaciół, a także słowa przyjaźni, pochwały i docenienia. 

    Inicjatorką projektu jest uczennica IV klasy SP im. Orła Białego w Siedlcu – Alicja Pacholczyk. Akcja jest skierowana do wszystkich uczniów oraz nauczycieli ze SP w Siedlcu.

     

    Uroczyste odczytanie miłosnych i przyjacielskich liścików nastąpi 11 lutego o godz. 9:00. Do tego czasu można wrzucać swoje liściki i słowa uznania. 

  • Lekcja biblioteczna

    4 lutego uczniowie kl. III SP im. Orła Białego w Siedlcu uczestniczyli w lekcji bibliotecznej.

    Najpierw dzieci wysłuchały głośnego czytania książki o sympatycznym niebieskich stworkach pt. "Smerfomaszynka-pogodynka", potem porozmawiały na temat tego, co by się działo, gdyby taka maszyna do zarządzania pogodą wpadła w ręce ludzi, a na koniec zajęć pomalowały swoje smerfy i ułożyły puzzle. 

     

     

     

    Deszcz pada od wielu dni i wszyscy są smutni, więc Pracuś konstruuje maszynę do zmiany pogody. Jednak nie można mieć naraz i słońca, i deszczu...


    Dyrektor Biblioteki – Aneta Kunowska

Aktualności

Kontakt

  • Biblioteka Publiczna Gminy Łęczyca
    Topola Królewska 66/67
    99-100 Łęczyca
  • 24 722 37 99

Galeria zdjęć